Yeni fotolar oyma oturak taşı sunak kaya 3 gen

R00T

Profesyonel
Co Admin
Az bişi baktım fotolara o bolca fotoladağın düz kesim kayalarda çalışma yapmışsın Şahsi fikrimdir.Hep doğala çalışmışsın.Posedion2023 sana üst tarafı ve zemini göstermiş hemfikirim bu konuda.

nik

Süper Moderatör
Süper Moderatör
son olarakta iki ayrı işaretide bilgilerinize sunuyorum umarım çok karışmamıştır
S.a değerli kardeşim doğaldır uğraşma derim yinede sen bilirsin tamamı doğaldır biriler daha önce kurcalamış okadar .
Saygılar ve sevgiler hayatta en değerli hazine sevgidir.

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
eyvALLAH USTAM İŞ güç ugraşıyoruz köy malum kış oldumu vakit çok :) bu ara göktaşı işine sardım :) define işini bıraktım aslında hiç başlamamıştımda :) ama zenginlk degilde bulma hevesiydi ögrendiklerimde az degil arkeologlara şapkasını ters giydiririm ama tarih olara şunu söyleleyim ilk siz ögrenin yakın zamanda insanlık tarihi geriye dogru 100 binli yıllara çıkacak :)çok sayıda mezar buldum ama ellemedim hiç gerek yok ölüye saygı :) ,ekip hemen hemen aynı devam ediyorsunuz yav hiç zengin olananız yokmu :D
Sapienslerin tarihi 60.000 olarak biliniyor ve bunun 100.000 e uzanmış olduğuda söyleniyor ama bir bulgu ortaya çıkarsa söylemden öteye kesinleşmiş olur

nik

Süper Moderatör
Süper Moderatör
eyvALLAH USTAM İŞ güç ugraşıyoruz köy malum kış oldumu vakit çok :) bu ara göktaşı işine sardım :) define işini bıraktım aslında hiç başlamamıştımda :) ama zenginlk degilde bulma hevesiydi ögrendiklerimde az degil arkeologlara şapkasını ters giydiririm ama tarih olara şunu söyleleyim ilk siz ögrenin yakın zamanda insanlık tarihi geriye dogru 100 binli yıllara çıkacak :)çok sayıda mezar buldum ama ellemedim hiç gerek yok ölüye saygı :) ,ekip hemen hemen aynı devam ediyorsunuz yav hiç zengin olananız yokmu :D
Değerli ustam bildiklerinizi bizlerle paylaşmak istemezmidıniz ..

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
yok ustam vole falam vurmadım ama ögrendiklerim server kadar degerli zaten para degildi hiç 1 zaman derdim bulmaktı zaten devlet arkeologlar yerine definecelere arattırsın 1000 tane göbelitepe bulur bundan eminim

ama şöylede 1 sorun var piyasada bilinen tüm define işaretlerini inceledim çogunlugu hikaye efsane gerçekle alakası yok basiit örnek anadolunun tamamında luviler {erken hitit diyede bilinsede luvi kavmi anadolunun en eski kavimi kanımca]hükm sürmüş luviler in alfabesini inceleyin sonrada define işaretleri ile karşılaştırın dedigimi anlarsanız nese konuyu dagıtmayım ben hazne bulmadım ama bilgi olarak çok şey ögrendim
Demek ki en güzel hazineye talip oldun yani bilgi :) kendini çubukta geliştirdinmi neler yaptın ara sıra gel de bizleri de aydınlat. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Tekrar hoş geldin

Renix

Bilgili Üye
Sapienslerin tarihi 60.000 olarak biliniyor ve bunun 100.000 e uzanmış olduğuda söyleniyor ama bir bulgu ortaya çıkarsa söylemden öteye kesinleşmiş olur
ustam ben sapiens falam bilmem inanmamda ,inanmam derken müslüman olarak bildklerim bazı şeylere inanmamamı gahsedilirerektiiriyor şöyleki Kuran ve hadislerle sabit 124 bin peygamberden bahsedilir üstelik ayetle sabit içlerinde 900 küsür yıl yaşayanlarda vardır basit hesapla bile 124 bin peyamber ortalalama 60 yıl desek bile 7 milyon 440 bin yıla tekabul eder hadi bazıları aynı dönemde desek yine 7 milyon u kaça indirirsek 100 bin yıl ble az dahada bilgi mevcut ama açıklamak için teyit etmem gereken bazı konular
var mesele uzar gider kafa agrıtmayım fazla

Renix

Bilgili Üye
Demek ki en güzel hazineye talip oldun yani bilgi :) kendini çubukta geliştirdinmi neler yaptın ara sıra gel de bizleri de aydınlat. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Tekrar hoş geldin
valla 1 tek şey söylelyim size iki resim koycam şimdi 1 i luvi alfabesi digeri luvice 1 anıttan resim o iki resimi inceleyin ve bugune kadar gördügünüz define işaretleri ile karşılaştırın emin olun bu işaretlerin 1 çogunun uydurma efsane oldugunu görürsünüz tamamı degil elbetteki ama çogunulugu uydurma ve 1 tavsiye örnek işarette haç olsun 1yerde haç varsa bunu bu resme bakan alakalı alakasız herkes haç tır derse dogru yerdesiniz ama deglse yormayın kendnizi ayrıca mesela bana bu konudaki yer lere çogunluk taş ocagı dedi bende son olarak kanaat getirdim ama defineci olarak bakarsak dogru ama tarihi olarak bakarsak olay bambşka yani sonuç olarak define işaretleri ayrı 1 kategori mezar işaretleri ayrı bunu ayırt ederek yola devam edersek daha kolay .
Toyalp kardeşim mesala ısrarla taş ocagı dediniz bu mekan için ama ben ögrendimki araştırmlarım sonunda burası toplu kaya mezarları üst sınıf komutan veya o statüdeki kişilerin mezarı dönem olarakta çok eski ama açmak mümkün degil devletin konusu o yüzdende gerekli yerlere bildirim yapıldı yani mezar deyip geçmemek lazım :) ölüye saygı o yüzden

