Topal ayilar

karakartal88

Aktif Üye
Kardeslerim siz hic dunya gozuyle topal ayi gordunuzmu ; topal ayiyi bir sefer gordum oda nasil oldu biliyormusunuz. Anlatayim.masal degil .Bir gun arazide yer tespitine gittik yerde yaklasik 1 metre eninde 1 .50 boyunda granit tas vardi fotoraf cektim bir sey belli degil gorunmuyo geldikten sonra yakinlastirip incelerken tas in ustunde ayi ayaga kalkmis dere asagi bakiyo sag ayagi diz kapak hizasindan kopuk sirtindada yuvarlak bir kabartmaya benzeyen isaret vardi.ama her gittigimde oraya basima bela geldi hocaya gittim orda ifrit var zor alirsin dedi vallahi gitmekten vazgectim.inanin inanmayin.

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Benim buralarda çok var topal ayı.
bir çoğunu kırdılar ama noktası duruyor.
kendine güvenen varsa gelsin alsın ?

not: sadece bir açılmışı görüldü,
toprak içinde belirli bir metraj sonra küçük mağaramsı mahsenimsi bir alan, kapak taşı ve ürün içerde..
ne zaman alındığı belli değil. Baya uzun zaman olduğu söyleniyor..

Kardeslerim siz hic dunya gozuyle topal ayi gordunuzmu ; topal ayiyi bir sefer gordum oda nasil oldu biliyormusunuz. Anlatayim.masal degil .Bir gun arazide yer tespitine gittik yerde yaklasik 1 metre eninde 1 .50 boyunda granit tas vardi fotoraf cektim bir sey belli degil gorunmuyo geldikten sonra yakinlastirip incelerken tas in ustunde ayi ayaga kalkmis dere asagi bakiyo sag ayagi diz kapak hizasindan kopuk sirtindada yuvarlak bir kabartmaya benzeyen isaret vardi.ama her gittigimde oraya basima bela geldi hocaya gittim orda ifrit var zor alirsin dedi vallahi gitmekten vazgectim.inanin inanmayin.

Hayır alakası yok yer boludan başlar eskişehir bilecik bursa ve en son yalovada biter

Kapıkaya 1300 lü yıllardan 1900 lü yıllara kadar eşkiya ve kavimler için önemli bir yer haline gelmişti. Burada ki soygunlar selçuklu osmanlı ve tüccarlar için büyük bir kabustu ki bizanstan kalma bir sürü yapı ve medeniyetle de karşılaşmak mümkün. O yüzden Kapıkaya nın çok önemli bir güzergah olduğunu ister istemez düşünüyorsun. Eşkiya içinde çok önemli bir nokta. Volçan 7 bölgeden bahseder. Ama tek bir bölgenin doğruluğunu anlatır. Fakat 7 bölgede kullanılan isimler ısaretler hep aynıdır. Evet 7 bölgede eşkıyalık yaptılar. Ve 7 bölgeye kapattılar ama son dönemlerinde tek bir bölgeye taşıdılar ganimetleri. Taşıdıkları bölge doğru olan bölge. Bu bölgeden bulgaristanın kurulabilmesi için gemilerle bakır demir külçeler halinde içine sakladıkları altınları taşıdılar. Büyük bir bölümü ise hâlâ kapattıkları noktalarda kaldı. Sizce gemilerle taşıdıkları ganimetin kapattıkları yerler denize ne kadar mesafede olabilir. Genelde bizans 'ın kapattığı altınlar külçeler en fazla hangi bölgelerde bizans altın çağını hangi bölgede yaşadıysa volçan ı o bölgede aramanızda fayda var çünkü volçan mimar bir mühendis. Hep hazıra konmuş bir alçak. Bizansın bıraktığı yapılara saklayacak kadar da akıllı birisi. Gelelim asıl konuya. Elimizdeki ve sanal ortamda gezen volçan belgeleri öyle bir anlatılmış ki 100 lerce km kapsıyor sanki. Aslında topu topu 5 dağın etrafında dolanıp durmuşlar. Rivayete göre bir köy baskınında köylülerin tamamını meydanda kılıçtan geçiriyor tek bir kişiyi canlı bırakıyor ona tembih ediyor. Burdaki kıyımı gelen zabıtlara anlat. Benide anlat. Işte kapıkaya volcanin yerleşkesinin tam merkezi konumunda. Kapıkaya nın bulunduğu bölge icanadolu marmara ve tüm bölgelerin geçiş noktası. Kudret kale burayada çok yakın hiç bir şeyi aslında merak etmiyorum kapıkaya ya gittiğim zaman gözümde herşeyi canlandirabiliyorum.tek bir yeri merak ediyorum o da 35 km yi kapsayan yeraltı şehri kudret kale.

