• Soru sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

sarı göl

mayhem

Co Admin
Yönetici
Co Admin
Eski Konuları okumak gerek Değerli ustaların yorumları ve araştırma yapan çok Kolay olmasa gerek çözmek bu işi sadece bir kaç bağlantı paşa eşkiya bağlantısı yakaladım bende bu şekilde sardım bu konulara halada devam ediyorum araştırmaya sadece bilinen eşkiyalar değil başka bir çok eşkiya saklantıları var . Araştırmaya devam Açılımını yazmaya çizmeye kalksak bitmiyor konuları zamanında açıldı çizildi fırsat buldukca belge ve bilgi paylaşımı yapılıyor kısadan yazmamın sebebi geriye dönük konular yazılan çizilenler var önce bakalım eski konulara .

Storm

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Kendi bulduğumu söyleyeyim. Gelin sanki arkasındaki çalgılarla gidiyor gibi gelin kayası. Bu Kızılcahamam da bi yer var gelin kayası eski bi söylentiye göre gelin ve çalgılar ordan geçerken bi ses duymuşlar çalgılar çalmasın diye ama aldırış etmemişler ve bi anda hepsi taş olmuş. Arkasında 3 sarkıcı varmış br çoğu kaybolmus. Bi diğer benzerlik Kızılcahamam da ayran taşı var bi yaşlı kadın Osmanlı askerlilerine bi yalaktan ayran doldurup veriyormustu namı o zamanki padişaha gitmiş hatta yakınında türbe bile var. Kiliseler vesaire bölge müzdarip. Kızılcahamam karaçamlarıyşa meşhur sarp dik vesaire vesaire. Kesik kesik yazdım idare edin az çok anlamışsınızdır ustalar

N@KKoZ

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
@bozoklu ustam benim bildiğim bir sarı göl var; evet, küçük bir göl, bir dostum oraya yaz aylarında koyun otlatmaya gidiyor, inşallah gidip ne bulursam burda paylaşacam
Apollon01 kardeşim sen Niğde’de idin. Ben sana o sarıgölün resimlerini atabilirim. Niğde Aksaray arasında

Apollon01

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Apollon01 kardeşim sen Niğde’de idin. Ben sana o sarıgölün resimlerini atabilirim. Niğde Aksaray arasında
N@KKoZ kardeşim ben oraları iyi bilirim ama, orda ve oralı değilim, Adana liyim yazdım zaten, kayda değer birşey varsa at bakalım, 24 eylulde Konya ya gelecem inşallah çocuk üniversiteye yerleşti onun islerini ayarlayıp dönerim inşallah, dönüşte de oralara bakabiliriz, dediğin yer ıhlara vadisi değil aşağı tarafı galiba selamlar

Ebu Computer

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
sarı gölü arıyorum. yerini bilen var mı?
Siz hangi ildeki Sarıgöl'ü arıyorsunuz.

Manisa'da var, Ordu'da var, İstanbul'da var.

Birde pek bilinmeyen bir Sarıgöl var. Aksaray ilinde Hasan dağına yakın bir vadinin içinde yanında da Sarıgöl kilisesi var, manastır var falan filan.

Koordinatları da bu : Google Earth

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Kayıtlı Kullanıcı
Yanlız deyilsin sen hangi bölgenin sarı golünü arıyorsun onu şöyle
10 larca sarı göl mevcut :D

karakus1

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
gölün özelliği: çizme şeklinde. bir tarafı kayalık diğer tarafı örme taş yaklaşık 1000 metre kareymiş . karaman silifke arasındaymış. ve batırılan beyaz kumaş sarı oluyormuş kuruduğunda söylentilere göre.

_Mithra_

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı

Birde pek bilinmeyen bir Sarıgöl var. Aksaray ilinde Hasan dağına yakın bir vadinin içinde yanında da Sarıgöl kilisesi var, manastır var falan filan.

usta öyle bi koordinat atmışın yüklemesi 1 dakika sürdü maşallah
ilginçtir attığın yerdeki gölde vaktiyle bir ar ge miz olmuştu
oralardaki yapıların sahiplerinin malzemeleri transfer ettikleri bilgisine ulaşmıştık
tepelerde nişli kaya mezarları vardır ama onlar hıristiyan din büyüklerine aittir mezarlar boş yani
yakınında daha eski bir döneme ait üç odalı açılmamış bakir bir tümülüs var
kapsamlı bir çalışma olduğu için sonraya bıraktık belki müze eliyle mümkün görünüyor

Balkır

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Buyur hocam :)
38° 14' 18.0600'' Kuzey ve 28° 41' 47.1624'' Doğu

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Kayıtlı Kullanıcı
Trakya bursa manisa ordu aksaray
Artvin erzurum var da var türkiyede 7 ila 8 tane mevcut
Erxurumda 2 tane

N@KKoZ

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı

usta öyle bi koordinat atmışın yüklemesi 1 dakika sürdü maşallah
ilginçtir attığın yerdeki gölde vaktiyle bir ar ge miz olmuştu
oralardaki yapıların sahiplerinin malzemeleri transfer ettikleri bilgisine ulaşmıştık
tepelerde nişli kaya mezarları vardır ama onlar hıristiyan din büyüklerine aittir mezarlar boş yani
yakınında daha eski bir döneme ait üç odalı açılmamış bakir bir tümülüs var
kapsamlı bir çalışma olduğu için sonraya bıraktık belki müze eliyle mümkün görünüyor

Amma sallamışın. Yada karıştırıyon. Bir defa tepelerde nişli mezarlar filan yok hele tümülüs hiç yok, enazından herhafta bıraya pikniğe giden birisi olarak söyleyebilirim. Buraya araç yoluda yok. Enaz 2-3 km dağa doğru tırmanarak gelinir..

Burasıyla ilgili 1905 yolına ait resimleri başka platformda paylaştık. Buradan malzeme transferi olduysa 200 sene önce olmuştur. Net şekilde belgelerle kanıtlarım..

Son düzenleme:

Nihat k

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
su dulu bir alan duşunme bu eşkiyalar hep filim fırıldak işi sararmış başaklarda olabilir aklında olsunöncesindekiler seni göle göturur zaten
Ustam seni yakından tanımak isterim

Nihat k

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Eşkiya işlerinden anlamam ama şundan eminim ki sarı göl yada başka birşey gibi isimler şifredir. adı sarı göl diye bilinen bir göl aramayacaksın. belkide sarı göl dedikleri bir tepeden baktıgında sarı çiçeklerle kaplı bir ova dır. eşkiya işlerinde geçen yerlerin hepsinin bu şekilde şifrelendigini düşünüyorum.
Dogru düşünüyorsun ustam

Üst Alt