Rulmanlı pirinç çubuk yapımı

Libharel

Yeni Üye
toyalp ustam bilgin için teşekkür ederim..Bunu da deneriz inşallah.ben borudan ziyade rulman ile üstteki çubuk arasında 2-3 cmlik kadar boşluk bıraktım sadece..bir üstteki fotoğrafta da görülüyor ve çalışması da gayet iyi seviyede..ama söylediğin o tekniği de uygularım inşallah..alta 2.rulman sizin söylediğiniz gibi bana göre de kesinlikle şart

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Çubuk çekmeye ilk başlayanlar için rulmanlı sistemler avantaj sağlar.

Çubuğa alışınca, dilini çözünce en iyisi çıplak elle tutmaktır.

Çünkü rulmanlı sistemde aşağıdaki tünelin, odanın toprak vb. ile dolu olup olmadığı anlaşılmaz.
Çubuğun dilini anlamaya başlayınca çıplak elde dolu-boş anlaşılır.

Libharel

Yeni Üye
Tecrübe gerektiren ve sabır isteyen bir iştir çubuğun dilini çözebilmek..hele hele mezarın veya odanın toprak ile dolduğunu veya çöktüğünü anlamak hatta daha önce bir işlem yapılıp yapılmadığını öğrenmek başlı başına tecrübe gerektiren bir iştir..bu konuda yorum yapmak isteyen ustalar bu başlık altında yazabilir..

Definemi

Engellendi
Libharel, ustam cubuk deger
Lide nasil isaret verir

kerti17

Aktif Üye
Libharel, ustam cubuk deger
Lide nasil isaret verir
Çubuklar kişiye göre farklılık gösterir değerli metalde. Örneğin bende gümüşün üzerine geldiğimde sağ eldeki çubuk kendisini tam geriye atıyor. Altına geldiğimde ise sağ elimdeki çubuk göğsüme yapışıyor. Sol eldeki çubukda bir değişiklik yok o sabit ileriye bakıyor.

Definemi

Engellendi
Çubuklar kişiye göre farklılık gösterir değerli metalde. Örneğin bende gümüşün üzerine geldiğimde sağ eldeki çubuk kendisini tam geriye atıyor. Altına geldiğimde ise sağ elimdeki çubuk göğsüme yapışıyor. Sol eldeki çubukda bir değişiklik yok o sabit ileriye bakıyor.
Peki ustam bu akşam altını elime aldım bir kac yerde işaret verdi kimi derinlik 2 metre kimi derinlik 1.5 mtre bide diktorgen oda buldum bir yerinde cubuk carpı halindeyken acılıp geri kapandı altınla baktım isaret verdi .... Bir yerdede hem bakır verdi hem altın verdi ne yapayım yere daha yakın seyler bulmam lazım tek basımyim

kerti17

Aktif Üye
Peki ustam bu akşam altını elime aldım bir kac yerde işaret verdi kimi derinlik 2 metre kimi derinlik 1.5 mtre bide diktorgen oda buldum bir yerinde cubuk carpı halindeyken acılıp geri kapandı altınla baktım isaret verdi .... Bir yerdede hem bakır verdi hem altın verdi ne yapayım yere daha yakın seyler bulmam lazım tek basımyim
hocam çubuğu doğru kullandığınızı düşünmüyorum şu an. Teoride doğru yapıyor olabilirsiniz ama pratikte yanlış yaptığınızı düşünüyorum. Öncelikli olarak şunu belirteyim BulursamKader25 ustamın açmış olduğu bir konu var onu bi oku. Çubukların çalışma sistemi ise her birisi birbirinden farklıdır. Bunu ancak siz anlayabilirsiniz. Gelelim sizin olaya; mineral olabilme ihtimali çok yüksek. Bu söylediklerinizin hepsini bir noktada veriyorsa şahsi fikrim mineral olduğu yönünde. Mineral ayrımını da nasıl yaparız derseniz yine aynı kapıya çıkıyor bol bol deneyerek test ederek kendiniz çözersiniz. Çubukların her hareket ettiği noktayı kazarsak köstebek yuvası olur canım memleket. Çubuklarla tespit ettiğim bir yerde ölçüleri aldım. Mezar yönlerini aldım.değerli metal tespiti yaptım. Yetmedi yer altı görüntüleme ile taradım. O da yetmedi orası için istediğim ölçüde demir yaptırdım yarın şişleme yapacağım. Yani demem o ki çubuk yer tespiti için önemli ama olay tamamen sizde bitiyor. Her gün evde elimde çubuklarla dolaşıyorum. Hanım saklıyor ben buluyorum. Vermiş olduğu tepkiyi bir kağıda not alıyorum. Arazide uyguluyorum tavsiye ederim. Selametle Allah gönlünüze göre versin.

mayhem

Co Admin
Co Admin
Nezaman böyle konu açılsa aklıma hep tesbih ile tespit geliyor bu yöntemi kimler kullanıyor yani işi hocaya falan bağlamayalım hocalık birşey değil adam tespihle cubuğun yaptığı işi yapıyor nasıl bir iştir . bunu yazmamdaki sebep tesbih belki bu cubuk işini geçer daha faydalı tespitler alınabilirmi acaba.

kerti17

Aktif Üye
Nezaman böyle konu açılsa aklıma hep tesbih ile tespit geliyor bu yöntemi kimler kullanıyor yani işi hocaya falan bağlamayalım hocalık birşey değil adam tespihle cubuğun yaptığı işi yapıyor nasıl bir iştir . bunu yazmamdaki sebep tesbih belki bu cubuk işini geçer daha faydalı tespitler alınabilirmi acaba.
Hocam tespih ile tespit olayında aydınlatırsanız sevinirim. Nasıl olur örnek video vs... birşey var mı? Nasıl tepki veriyor?

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
ben tesbihle çalışan 1 iyle gitmiştim 1 yerlere kısada olsa anektodum var ama ... iş yine hocaya gelecek .. anlatmıyayım .... ama şakul ve tesbih çalışması var ... bu 2 side vardı ayni kişide hem şakul hem tesbih tutuyordu ..

mayhem

Co Admin
Co Admin
Kullanan kişi tesbihin imamesinden tutuyor bölge üzerinde gezerken tesbih o yöne doğru bir nevi mıknatıs gibi bancuklar yön veriyor ben 2 sefer denk geldim sorduğumda biri cubukla aynı işdedi diğeri sırdır sır dedi :3: Şimdi zaten plastik tesbihden bahsetmiyoruz ya bakır yada gümüş sanırım tesbih .