Sikke

Alper Karaman

Member
Iki parayi da mermer bir yuzeyin uzerine hafiften atin, once altin olmayani atin ki cikan ses ile altin olani atinca alacaginiz ses ile karsilastirin, bir de 1 tl yi deneyin. Ses farklari madenleri hakkinda bir fikir verebilir.
Hayırlı olsun kardeşim.
Görsellerinden pek bir şey anlaşılmadığı için tarihi eser niteliği taşıdığını zannetmiyorum 24 ayar olduğunu varsayarsak gramı 460 TL den yaklaşık 7000 TL yapar
Benim 7 bin TL ye ihtiyacım yok satmak gibi bir niyetim de hiç yok nede olsa ömrümde ilk defa böyle bir şey denk geldi vitrinimde yada merkezdeki müzede görmek beni daha mutlu eder herkese teşekkürler saygılar

Alper Karaman

Member
Iki parayi da mermer bir yuzeyin uzerine hafiften atin, once altin olmayani atin ki cikan ses ile altin olani atinca alacaginiz ses ile karsilastirin, bir de 1 tl yi deneyin. Ses farklari madenleri hakkinda bir fikir verebilir.
Kesinlikle farkı duydum ilk başta denedim bunu..

Alper Karaman

Member
Altin diyelim, keske kime ait oldugunu da belirleyebilseydik, belki ilerde topraktan kardesleri cikar o zaman netlesir.
Hocam tüm merakim bu benim üzerindeki kim başka bundan varmıdır bana garip gelen üç minik baskısı var üzerinde biri baş kısmında diğerleri omuz hizasında sag ve sol tarafta net tarihi bilgisine ulaşamamak beni üzdü altın oluşundan zerre mutluluk duymadım bana bunun tam ne olduğunu söyleseler minnettar olurdum

gülbahçeli

Editör
arkadaşım birinci para bronz roma ikinciside Bizans bakır inanmıyorsan tanıdığın bir kuyumcuya göster sana ne olduğunu söyler burdan kimse net olarak ne olduğunu bilemez sadece tahmin yürütür senin yapacağın kuyumcuya gitmek.

Alper Karaman

Member
Altin diyelim, keske kime ait oldugunu da belirleyebilseydik, belki ilerde topraktan kardesleri cikar o zaman netlesir.
Hocam bunda aşınma olmadı görselde ne ise o bu hali ile çozulemediyse benzerleri çıksa da çözmesi zor olacak

Alper Karaman

Member
arkadaşım birinci para bronz roma ikinciside Bizans bakır inanmıyorsan tanıdığın bir kuyumcuya göster sana ne olduğunu söyler burdan kimse net olarak ne olduğunu bilemez sadece tahmin yürütür senin yapacağın kuyumcuya gitmek.
Kuyumcuya gittik de işin ehli kuyumcu bulmak mesele bu adam altın mi kaplamam mi gramini testini yaptı sorsan tarihini bilmez zaten bilemiyorum dedi

Alper Karaman

Member
Hocam ilk attigim paranın altın olduğunu netlestirdik bilginize

gülbahçeli

Editör
o üzerindeki baskılara Countermark denir int ten Countermark nedir diye araştırırsan bulursun zamanım yok şuan sana ne olduğunu uzunca açıklardım sen araştır bulamassan ben yardımcı olurum

Alper Karaman

Member
Siz altın paraya bronz dediniz hemde 3 saat önce testten gelmiş sikke için dediniz ayrıca bakır dediğiniz de bronz hocam

gülbahçeli

Editör
incesi bakır kalını bronz olur ben yıllardır bu işi yaparım böyle altın görmedim göreceğimide sanmam belki altındır keşke altın olsun istemeyenin gözü çıksın yeterki bulun selametle gurban