Son düzenleme:

hepastios

Editör
Aslında topal ayının çözümü çok kolay fakat gerçekmi sahtemi olduğunu iyi bilmek lazım ben bir tane biliyorum olmayan ayağını yaklaşık 500 metre ileride bir kayanın üzerinde bulmuştum damarları bile net şekilde belli oluyordu bilekten itibaren kayanın altı duvarla örülüydü duvarı biraz kurcaladık küçük bir gedik açıldı ışık tuttuk bayır aşağı doğru dikine gidiyordu taş attık içine taş bayağı yuvarlanıp gidiyordu en az 6 7 saniye taşın sesini duyuyorduk sonra kesiliyordu baktık ki derin bayağı cesaret edip inemedik çünkü ekip manlarımızda yok dedigim yer halen duruyor güvenlik bölgesi yani yasak bölge fakat güvenlik bölgesi olmasaydı bile ben yine girmezdim çünkü nasıl tuzak ve tehlikelerle karşılaşacağımızı bilmiyoruz

Aslında topal ayının çözümü çok kolay fakat gerçekmi sahtemi olduğunu iyi bilmek lazım ben bir tane biliyorum olmayan ayağını yaklaşık 500 metre ileride bir kayanın üzerinde bulmuştum damarları bile net şekilde belli oluyordu bilekten itibaren kayanın altı duvarla örülüydü duvarı biraz kurcaladık küçük bir gedik açıldı ışık tuttuk bayır aşağı doğru dikine gidiyordu taş attık içine taş bayağı yuvarlanıp gidiyordu en az 6 7 saniye taşın sesini duyuyorduk sonra kesiliyordu baktık ki derin bayağı cesaret edip inemedik çünkü ekip manlarımızda yok dedigim yer halen duruyor güvenlik bölgesi yani yasak bölge fakat güvenlik bölgesi olmasaydı bile ben yine girmezdim çünkü nasıl tuzak ve tehlikelerle karşılaşacağımızı bilmiyoruz
Topal ayının malzemesi mahzende olur. Mahzen girişide her zaman su kuyusu olur. Ustam devam et derim. Hiç bilmiyorsan yılan kamera sallandir. Bende kamera var verebilirim. Saygilar

hepastios

Editör
Topal ayının malzemesi mahzende olur. Mahzen girişide her zaman su kuyusu olur. Ustam devam et derim. Hiç bilmiyorsan yılan kamera sallandir. Bende kamera var verebilirim. Saygilar
Fikrine saygı duyarım hocam ama katılmam ayı yabani bir hayvandır ve mağarada yaşar mahzen olmaz olsa bile istisnadır nasılki kartalın malı kayada dır ayının ise değişmez kesinlikle kapalı mağaradır ayrıca bu anlattığım olay epey bi sene önceydi şu an yeri daha doğrusu ortamı hiç müsait deyil selametle

hepastios

Editör
Ayrıca kamera içinde sağol kardeşim lazım geldiginde rica ederiz teşekkür ediyorum

Arkadaşlar bu paylaşılan belgeler belgelerde anlatılanlar arasında büyük mesafeler yok. Topal ayılar çatalkaya kapıkaya istanbul çeşme kazan kaya halkalı kaya kudret kale ambar kaya türbe tepe bunlar yan yana iki dağın etrafında olan yerler. Gemili mağara çalgılı mağara hazan dağı bunlarda eşkıyanın geçiş noktalarında

Topal ayının 3. sünü de derenin içinde buldum. Ayağı derenin içinde kalıyor. Suyun seviyesi düştüğü zaman topal ayı tamamen görünüyor. Diğer ayılara mesafesi yaklaşık 500 m