Topal ayilar

Smokin

Moderatör
Moderatör
Evet kapıkaya 'daki topalı buldum. Arka sol ayağı yok. Mağaranın icindede oturan ayı var. Bunların hemen altında çatal kaya onun altında ise ipek yolu ve dere var.
Peki bu ayıcıģın bir resmi yok mu .?
Hal hatır sorardik . ;)
Mevkii neresi ?
Nasıl buldunuz ?
Ses var görüntü yok be usta

murat5164

Bilgili Üye
Geç bile kalındı eşkiya belgelerindeki yerler icin, çünkü belli araliklarla birileri çıkıp orayi buldum burayi buldum hepsini buldum diyip resim atanlari çok gördük yine biri cikti buldum diyor resim atmıyor (resim atanlardanda bisey cikmadida zaten, hepsi arkasina bakmadan gitti)

Mağara girişindeki kabartma ayıyı kırdılar. Mağarayı talan ettiler.mağara içindeki oturan ayıyı da kırdılar. Fotoğraflayacak bir şey bırakmadılar. Yalniz mağaranın hemen altında çatal kaya onun resmi var. Ipek yoluna bir kurşun atım mesafesinde. Ipek yolunun yanı dere. Güney bati dan kuzey doğuya akıyor.derenin karşısında sahte değirmen büyük kayalık kayalığın altı duvar örülü.

Bak ustam istanbul çeşmeden hüdavendigar yoluna döndüm gerçek değirmenin yanından geçtim. Sonra kapıkaya nın yanından geçerken kızlar çeşmesi sol üstte kaldı. Sağ üste ise türbe tepe ve ambar kaya. Yola devam ettim. Bir sahte değirmen daha. Derenin kıyısından ve ipek yolundan hiç ayrılmadım. Sağ tarafta sahte değirmenin karşısında catalkayayi gördüm üstüne çıktım çataldan baktığımda sanki aşağıya düşecekmiş gibi bir his uyandırıyor insanda. Bunun hemen arkasında mağara topal ayı mağaranın girişine bakıyor. Mağaraya 3 basamak inerek giriyorum karşımda oturan ayı. Bu mağaranın önüne çıktığımda bir köy görüyorum. Burası boğazın bittiği büyük bir ovanın başladığı yer. Burdan ipek yoluna hakimsin. Burdan tekrar geriye dönelim istanbul Çeşmenin orda kaynak suyu var oradan yukarıya baktığında sırasıyla kazan kaya halkalı kaya yanında sofra taşı altında şelalesi. Buradan 15 km doğuya gittiğimde hazan dağı karşısında vezir tepe. Burdan 15 km daha gittiğimde kaldırımlı yoldan dağa çıkıyorsun kayada bir yarık içeriye girdiğinde duvarda iki satır yazı. Hemen yanında halay çeken insanlar resmedilmiş. Koridordan devam edip bir delikten aşağıya indiğinde 7 tane koltuk taşı ortada masa gibi bir taş taşın dibine inen yılan resmi.bu masaya vurduğunda davul sesi veriyor. Buranın ismi çalgılı mağara. Dışarıya çıkıyorsun. 8 km nehrin zirvesinden devam ediyorsun. Az aşağıya indiğinde mağaraya giriyorsun sol duvarda bir gemi yüzer vaziyette diğerinin direkleri kırık vaziyette son gemide yan yatmış vaziyette. Burda zirveye çıkıyorsun. Bir çeşme çeşmenin yanında Kayayı yontup gemi şeklini vermişler yan yatırmışlar. Not bölgenin doğru olduğunun kanıtı topal ayının sol arka ayağı yok. Benden bu kadar arkadaşlar. Nerde ne kadar mevlâ var neresinde bilmiyorum. O yüzden hâlâ araştırıyorum. Mevlâ ların yerlerini bilen varsada yardımcı olabilir. Saygılar

Mevkisi bursa. Çoban arkadaş keçi kayaya çıkıyor arkasından kayalığa çıkıyor keçiyi indirmek için bu esnada görüyor. Buradaki mağara ve ayı ne yukardan ne aşağıdan göremezsin. Yalnız son duyduğum ayıları ve mağarayı talan ettikleri. Tam 20 gün çalışma yapmışlar her yeri dağıtmışlar içerde bir şey bulamamışlar.bunu yapanları da öğrendim. Allah belalarini versin

murat5164

Bilgili Üye
Elinde resim aticak hic mi bir yer yok

Fotoğraf çekmeye ihtiyaç duymadım. Sadece orada çatal kayanın resmini çektim ayıları zaten talan etmişler.

murat5164

Bilgili Üye
Eklermisin resimleri.... özellikle halkalı kayanin resmi varsa eklerwen cok iyi olur, halkalı kaya konusu vardi onuda teyitlemis oluruz

Metalicvoice

Operatör
Bence eşkiya işine merak salacaksanız, eşkiya gibi düşünmeli eşkiya gibi dağlarda gezmelisiniz. Bu da ömrün heba olması demek...

Halkalı kaya topal ayılara yaklaşık 5_ 6 km mesafede kazan kaya ile arasındaki mesafe 2 km ihtiyara sordum bu kayanın alnı kesme buna sizin köyde ne diyorlar isim olarak. Halkalı kaya derler dedi. Peki neden halkalı kaya derler dedim. Eskiden bu kayada halka vardı bu halkayı yerinden söktüler götürdüler. O yüzden böyle ismi var dedi. Peki sofra kaya ile koltuk taşı nerede diye sorduğumda yan tarafındaki kayalığı gösterdi. Hemen üstünde ama üzerine çıkacak bir patika var bu zamana kadar tek bir kişi geçebildi o patikadan dedi. O ihtiyar amcanın söylediklerine bakarak halkalı Kayada sabah yağmur yağdığında bir kız resmi beliriyormuş sonrada kayboluyor. Bu halkalı kayanın altından eski kaldırımlı yol geçiyor. Şimdilerde asfalt yol olmuş.