Mihrap

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Mihrabı arkana al , başını sol tarafa 45 derece çevir , bu istikamet gorsel olarak veya cihazla araştırılma yapıldımı?

tunay_5454

Bilgili Üye
selamun aleyküm iyi formlar ustalar konu sahibi arkadaşım sana bir iki sorum olucak mihrabın önünden dere akıyormu mihrabın karşısı kayalık alan mı yada yüksek bir tepe mi?

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
Görünen yerde muhtemelen delik açmışlar ve biraz çalışma yapmışlar .Eğer herhangi bir boşluk alınsaydı orasını açarlardı .Bu şunu gösteriyor yarım kalmış bir işçilik olabilir .Mezarla alakalı ise mezar kayanın kendi içerisinde olma ihtimali çok yüksek ama giriş başka tarafta aranmalıdır .Dikkatimi yan tarafta hafif büyüklükte bir kaya var burdan bağımsız duruyor , o taşın biyerden kopup veya kırılıp oraya düşmeyeceğini düşünüyorum . O taş oraya bilerek konulmuş sıkıştırılmış o tarafı araştırın derim .Taşı çekip altına dogru 1 veya yarım metre derinliğe çalışma yapılsa kendini belli eder sonradan doldurulan yer .

28karayel28

Moderatör
Moderatör
selamun aleyküm iyi formlar ustalar konu sahibi arkadaşım sana bir iki sorum olucak mihrabın önünden dere akıyormu mihrabın karşısı kayalık alan mı yada yüksek bir tepe mi?
Aleyküm selam ustam, dere akmıyor, önünde tepelik yok,

tunay_5454

Bilgili Üye
anladım şimdi dere akmıyor ve suda yoksa karşısındada yüksek bir tepe yok ise terorilere başlayabiliriz 1 anıt mezar yani sadece dua etmek yağ yakmak için yapılmış yapı ...yakınında yerleşim alanı yok ise anıt mezarda yok demektir geriye kalan ne dersek geriye kalan şu kayada boşluk aramak kayanın kendisi kaya mezarı yada zemin altı kaya mezarına çok elverişli siz gerekli çalışmayı yapın boşluk arayın sonuça gidemezseniz ben tüm dostlara son olarak çok faydalı bir paylaşım yapıcam mihrapla ilgili saygılar.

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
28karayel28....

Sevgili kardeşim bu tür yerlere benim yorumum hiç değişmez . Sizin vermiş olduğunuz tüm bilgiler buranın tören alanı naiskos olduğu yönünde. Burada dağ tanrıçası için sunular yapılıyor imiş. Bu çevrenin tarihi çok eskilere dayandığı belli. Şimdi buranın tören alanı olması burada bir şey yoktur anlamını taşımaz. Zaten iyi bir araştırma yapar iseniz buranın haricinde de oymalar ve sunaklar bulacaksınız . bunlar sizin kutsal yere yaklaştığınızın habercileridirler. Bunu başka konudada anlattım burasıda üst düzey mezarlar yada eşkiyalar tarafından bir saklama yeri olarak kullanılabilir. İyi bir çubukçu buradaki var ise mezarı yada mezarları yada başka şeyleri tespit edebilir. Yalnız burada benim anlamadığım bu yerin nasıl oluyorda bu durumda kaldığıdır burası sit alanı olmasın sevgili dostum. Bu tür yerler biliyorsun bilinçsizce tahrip ediliyor

28karayel28

Moderatör
Moderatör
28karayel28....

Sevgili kardeşim bu tür yerlere benim yorumum hiç değişmez . Sizin vermiş olduğunuz tüm bilgiler buranın tören alanı naiskos olduğu yönünde. Burada dağ tanrıçası için sunular yapılıyor imiş. Bu çevrenin tarihi çok eskilere dayandığı belli. Şimdi buranın tören alanı olması burada bir şey yoktur anlamını taşımaz. Zaten iyi bir araştırma yapar iseniz buranın haricinde de oymalar ve sunaklar bulacaksınız . bunlar sizin kutsal yere yaklaştığınızın habercileridirler. Bunu başka konudada anlattım burasıda üst düzey mezarlar yada eşkiyalar tarafından bir saklama yeri olarak kullanılabilir. İyi bir çubukçu buradaki var ise mezarı yada mezarları yada başka şeyleri tespit edebilir. Yalnız burada benim anlamadığım bu yerin nasıl oluyorda bu durumda kaldığıdır burası sit alanı olmasın sevgili dostum. Bu tür yerler biliyorsun bilinçsizce tahrip ediliyor................sit değil kardeşim bilgilerin için Sağol, şahıs yeri, bunun mezarı nerde olabilir, evet yerleşim çok eski, bir çok yuvarlak oyma ve kare dikdörtgen oyma var, açılmış hiç yok, hatta dönem soygununa uğrayan bile yok

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
büyük kayanın üzerinden fotoğraflar ekler misin

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
28karayel28...

Sevgili ustam önceki mesajımdada belirttim bu çevrede bir çok sunak olması gayet doğal. Çünki bu tür yerlerde ve çevresinde bunlar var. Fakat illaki burada mezar var veya yok diyemem. Dedimya buraları üst düzey insanların mezarı için kullanmış olabilirler yada bir şey gizlemek için. Mesela bir arkolojik kazıda bu tür yerden basamak altından bir romalı komutan mezarı çıktığını okumuş idim. Basamağı kesip altına mezarı sonra tekrar basamağı yerine montaj. Ha buradada aynen böyledir demiyorum Amma şüphe götürmeyen şey bu kutsal yere mezar yapmışlar ise çok yakındır bunun tespiti ise tabiki size kalmış .