Sikke

jeolog

Co Admin
Co Admin
Hocam bunda aşınma olmadı görselde ne ise o bu hali ile çozulemediyse benzerleri çıksa da çözmesi zor olacak
Sikkenin ezilen detaylari var. Altin olunca ezilir. Belki digerlerinde olmamistir, aklima gelen baska birsey var, bir gladyator ölduyse, gozlerine yeraltina yolculugunda kayikcinin almasi icin konulan 2 adet altin para vardir. Belki ikincisi yakindadir.

Alper Karaman

Member
Sikkenin ezilen detaylari var. Altin olunca ezilir. Belki digerlerinde olmamistir, aklima gelen baska birsey var, bir gladyator ölduyse, gozlerine yeraltina yolculugunda kayikcinin almasi icin konulan 2 adet altin para vardir. Belki ikincisi yakindadir.
Bu cevabınızı gerçekten şaşırtıcı buluyorum öyle arama da yapmadım makinam da yok hocam bu 1 saniyelik göz takılması ile tesadüfen bulundu aynı yerden ikinci attığım sikke çıktı detaylı baktım onu gördüm sonra çok baktım ama yok

jeolog

Co Admin
Co Admin
Bu cevabınızı gerçekten şaşırtıcı buluyorum öyle arama da yapmadım makinam da yok hocam bu 1 saniyelik göz takılması ile tesadüfen bulundu aynı yerden ikinci attığım sikke çıktı detaylı baktım onu gördüm sonra çok baktım ama yok
Kismette varsa ayagina takilir derler. @ıYı ustamiz bence detayli incelemesini yapar ve en yakin sonucu size yazar.

Son düzenleme:

gülbahçeli

Editör
Her zaman bilginizi beklerim sağolun
Bir diğer nokta ise paranın konturmart olup olmadıgıdır.Konturmart nedir?
Konturmart dediğimiz paralar bir kralın öldügünde yerine gecen oğlu yada
başka bir şahıs,kendisinden önceki kralın yada sehir yöneticisin bastırmış
oldugu paraların kullanıma devam edilmesini ve onay verdiğine
dair para üzerine mercimek tanesi yada az büyük bir çapa sahip bir zımba ile noktalamasıdır
.Bu zımba neticesinde para üzerinde bir oyuk olusur.Bu oyuk içersi incelendiğinde bazen bir
figür bazen bir isim i simgeleyen haf yada harfler(monogram)bulunur.

.Saygılarımla.

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Merhaba.
Şahsınıza ithaf ettigim bir durum yok.
Ben düşüncemi yazdım.
Patlatma 70 cm den gider ama 70 cm deki toprağı pulluk gibi alt-üst yapmaz.
Patlatma çekmenin amacı yıllardır pulluk ile sürülen ve tabakalasmis kısmı yarmak ve toprağı havalandirmaktir. 20 yıl çiftçilik yaptigim için az biraz bilirim.
Yani o para 20 cm den de çıkmış olabilir 5 cm den de. Paranin ilk fırladıgi yer 70 cm diye kimse iddia edemez zaten.

Yorumlarım sizin iyiliğiniz içindir.
Satış v.b. sebeplerle sizi suçlayan yoktur.

Bunlari basıyorlar basıyorlar sonra gidip bir yere saciyorlar sonra senaryoyu işletmeye başlıyorlar.
50 çeşit dümenleri var.

Her şehrin/beldenin 20-30 yıldır kesintisiz kuyumculuk yapan esnafi birkac tane vardır.
İşini meslek olarak yapan ve benimseyen bu kuyumcular altin olup olmadığını net söylemekle birlikte ayarını da üç aşağı 5 yukarı hemen söylerler.

Müzeye götürmek istediginizi belirtmissiniz.
Ama tarihini bilmek en büyük arzum demişsiniz.
Değeri ile ilgilenmiyorum demissiniz.

Müzeye götürüp teslim ettiğiniz de;
Müze yetkilileri size o paranin tüm seceresini dokecekler zaten. Hicbir yerde bulamayacağınız bilgi müzede size zahmetsizce sunum olarak önünüze konacak.
Guzel de bir teşekkür belgesi alacaksınız.
Ayrıca belki de hesabınıza bir miktarda ödeme yapılacak.

Muze dogru seçimdir.
Tüm sorularınıza ve meraklariniza yetkili ağızdan derman olacaktır.
Rast gelsin..

Alper Karaman

Member
Merhaba.
Ben düşüncemi yazdım.
Patlatma çekmenin amacı yıllardır pulluk ile sürülen ve tabakalasmis kısmı yarmak ve toprağı havalandirmaktir. 20 yıl çiftçilik yaptigim için az biraz bilirim.
Yani o para 20 cm den de çıkmış olabilir 5 cm den de. Paranin ilk fırladıgi yer 70 cm diye kimse iddia edemez zaten.

Bunlari basıyorlar basıyorlar sonra gidip bir yere saciyorlar sonra senaryoyu işletmeye başlıyorlar.
50 çeşit dümenleri var.

Her şehrin/beldenin 20-30 yıldır kesintisiz kuyumculuk yapan esnafi birkac tane vardır.
İşini meslek olarak yapan ve benimseyen bu kuyumcular altin olup olmadığını net söylemekle birlikte ayarını da üç aşağı 5 yukarı hemen söylerler.

Müze yetkilileri size o paranin tüm seceresini dokecekler zaten. Hicbir yerde bulamayacağınız bilgi müzede size zahmetsizce sunum olarak önünüze konacak.

Muze dogru seçimdir.
Rast gelsin..
Merhaba.
Ben düşüncemi yazdım.

50 çeşit dümenleri var.

