Surfer'den Kordinatlara Filtreleme Yaparak Görüntü Elde Etmek

saftilki

Moderatör
Moderatör
dadas_25 usta o konverter ile oluşturduğum kordinatları csv formatında ITN converter programı ile gpx formatına çevirdim,
geoplaner sitesine upload ettim,
ettim etmesine de ırak'a götürdü :zuhaha::72::ambivalence:

saftilki

Moderatör
Moderatör

tamamdır oldu bu iş, ITN converter'a csv yi attığında enlem ve boylam yerini değiştirebiliyorsunuz,
tam otomatik dikiş makinası gibi işliyor siteye şu an,
tcx de kabul eder artık ama denemedim,

ilk önce csv de en alt satırlarda fazlalık kordinatları ve ilerideki sütünları temizleyip kordinat sayısını 6000 lere kadar indirin derim

tcx denedim oda oldu, ama kordinat çok fazla olduğu için sıkıntı çıkarıyor, kezza veb sitelerinde de öyle

Son düzenleme:

fakir84

Engellendi
öncelikle herkese iyi aksamlar..yeni üye olmama ve yorumda bulunmama ragmen konuyu yakından takip ediyorum gelismeler nasıl diye..takip esnasında bazen cok sinir oldugum yorumlar okuyorum alaycı yazılanlara özellikle..yazma geregi de bu yüzden ihtiyac duydum..uydudan görüntü alınabiliyor,bu gercek!!süphesi olan kisiler vardır hak veririm ama alaycı yorumlara tahammül edemiyorum..bu sistemin ekmegini yedik..simdi ikinci yerde calısıyoruz..ilki yıkılmıs bi medeniyet yeriydi simdi ki calıstıgımız yer bi mezar..yagmurlardan dolayı ara verdik malzemeyi alırken,calısırken v.s resimleri cekip onunla beraber yazmak istiyordum gercekligini ispat icin ama dedim gibi dayanamadım..paylasımı yine yapıcam bi kac güne biter eklerim insallah..öncelikle oturdunuz yerden hic bi sey bulamazsınız yok öyle bi sey pc den bakayım istedim yere bulayım diye..araziye cıkacaksınız,kesifi yapacaksınız buldugunuz veya süphelendiginiz yerden koordinat alacaksınız..pc de isleyip bosluk ve metal tespiti yapacaksınız..bosluk ilk sırada..uyduda boslugu gördük bizde examiner var onunla alan tarama ve yer altı görüntüleme yapıoruz..metal var mı yok mu,derinligi nedir noktalama tespiti yapıoruz..mesela uydula ilk isimiz de uydu derinligi 4,80m verdi examinerle baktıgımızda 2,40 da tespit aldık ve examiner dogru gösterdi..bu ikinci yerde 3,90 derinlik verdi uydu,examinerle 3,00 metre.ve isin garibi bu teknolijleri kullanmasaydık mesela tek cucbukla baksaydık bu mezarı terk ederdik..cünkü ilk 80 cmde kiremit kapaklara denk geldik,kazmaya devam ettik kum tas cakıl falan sonra yine 1,20 metre ye geldimizde ikinci kiremitlere geldik..bu kiremitlerden sonra bizim buralarda kepir dedimiz beyaz kirec gibi topraga denk geldik ve suan 1,90 a ulastık..yagmurlardan devam edemiyoruz..bu teknolijileri kullanmasaydık mesela sadece cubuk falan kullansaydık mezarı bırakıp gidecektik ama derinlik ve elimizde metal tespiti oldugu icin devam ediyoruz..buda bize malı korumak icin gercek mezarın üzerine sahte mezar yapıldını gösteriyor..yazacaklarım şimdilik bu kadar..bir daha ki yazımda insallah malzemeyi almıs ve resimlerle ispatlı elle tutulur bi sekilde paylasım yapıcam..kısaca düzgün analiz dogru teknikle uydu olayı gercek ve faydalıdır..herseke selam olsun bol nasipleriniz olsun iyi geceler..

lazopo53

Member
Ekli dosyayı görüntüle 183901

kendi test yerim topraga gomulu bakırlar ve demlik ve bir abinin ogretmiş oldugu filtreleme sirasi kordinatlari ters girmeyi kendim kesfetmişdim :D
Aşagidaki resimde sitedeki filtreleme ve cekim sistemi gercegi ile alakası yok
Ekli dosyayı görüntüle 183902

Ben hala baska yerdeki cekimlerde su metaldir diyemiyorum : ) cunki metalin metal olarak gorundugune inanamıyorum baska birşeyler le bakılabilir ama netcadi kuramadim lisansdan dolayi belki ondan net birsey soylene bilinir
Netcad 5.2 - Full - Türkçe Ä°ndir fulldür dostum kurabilrsin.Yalnız nil hanımın paylaşımındaki bazı anlatılan doyalar veya sekmeler yok .uygulama yapamadım belki birlikte bir şeyler yaparızz.kolay gelsin

Erkan55

Member
Yükleme yaptığında metreleri veriyor mu bende vermemişti çok seri şekilde koordinatları girdiği icin

Erkan55

Member
Examinar kullandım aletinizi kötülemek istemem ama o fiyatları etmeyen dandik bir cihaz:) heleki çoklu prot yoksa işi iş cok uğraştırır ama yinede surfer çekimlerinin noktalarında ise yarayabilir

Son düzenleme:

lazopo53

Member
Yükleme yaptığında metreleri veriyor mu bende vermemişti çok seri şekilde koordinatları girdiği icin
Raster afin de xyz noktaları seç i bulamadık.mümkünse nil hanım bir video paylaşsa çok makbule geçecek.kendisine paylaşımlarından dolayı teşekkğrler hürmetler

