Sikke

Alper Karaman

Member
1.canlı görmeden kesin konuşmak yanlış olur.
2.sikke konusunda profesyonel olmasakta yorum yapabilecek kadar bilgi sahibiyiz.
-bu sikkeler topraktan çıktığı gibi yada sadece su ile temizlenmiş gibi durmuyor.(daha önce çok topraktan çıkan sikke görmüşlüğüm var. limonlu su ve tuz ile ovalandığında bu kadar kolay patin kalmaz.kalkıyorsa yapay patin atılmıştır yada toprağa atılan zirai ilaçlar yapmıştır .ama bu zirai ilaçlar da toprağın 70 cm altına etki edeceğini sanmam.)
-burada sikkeler sahte denmesi sebeb;sikkelede patin kalmadığı için yada resimlerden yapay yüzeyler görüldüğü içindir.oldu ki her iki sikkede orjinal olsa ve 24 ayar altın olsa bile (ki tarihte bu kalıpta basılmış altın sikke yok)kondisyonları bitik olduğu için hurda altın değeri taşır.
- yine tekrar etmek gerekirse sitede teşhir amaçlı,reklam amaçlı,fiyat alma yada verme piyasası oluşturma amaçlı,satış yada alış amaçlı konu açılmamaktadır.sadece tarihi konusunda bilgi ve yurt dışındaki internet sitelerinde yayımlanan linklerdeki fiyatlar gösterilmektedir.
kısaca tüm arkadaşlar gerekli bilgiler için yorum yapmıştır.konunun uzaması bence gereksizdir.elinizdeki sikkelerin en doğru bilgisini size müze verecektir.müzeye götürünüz
Hocam bilgilerinize saygı duyuyorum yanlış anlaşılma olmuş gibi benim birinci attığım kelle olan sikke 2.5 cm çapında ve altın testi yapıldı altın ikinci attığım 3.1 çapında M harfi var ama altın değil bronz olabilir ikinci attığıma kimse altın demedi hocam birinci altın ama ikinci için test yapılmadı eğer deneyenler varsa bilir limon suyuna pamuk batirip onu tuza dokundurup ovalarsaniz patini temizler bir 5 dk limonlu suda bekletip ovalarsaniz tamamı temizlenir deneyenler bilir yanlış bir temizleme şekli onu bilemem tabi ki ben ama birini altın ikincinin ne madende olduğunu bilmiyoruz bir bilgi daha 70 cm lik toprak devirdayminda bulundu belki 50 cm belki 10 cm derinlikteydi onu tespit edemem ki harkese teşekkürler özellikle siz çok yardımcı oldunuz saygılar hocam

jeodek

Bilgili Üye
Kime neye göre şüpheli duruyor ustam ben olayı yazdım çok net yazdım herşey açık yazdım Allah var neyin şüphesi ben para satmıyorum yada gelin alın parayı demiyorum ki siz neyden şüphe duydunuz varsa tarihi sikkeniz bana burada denildiği gibi limonlu tuzlu suya atıp yıkayın sonra da normal suda yıkayın böyle rengi çıkmazsa tertemiz ben adam değilim denileni yaptım çokta güzel oldu daha fazla açıklamaya lüzum yok bence
Kuyumcu olayını denedin mi ?

Alper Karaman

Member
Kuyumcu olayını denedin mi ?
Denedik hocam altın olduğu anlaşıldı ben hani sikke işini tarihini anlamasamda altını elime alınca bilirim az çok kuyumcuda tartildi o sikke 14.8 g geldi muhtemelen 15 g dı tarihi zamanda aşindigi için olabilir dendi burada insanların şüpheli bakması patin olayı kusursuz temiz oluşu bunun sebebi limon suyuna pamuk batırılıp ardından tuza batırılmiş pamuk ile ovalanmasidir deneyenler çok iyi bilir bunu bana da böyle dendi denedim işe yaradı limonlu suda bekletilen de kusursuz temizler ondan kaynaklı kaplama dendi sahte dendi ama kuyumcu noktayı koydu ben isterim ki tarihi kondunda bilgi sahibi olayım tam net olamadım @ıYı usta sağolsun baya bilgi yardımı yaptı canlı görmeden net bir şey diyemem dedi böyle de neticelendirmiş olduk ilgilenen herkese teşekkür ediyorum