Muze dogru seçimdir.
Rast gelsin..
Evet müzeye götürdüm geçen sene 1 tane M harfi olan sikke aileden biri bulmuştu aynı arazide biz inceleyip size bilgi vereceğiz dediler geçen yıl ekim de oldu hocam bu değer biçenler oldu demin 7 bin diye kastım o dur ben ömrümde bilmem etmem hocam 50 çeşit dümeni bu işle ugraşmayan birine neden yaparlar onu da siz biliyorsunuz demekki 70 cm de takıntılar oldu madem 20 yıllık cifcisiniz bunu anlarsınız hemen ne demek istediğimi takıntılar olduğu için o bölgede yere dikkatli baktık ben demedim tam 70 cm de çıktı diye o derinlikte çalışma yaparken çıktı dedim ama takıntılar oldu diye dikkatli bakmaktan kaynaklı gördüm ben ayrıca satış ile suçlayan var demedim yorumlara iyi bakmak lazım üstadım yılların sitesi ben buradan bilgi çıkar diye hevesle paylaştım kaplama dediler bronz dediler sahte dediler bıçak batır diyenler bile çıktı ama gördüm ki bu sitede sağlıklı bilgi verebilecek pek az kişi var bu sikke hakkında detaylı tarihi iki kişi yorum yapabildi sadece tüm yorumlara saygı duyuyorum herkese teşekkür ediyorum bilgi vermeye çalışan herkese teşekkurler bu konu tarihi olarak dönemi olarak buradan aydınlanmadi daha farklı kaynaklardan bakacağım keşke işi bilenler sosyal medyadan ulaşsa saygılarımla hakkınızı helal edin sağlıcakla kalın.

Alper Karaman

Member

ıYı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
ilk görseldeki sikke (sikke aşınmış yazılar okunamadığı için yanılmış olabilirim.) linki için tıklayınız
ikinci sikke için tıklayınız.
asit ile temizlendiği için üzerindeki patin kaybolmuş değerini yitimiştir.
bulduğunuz sikkeleri sadece su ile ovalamadan yıkayıp çamurunu atınız.kesinlikle tuzruhu,porçöz,limon suyu,vb asitik sıvılarla ve kürdan, kurşun kalem,tıg ,zımpara vb sivri aletlerle kazıyarak temizleme işlemi yapmayınız.bulunduğu gibi kalsın.temizleme işlerini müze yada koleksiyonerler profesyonel ellerde yaptırır.

Alper Karaman

Member
ilk görseldeki sikke (sikke aşınmış yazılar okunamadığı için yanılmış olabilirim.) linki için tıklayınız
bulduğunuz sikkeleri sadece su ile ovalamadan yıkayıp çamurunu atınız.kesinlikle tuzruhu,porçöz,limon suyu,vb asitik sıvılarla ve kürdan, kurşun kalem,tıg ,zımpara vb sivri aletlerle kazıyarak temizleme işlemi yapmayınız.bulunduğu gibi kalsın.temizleme işlerini müze yada koleksiyonerler profesyonel ellerde yaptırır.
Hocam limon suyu ile ovala dediler kabartmaları görelim dediler işi bilen sizsiniz tabi ki ben dedikleri gibi yaptım ikinci olan sikkeye sahte dediler bazı arkadaşlar gerçekten inanmak istemiyor limon suyu ile yıkanınca ovalaninca pamukla böyle temizleniyor dediğim gibi işi bilen sizsiniz doğru olan su ise sudur ben bilmediğim için böyle yaptım bilgileri için teşekkür ediyorum kaynakları inceliyorum saygılar

Alper Karaman

Member
Hocam ikinci sikkeye kesinlikle asit değmedi tuz ruhu yada metal değmedi limonlu mutfak tuzu ile pamuk yardımı ile ovalandi sonra suda durulandi sonuç böyle oldu asit olsa kesinlikle işi bilen birinden bunu saklamam ki

ıYı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Hocam ikinci sikkeye kesinlikle asit değmedi tuz ruhu yada metal değmedi limonlu mutfak tuzu ile pamuk yardımı ile ovalandi sonra suda durulandi sonuç böyle oldu asit olsa kesinlikle işi bilen birinden bunu saklamam ki
1.canlı görmeden kesin konuşmak yanlış olur.
2.sikke konusunda profesyonel olmasakta yorum yapabilecek kadar bilgi sahibiyiz.
-bu sikkeler topraktan çıktığı gibi yada sadece su ile temizlenmiş gibi durmuyor.(daha önce çok topraktan çıkan sikke görmüşlüğüm var. limonlu su ve tuz ile ovalandığında bu kadar kolay patin kalmaz.kalkıyorsa yapay patin atılmıştır yada toprağa atılan zirai ilaçlar yapmıştır .ama bu zirai ilaçlar da toprağın 70 cm altına etki edeceğini sanmam.)
-burada sikkeler sahte denmesi sebeb;sikkelede patin kalmadığı için yada resimlerden yapay yüzeyler görüldüğü içindir.oldu ki her iki sikkede orjinal olsa ve 24 ayar altın olsa bile (ki tarihte bu kalıpta basılmış altın sikke yok)kondisyonları bitik olduğu için hurda altın değeri taşır.
- yine tekrar etmek gerekirse sitede teşhir amaçlı,reklam amaçlı,fiyat alma yada verme piyasası oluşturma amaçlı,satış yada alış amaçlı konu açılmamaktadır.sadece tarihi konusunda bilgi ve yurt dışındaki internet sitelerinde yayımlanan linklerdeki fiyatlar gösterilmektedir.
kısaca tüm arkadaşlar gerekli bilgiler için yorum yapmıştır.konunun uzaması bence gereksizdir.elinizdeki sikkelerin en doğru bilgisini size müze verecektir.müzeye götürünüz