Yazı

Mehto61

Member
@vakko ustam teşekkürler verdiğiniz bilgi ve beni aydınlattığınız için ve kilise işinide değerlendireceğim arkadaşa ulaşıp yerine ulaştıracağım ustam

Son düzenleme:

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
@vakko ustam teşekkürler verdiğiniz bilgi ve beni aydınlattığınız için ve kilise işinide değerlendireceğim arkadaşa ulaşıp yerine ulaştıracağım ustam
Rica ederim çeviri ihtiyacınız olursa beklerim.Vatikana ünideki proflara gitmenize gerek yok..Paylaştığınız görsel için kısaca kirakos ailesi ve ebeveynleri için yazılmış bir taş diyebiliriz.

Son düzenleme:

dersu

Bilgili Üye
Rica ederim çeviri ihitiyacınız olursa beklerim.Vatikana ünideki proflara gitmenize gerek yok..Paylaştığınız görsel için kısaca kirakos ailesi ve ebeveynleri için yazılmış bir taş diyebiliriz.
İçinde bulunduğu ortamlara değer katan insanlara bayılıyorum, saygılar sevgili kardeşim.

Mehto61

Member
Rica ederim çeviri ihtiyacınız olursa beklerim.Vatikana ünideki proflara gitmenize gerek yok..Paylaştığınız görsel için kısaca kirakos ailesi ve ebeveynleri için yazılmış bir taş diyebiliriz.
Teşekkürler ustam tabiki bu olay 2 sene oldu görüşeli arşivlerimi karıştırırken tekrar görünce ve sizinde ceviri tercübeniz olduğundan değerli ustama sunmak istedim tabi bundan sonra sıkıstığım yerde siz değerli ustalarım dan yardım alacağım almayada devam edeceğim

vakko

Teşekkürler ustam tabiki bu olay 2 sene oldu görüşeli arşivlerimi karıştırırken tekrar görünce ve sizinde ceviri tercübeniz olduğundan değerli ustama sunmak istedim tabi bundan sonra sıkıstığım yerde siz değerli ustalarım dan yardım alacağım almayada devam edeceğim
usta bu taş doğuda hangi ilde bulunmuş bilgin varmı

Mehto61

Member
usta bu taş doğuda hangi ilde bulunmuş bilgin varmı
Tam bilgim yok ama muş Bitlis tarafı olması lazım ama kazıda bulmadı bunu Bi evin duvarında gömülmüş bulundu duvar yıkılınca içinden düşmüş ama orayada nereden geldi bilmiyoruz niye sordunuz ustam

vakko

Tam bilgim yok ama muş Bitlis tarafı olması lazım ama kazıda bulmadı bunu Bi evin duvarında gömülmüş bulundu duvar yıkılınca içinden düşmüş ama orayada nereden geldi bilmiyoruz niye sordunuz ustam
Böyle güzel işçilik her bölgeden çıkmıyor onun için sordum.

saspundas48

Yeni Üye
Aşağıda tercümesi yapılmış olan eski ermenice dilindeki yazıtın tercümesi Define Sohbeti sitesi üzerinde tarafımca yapılmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması kullanılması paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.

Taşın üzerinde 1.2.3.4 olarak numaralandırmış olduğum kısaltmaları komple okursak türkçe karşılığı;Tanrı herşeyin sahibi, İsa Mesih Tanrının Oğludur yazıyor.

Taşın alt tarafında bulunan yazıda ise
կազմեցի խաչս բարեխնամ - - - - - Տէր Կիրակոս - եւ - - - - - եւ - - - - - եւ - - - ծնողքներուն եւ զաւակներուն սուրբ - - - - - - եւ - - - - -yazıyor.Boşluk bıraktığım yerlerde isimler yazıyor ve kısaltma dini semboller bulunuyor net değil uğraşmaya kafa patlatmaya ve zaman harcamaya gerek yok konu sahibi.Define ile alakalı bir taş ve yazı değildir.

Taşın üzerindeki yazının türkçe açıklaması Ben bir haç yaptım.....
lord [ efendi,bey ] Kirakos için - - - - - - - ve - - - - - ve - - - - - -ebeveynlerim için
[ anne,baba,kız kardeş,abi vs] ve çocuklarım için - - - - - ve .....
.olarak bitiyor.Taş üzerinde bir adamın dostu için ailesi ve çocukları için yazmış olduğu kutsal bir yazı bulunuyor.

Define Sohbeti
G.Y.E. © 2020
Ustam selamun aleyküm hayırlı geceler bu taşa benzer bir taşta biz bulmuştuk ama altta böyle yazılar yoktu bizim bulduğumuz taşta nedir bu taş bilgi verebilirmisiniz teşekkürler

vakko

Ustam selamun aleyküm hayırlı geceler bu taşa benzer bir taşta biz bulmuştuk ama altta böyle yazılar yoktu bizim bulduğumuz taşta nedir bu taş bilgi verebilirmisiniz teşekkürler
Bu taşlar haçkar olarak tanımlanıyor.Ermeni kiliseleri ve diğer yapılarda görebilirsiniz.Adı ermenice haç ve taş kelimelerinden gelir yani HAÇKAR ermenice haç ve taş demektir.Mezar içinde hazırlanıp kullanılır.

matrax33

Aktif Üye
Amerikan başkanı dahil herkesin devreye sokulup çözülemeyen taşı vakko ustam çözmüş. Tebrik ederim ustam. Hayranlıkla takipcinizim.

saspundas48

Yeni Üye

Bu taşlar haçkar olarak tanımlanıyor.Ermeni kiliseleri ve diğer yapılarda görebilirsiniz.Adı ermenice haç ve taş kelimelerinden gelir yani HAÇKAR ermenice haç ve taş demektir.Mezar içinde hazırlanıp kullanılır.

Allah cc razı olsun ustam

ersen0010

Bilgili Üye

Aşağıda tercümesi yapılmış olan eski ermenice dilindeki yazıtın tercümesi Define Sohbeti sitesi üzerinde tarafımca yapılmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması kullanılması paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.

1- Kısaltma Der yazıyor anlamı Maitre Sahip demektir.

2- Kısaltma Asdvadz yazıyor anlamı Dieu Tanrı demektir.

3- Kısaltma Hisous yazıyor anlamı Jesus İsa demektir.

4- Kısaltma Krisdos yazıyor anlamı Christ yukarıdaki jesus ile birlikte okunur Jesus Christ anlamı İsa Mesih Tanrının oğludur demektir.

Define Sohbeti
G.Y.E. © 2020
Adamın dibisin usta bu alemde teksin