Erkan55

Member
Bu işi ticarete dökmek gerekmiyorsa aslında sağlıklı bir çekim için emek harcamak gerekli çalışma yapacağınız bir yerin çekimi için 1 saatinizi verin ne olacakki :)) geolanerden koordinatları merkezden yuvarlak yaparak çevirin nekadar alana bakacağınız önemli ama benin tavsiye edecegim 90x120 25x30 geoplanerden merkez kordinattan kuzey 8 guney 8 dogu 8 bati 8 kordinat en az kaymaya indirecek cekim büyük çekimleri alan şüpheli olmayan bölgelerde alan tarama olarak kullanabilirsiniz metreyle fazlada işi yok direk surfer online kordinat girerek dat olarak kaydedin metreyi azami arazi yüksekliğine sabit yapın civarda şüpheli bölgeler gorunduundede oraya küçük çekim yapilabilir bu sekilde guzel yerler buldum ama en onemli husus saglam ekib8niz yoksa guzel yer olsa ne yazar ;))

Son düzenleme:

Erkan55

Member
Dostum video konusuna gelince öğrencilerim ve ise yarar öğretileri forumda paylaşmayacağım sebebi ise bir kaç gösterdiğim kişiye daha birseyi ogrenmemisken paraya dokmeleri muhtemelen burayı takip ediyorlardır varsın yanlış çekime devam etsinler : ) özelden herkeze yardım etmeye hazirin✌

Moderatör tarafında düzenlendi:

kralniyo

Member
öncelikle herkese iyi aksamlar..yeni üye olmama ve yorumda bulunmama ragmen konuyu yakından takip ediyorum gelismeler nasıl diye..takip esnasında bazen cok sinir oldugum yorumlar okuyorum alaycı yazılanlara özellikle..yazma geregi de bu yüzden ihtiyac duydum..uydudan görüntü alınabiliyor,bu gercek!!süphesi olan kisiler vardır hak veririm ama alaycı yorumlara tahammül edemiyorum..bu sistemin ekmegini yedik..simdi ikinci yerde calısıyoruz..ilki yıkılmıs bi medeniyet yeriydi simdi ki calıstıgımız yer bi mezar..yagmurlardan dolayı ara verdik malzemeyi alırken,calısırken v.s resimleri cekip onunla beraber yazmak istiyordum gercekligini ispat icin ama dedim gibi dayanamadım..paylasımı yine yapıcam bi kac güne biter eklerim insallah..öncelikle oturdunuz yerden hic bi sey bulamazsınız yok öyle bi sey pc den bakayım istedim yere bulayım diye..araziye cıkacaksınız,kesifi yapacaksınız buldugunuz veya süphelendiginiz yerden koordinat alacaksınız..pc de isleyip bosluk ve metal tespiti yapacaksınız..bosluk ilk sırada..uyduda boslugu gördük bizde examiner var onunla alan tarama ve yer altı görüntüleme yapıoruz..metal var mı yok mu,derinligi nedir noktalama tespiti yapıoruz..mesela uydula ilk isimiz de uydu derinligi 4,80m verdi examinerle baktıgımızda 2,40 da tespit aldık ve examiner dogru gösterdi..bu ikinci yerde 3,90 derinlik verdi uydu,examinerle 3,00 metre.ve isin garibi bu teknolijleri kullanmasaydık mesela tek cucbukla baksaydık bu mezarı terk ederdik..cünkü ilk 80 cmde kiremit kapaklara denk geldik,kazmaya devam ettik kum tas cakıl falan sonra yine 1,20 metre ye geldimizde ikinci kiremitlere geldik..bu kiremitlerden sonra bizim buralarda kepir dedimiz beyaz kirec gibi topraga denk geldik ve suan 1,90 a ulastık..yagmurlardan devam edemiyoruz..bu teknolijileri kullanmasaydık mesela sadece cubuk falan kullansaydık mezarı bırakıp gidecektik ama derinlik ve elimizde metal tespiti oldugu icin devam ediyoruz..buda bize malı korumak icin gercek mezarın üzerine sahte mezar yapıldını gösteriyor..yazacaklarım şimdilik bu kadar..bir daha ki yazımda insallah malzemeyi almıs ve resimlerle ispatlı elle tutulur bi sekilde paylasım yapıcam..kısaca düzgün analiz dogru teknikle uydu olayı gercek ve faydalıdır..herseke selam olsun bol nasipleriniz olsun iyi geceler..
Sayın @fakir84 konuya katkılarılarınız için teşekkürler.Herkes birşeyler yazıyor ama siz bu sistemin ekmediğini yediğinizi söylüyorsunuz. Peki sisteme göre aldığınız kordinatla, cihaz ile yaptığınız tespit arasında fark yani arazide 3-5 metrede olsa @Erkan55 isimli arkadaşın dediği gibi bir kayma yaşadınız mı?? Teşekkürler...

Son düzenleme:

Erkan55

Member
Sayın @fakir84 konuya katkılarılarınız için teşekkürler.Herkes birşeyler yazıyor ama siz bu sistemin ekmediğini yediğinizi söylüyorsunuz. Peki sisteme göre aldığınız kordinatla, cihaz ile yaptığınız tespit arasında fark yani arazide 3-5 metrede olsa @Erkan55 isimli arkadaşın dediği gibi bir kayma yaşadınız mı?? Teşekkürler...
Minumum 3 metre sapma olur 5 olmaz olursa çekimlerden dolayı olur