Siteye Faydamız Olsun

SAHBAZ

Bilgili Üye
Sahsi gorusum nekropol alan dag yamaclarina yapilan by denli dehlizler yasayan halkin savas esnasinda yasamin kolaylastirmak erzagini yigmak inanclarini surdurmek icin bu sahaser yerleri yapmislardir untmayin eski insanlar guclu ve inanclarina bagli kisilerdi muazzam br yer o tunelden erzak ve tayin diger ihtiyaclarini karsilamak icin asagiya atarlar mukemmel bir alan iyi geziler...

Kullanıcı

Moderatör
Moderatör
Sahsi gorusum nekropol alan dag yamaclarina yapilan by denli dehlizler yasayan halkin savas esnasinda yasamin kolaylastirmak erzagini yigmak inanclarini surdurmek icin bu sahaser yerleri yapmislardir untmayin eski insanlar guclu ve inanclarina bagli kisilerdi muazzam br yer o tunelden erzak ve tayin diger ihtiyaclarini karsilamak icin asagiya atarlar mukemmel bir alan iyi geziler...
Çök güzel bir tespitte bulundun ustam. Teşekkürler.

Sevgiler.

Ibrahım2

Bilgili Üye
Usta yer neresi yakın olsaydı bakardım ya nokta koyardım Allah ın izniyle

Kullanıcı

Moderatör
Moderatör
definesohbeti.com sitesinin değerli dostları, arazide gördüğümüz köşeli, düzgün bir yapıya sahip olan taşların hepsinde işçilik yoktur desem bana nasıl karşılık verirsiniz, merak ediyorum.

Bu gün dedelerimin köyündeyim. Dedelerimden önce burada ermeniler yaşamış. Dedelerim buraya yerleştiğinde herhangi bir yapı kalıntısı görmemişler. Fotoğrafta görülen güzel kayaları evlerinin en azından köşe duvarları düzgün olsun diye kullanmışlar. Peki bu taşları nereden getirdi dedelerim. Bu taşları yerin altından çıkarmışlar. Demek ki yapı kalıntıları toprak altında kalmış değil mi... Hayır değil. :) Dedemin dediğine göre bu taşların çok uzunluk bakımından çok büyükleri de var küçükleri de var. Dedem kesinlikle bşr yapının kalıntısı olmadığını söylüyor. Allahın bize bahşettiği taşlardır bunlar, diyor. Hal böyle olunca köyümüzün coğrafyacısı olan bir dostla konuştum. Daha önce çıkardığı deniz canlılarının fosillerinden söz etti. Ben de birkaç tane deniz yıldızı fosili görmüştüm. Şu halde burada eskiden deniz vardı, dedik. Bu taşlar da deniz kumun zamanla sertleşmesi ile taşlaşmış. Bizimkiler de toprağı hafif eşeleyerek bu taşları çıkarıp yapılarında kullanmışlar. Maksadım insan işçiliğine çok az gereksinim duyan taşlar mevcuttur doğada demektir.

Sevgiler.

Ekli dosyayı görüntüle 151602

Ekli dosyayı görüntüle 151603

timur964

konularim
işçilikli veya doğal ayakta tutan gediğe konulanlar :200: .. millet sıraya girmiş onay bekliyor sen neyle uğraşıyorsun

Kullanıcı

Moderatör
Moderatör
işçilikli veya doğal ayakta tutan gediğe konulanlar :200: .. millet sıraya girmiş onay bekliyor sen neyle uğraşıyorsun
Benim işim arazide dolaşıp bilgi toplamak. :)

Gündüzleri gelemiyorum siteye. Ne oldu bu gün ustam?

Sevgiler.