Siteye Faydamız Olsun

Kullanıcı

Moderatör
Moderatör
Ekli dosyayı görüntüle 152293

Merhabalar. :) Yukarıdaki fotoğrafta bulunan oymada bölgede bulunan bir köylü tarafından müjde (hediye) çıkarılmıştır. Fotoğraf bana aittir. Bulunulan yer diğer konularımdan birinde mevcuttur. Arayın bulun. Biraz araştırmacı olmayı öğrenin dostlarım. :)

Hediye veya müjde dediğimiz şeyin amacı kutsal ve büyük olan malzemeyi korumaktır. Soyguna gelen kişiye "Al sana bu güzel hediyeler, daha fazla uğraşma kendini yorma, bizi de üzme." dercesine kolay bulunabilecek bir yere konur. Yukarıdaki müjdelik oyma yanlarında haç işratleri olan bir kayanın tepe yerine haçların hemen üstüne yapılmıştır. Hediyenin büyüklüğüne göre oymanın büyüklüğü de doğal olarak değişir. Ben hediyenin büyüklüğü ile asıl saklanan ana, kutsal malzemenin büyüklüğü arasında doğru orantı olduğunu düşünüyorum.

Atladığım, unuttuğum, bilmediğim, yanlış bildiğim noktaları düzeltebilirsiniz.

Sevgiler efendim.

NURUM52

Moderatör
Moderatör
bu konu bana niksar kalesini hatırlattı ordada böyle borular var ama ayakta olan duvarların içinde bile var bütün niksarda eskiden kalmış her duvarın içinde yatay bir şekilde var çok dikkatimi çekmişti acaba ne için kullanıldı diye benim teorim ya sıcak su dağıtıyordu yada ısınma amaçlı kullanıldı diye düşünmüştüm çünkü hamam olan yerin duvarlarında iki üç sıra şeklinde vardı sanırım burada bir kale kalıntısı bana göre

Kullanıcı

Moderatör
Moderatör
bu konu bana niksar kalesini hatırlattı ordada böyle borular var ama ayakta olan duvarların içinde bile var bütün niksarda eskiden kalmış her duvarın içinde yatay bir şekilde var çok dikkatimi çekmişti acaba ne için kullanıldı diye benim teorim ya sıcak su dağıtıyordu yada ısınma amaçlı kullanıldı diye düşünmüştüm çünkü hamam olan yerin duvarlarında iki üç sıra şeklinde vardı sanırım burada bir kale kalıntısı bana göre
Evet burası bir kale ustam. Urartular tarafından yapılmış savaşlarda çok tahrip olmuş, Osmanlı döneminde tamamen yıkılmış kale taşlarıyla saray inşaa edilmiş ve kale Urartuların projesi baz alınarak yeniden yapılmış. Bu durumda iş değişiyor. Osmanlılardajnömce de bu delikler mevcut muydu acaba...

Sevgiler.

odin

Editör
Niksar dedinde tokatta cok guzel yerler var. Ozellikle kaya mezarlari sahane. Velakin otoyolun kenarindalar. Oralarda ugrasmak icin bilal olmak lazim :D

NURUM52

Moderatör
Moderatör
Evet burası bir kale ustam. Urartular tarafından yapılmış savaşlarda çok tahrip olmuş, Osmanlı döneminde tamamen yıkılmış kale taşlarıyla saray inşaa edilmiş ve kale Urartuların projesi baz alınarak yeniden yapılmış. Bu durumda iş değişiyor. Osmanlılardajnömce de bu delikler mevcut muydu acaba...

Sevgiler.

niksar kalesi romalılardan kalma çok güzel gezilip görülesi bir yer son zamanlarda biraz restore edildi ve ortada olmayan yeni odalar çıkartılmıştı en son gördüğümde birde mezar odası var sedir halaa duruyor yolu düşen görmeli bence