Sahibinden kelepir antik kent

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Geçtiğimiz günlerde antik kentin satılığa çıktığı duyuldu. 330 dönümlük arazinin hissedarlarından 87 yaşındaki Hüseyin Üçpınar, 35 milyon liraya içinde antik kent olan arsasını satılığa çıkardığını açıkladı. İçinde 500 zeytin ağacı bulunan 1. derece arkeolojik sit alanı ilan edilen arsayı yıllardır satmak için uğraştıklarını belirten Üçpınar, diğer hissedarların kendisine kızdığını ve konuşmama kararı aldığını söyledi. Artık kenti koruyamadıklarını, devletin ya takas ya da istimlak ederek burayı koruma altına alması gerektiğini kaydeden Üçpınar, 35 milyon lira verene de araziyi satacaklarını belirtiyor.

Boğaziçi Mahallesi Tuzla Sulak Alanı yanında bulunan arazinin etrafı açık. Pek çok tarihi eser yol kenarından da görülüyor. Kentin mimari yapılarına yakından bakmak için girdiğimizde karşılaştığımız manzara korkunç. Her adım başında defineci çukuruna rastlıyoruz. Kaçak kazı çukurları o kadar yeni ki üstünde ot dahi yeşermemiş. Definecilerin mütemadiyen uğrak yeri olmuş. Köstebek yuvası gibi her taşın altı, her duvar dibi tarumar edilmiş. Taze kazıldığı belli bir defineci çukuruna yaklaştığımızda gördüğümüz manzara içler acısıydı. Defineciler, Roma dönemi olduğunu tahmin ettiğimiz bir taban mozaiğini hunharca kesip kaçırmışlar. Kentte bugüne kadar kaçak kazılarla ne kadar kültür varlığının tahrip edildiğini defineci çukurlarından anlamak mümkün. Denizden ve karadan defineci tehdidine açık antik kentin bir an önce koruma altına alınması gerekiyor.[Sahibinden kelepir antik kent]

BARGLOS'UN ÇİFTLİĞİ
Tiyatro, akropol, odeon, kilise, nekropol, sur duvarları gibi kentin en önemli mimari yapıları duruyor. Pek çoğu harabe ve toprak altında. Kentin Tuzla gölüne baktığı yamaçta oval apsisli mimari yapının manastır ya da kilise olduğunu tahmin ettiğimiz kalıntıları hayvan barınağı olmuş. Yapının kapısı ayakta kalmayı başarmış ama şimdilerde kapı saksı olarak kullanılıyor. Bir çobanın hayvanlarını bağladığı mimari kalıntılar etrafa saçılmış durumda. Çoban, “Definecilerin geceleri seslerini duyuyoruz ama korkudan bir şey yapamıyoruz” diyor..//. Çoban amca niye korkuyon. Bi telefon kadar yakınlar sana arasana.... //

Mal bulanındır

Bence aramızda para toplayıp buraya talip olalım doyadoya şöyle rahatça kasılakasıla ar-ge yaparız. Parasını Bi senede amorti eder.. Arta kalanda Bi site yapar daireleri paylaşırız... Varım diyen bir adım öne çıksın.))))

a_g_x_14

Aktif Üye
malum önümüz kurban bayramı.7 kişi toplanıp bi kurbana girelim diyoduk nasip burayaymış.toplanıp antik kente girecez:)

zay46

Yeni Üye
var ama böyle bişey, geçen sene antalyadaydım, böyle şahane efsane bir kent olamaz. gözümü kapatıyorum biraz da hayalgücüm yüksek önümden tarih akıp gidiyor acayip heyecan verici, her şeyiyle, ama yeterince ilgi gösteriyor muyuz? hayır, degerli maden, heykel falan varsa belki onu kazıyoruzdur o kadar. serik taraflarında bir antik tiyatro var muazzam bir şey, çinlisi, japonu, rusu, ingilizi ne ararsan oluk oluk, otobüs otobüs geliyorlar tekimde oralarda arıyorum ki bir türk sohbet edeyim " abi bu ne ya " falan diyeyim, nasıl şok oldugummu anlatayım ama hak getire, bir ara bir kaç ögrenci geliyor o kadar, elbet içlerinde türk olduklarını anlayamadıklarımda vardır ama onlarda muhtemelen azınlıktadır. bu kültür bizde yerleşmemiş, anlayış yok. olayı turizme de dökemiyoruz, antik kent varsa turistik bir yer varsa, bir pansiyon bir de " biiyruun " diye iticilikte nirvana yapmış adamın oldugu "yemeli içmeli " yer dikiyoruz bitti o kadar. biz buraları dogru düzgün tanıtamayınca, iş ecnebilerin kişisel gayretlerine kalıyor. kimsenin aklına 35 milyon dolara veya tl işte ne isteniyorsa ona satmak yerine eldeki avuçtaki bir miktar parayla avrupadaki bir dergiye reklam vermek gelmiyor.

Mal bulanındır

Bu sitenin uyelerine ozel staj test alani yapcaktim bu araziyi.banka dan kredi cikmadi.naapak nasip deilmis kahkaha

R00T

Profesyonel
Co Admin
Süper staj alanı olurdu.Aslında 7 bölge 7 değişik taş ve uygarlık ahenkleri.Ne güzel anlatım ve gezi programları olurdu .Kafama yattı :D Mal bulanındır ustam.

Feda

Bilgili Üye
Çok kişi mezun oldu burdan en az bi okadarı daha da olacak