Surfer'den Kordinatlara Filtreleme Yaparak Görüntü Elde Etmek

Erkan55

Member
surfer de sağ alt tarafta z: nın yan tarafında yanında in yazan sayı derinliğinizdir.görebilmek için açtığınız resmin dolu bölgesine oku götürün
Bu derinlik filtreleme yada color dosyalarına göre değişiyormu? Değişiyorsa en sağlam şekilde net derinliğe ne şekilde YAKLAşıRIZ?

avcıkartal1

Aktif Üye
lazopo53 dostum z nin yanında sürükleyince değişen sayı metre cinsinden mi inç cinsinden mi. ayrıca o z bağımsız çalısıyo değil mi? yani girdiğimiz değerlere göre değişmiyo doğru mu?

avcıkartal1

Aktif Üye
bozoklu sence surfer 14 düzgün çalışıyo mu ? ben videoda yapılanları uyguladım büyük bir bölümünde üç çeşit rengin ortasında mavi renk oluyo. tünelli şekil var orta yine mavi. nereye bakarsam bakayım sürekli benzer şekiller çıkıyo bu malzeme her yerde olamaz doğru değil mi?
değerli değersiz olan renk hangisi ayrım nasıl oluyo ayrıca z değeri mi derinlik veriyo?

saftilki

Moderatör
Moderatör
Where's The Path 3 bu siteden detaylı bir çalışma yaptım şimdi, lakin kuyulara baktım hep çift çıkıyor :zuhaha: normalmi bu ?
sapma çok az daha kararlı ve kolay kullanıma sahip, metraj bu akşam 3 yds 5 yds şeklinde çıkıyor,

Bilal Bey

Member
40 küsur yere baktım şimdiye kadar hepsinde de metal rengi ve oda veriyor.
Çok mu şanslıyız yoksa bu işte çözülmesi gereken bir nokta mı var dadas_25 ustam?

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
40 küsur yere baktım şimdiye kadar hepsinde de metal rengi ve oda veriyor.
Çok mu şanslıyız yoksa bu işte çözülmesi gereken bir nokta mı var @dadas_25 ustam?
Değerli kardeşim bu işin henüz çok başndayız. Daha çok fırın ekmek yememiz lazım. Bu program göründüğü kadar basit değil. Bende bir kısmını öğrendim ve öğrendiğimi paylaştımki benden daha zeki arkadaşlarla beraber eksikliklerimizi tamamlayalım.

Bilal Bey

Member
Eyvallah ustam haklısın. Sezon açılınca ustalar sahada bizi teyit edecek, düzeltecek, bizi geliştirecek şekilde hareket ederse asıl o zaman yol kat ederiz.

Bu şekilde geliştirmeye çalıştığımız bir ustamız var, imkan olduğunca birbirimize yardım etmeye çalışıyoruz. İsmini vermek isterse buraya yazabilir. Ben bilgisayar başında filtreleme yapıyorum ustam sahada kontrol ediyor. Elimize önemli bilgi geçerse burada paylaşacağım. Yardımı için kendisine teşekkürler...

Wolf01

Yeni Üye
Where's The Path 3 bu siteden detaylı bir çalışma yaptım şimdi, lakin kuyulara baktım hep çift çıkıyor :zuhaha: normalmi bu ?
sapma çok az daha kararlı ve kolay kullanıma sahip, metraj bu akşam 3 yds 5 yds şeklinde çıkıyor,

Emeği geçen tüm ustalardan Allah razı olsun emeklerini boşa çıkarmasın inşallah.Ustam bu siteden nasıl koordinat alınıyor bu konuda görsel yapma şansınız varmı acaba

saftilki

Moderatör
Moderatör
sağolun var olun, inşallah yarın nasipse artık, bu akşam geç oldu, diğer ustaları bilemem müsait ise'ler yardımcı olurlar

Bilal Bey

Member
Dostlar, baktığınız 2-3 yeri açın. Z'yi derinlik olarak kabul edersek; en derin yerin CromaDepth'te koyu mavi, yarısaydam4'te kırmızı olduğunu görürsünüz.

Z'nin sonundaki E+'dan sonra gelen en yüksek değer (fareyi gezdirdiğinizde +'dan sonra 12, 13, 14, 15 gibi farklı değerler yazar, en büyük değer bizim görüntümüzde E+15 varsayalım) olan 15'in olduğu noktalar arasında en fazla derinlik; metal dediğimiz rengin olduğu noktaya ait.

3D görüntüye baktığınızda yine metal dediğimiz nokta daha derin.

Sol sekmede renk skalasını açtığınızda renklere göre derinlik yazması; renklerin metali değil derinliği temsil ettiğine kanıt olabilir.

Metal tespiti konusunda şüpheye düştüm.

Oda şekillerini ise duvarların yükseltisine göre çıkartıyor olabilir. Odayı şeklinden anlayabiliriz ama metal öyle değil.

Eğer E+15 ifadesini yanlış yorumluyorsam yukarıdaki yorumum da hatalı demektir.

Buyurun düşünmeye, geliştirmeye...