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
valla 1 tek şey söylelyim size iki resim koycam şimdi 1 i luvi alfabesi digeri luvice 1 anıttan resim o iki resimi inceleyin ve bugune kadar gördügünüz define işaretleri ile karşılaştırın emin olun bu işaretlerin 1 çogunun uydurma efsane oldugunu görürsünüz tamamı degil elbetteki ama çogunulugu uydurma ve 1 tavsiye örnek işarette haç olsun 1yerde haç varsa bunu bu resme bakan alakalı alakasız herkes haç tır derse dogru yerdesiniz ama deglse yormayın kendnizi ayrıca mesela bana bu konudaki yer lere çogunluk taş ocagı dedi bende son olarak kanaat getirdim ama defineci olarak bakarsak dogru ama tarihi olarak bakarsak olay bambşka yani sonuç olarak define işaretleri ayrı 1 kategori mezar işaretleri ayrı bunu ayırt ederek yola devam edersek daha kolay .
Toyalp kardeşim mesala ısrarla taş ocagı dediniz bu mekan için ama ben ögrendimki araştırmlarım sonunda burası toplu kaya mezarları üst sınıf komutan veya o statüdeki kişilerin mezarı dönem olarakta çok eski ama açmak mümkün degil devletin konusu o yüzdende gerekli yerlere bildirim yapıldı yani mezar deyip geçmemek lazım :) ölüye saygı o yüzden
Ustam peki onların kaya mezarı oldukları kanaatine nasıl vardın yani nasıl bir yol izledin ve nasıl bir çalışma yaptın? Senin bir tane konu vardı şu kral ve ailesinin mezarlığı hadi orası neyse de bu bizim taş ocağı dediğimiz bölgenin kaya mezarı çıkması beni şaşırttı. Detayları bilmekte fayda sağlayacaktır.
Ayrıca bizim üzerinde durduğumuz işaretlerin genellikle çoğunluğu eski greekçe en fazla urartu hititlere uzanmakta. Eğer varsa daha detaylı ya da eski işaret türleri onları da öğrenip bilgi hazinemize eklemek güzel olur. Belki bu konuda yardımcı olabilirsin :)

Renix

Bilgili Üye
Bu resimler de luvi alfabesi o dönem kullanılan semboller ve kargamıştaki hiyroglif ler incelerseniz define işaretlerinin bazılarını bu alfabede göreceksiniz

Renix

Bilgili Üye
Ustam peki onların kaya mezarı oldukları kanaatine nasıl vardın yani nasıl bir yol izledin ve nasıl bir çalışma yaptın? Senin bir tane konu vardı şu kral ve ailesinin mezarlığı hadi orası neyse de bu bizim taş ocağı dediğimiz bölgenin kaya mezarı çıkması beni şaşırttı. Detayları bilmekte fayda sağlayacaktır.
Ayrıca bizim üzerinde durduğumuz işaretlerin genellikle çoğunluğu eski greekçe en fazla urartu hititlere uzanmakta. Eğer varsa daha detaylı ya da eski işaret türleri onları da öğrenip bilgi hazinemize eklemek güzel olur. Belki bu konuda yardımcı olabilirsin :)
Valla kaya mezarları derken öncelikle dönemi bilmek gerek mesala dönem hitit dönemi tüm kitaplarda yazar hitiler şöyle böyle diye ama araştırın bakalım kaç tane hitit dönemne ait üst sınıf mezar açılmış? tek bilineni varmı mısırdaki gibi şu kralın yeri şurası varmı duydunuzmu? ben diyeyim yok sadece başka yerlerde kullanılmış 1 kaç yazıt var neden yok peki? çünkü arkeologlar kitaba göre giderler ve yabancı arkeologlar bugune kadar gizlediler hep bazı bilgileri dahada çok şey söylerimde sıkıntı olur :) ama ilerde burada çok daha aydınlatıcı bilgiler vercem benim bölgeye gelince bazı fotolar varki güvenlik nedeni ile koymadım dedigim gibi amacım zengn olmak define bulmak köşeyi dönmek hiö 1 zaman olmadı o yüzden de beniim sınırlarım içinde olursa yani dinen sıkıntısı olmayan dalarım gerisi geregi neyse o anladınız sanırım ne demek istedigimi

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Koltuk yada basamak yada sıralı oyma dediğiniz yerler hep taş kesim yerleri. kaya yapısı sağlam ve işlenebilir cinsten. peki bu taşlar neden kesilmiş? bu taşlarla ne yapılmış? işte bu kısım bizi ilgilendiren bölümü. toprak üstünde birşey gözükmediğine göre, toprağın altına birtakım yapılar inşa edilmiş? nedir bunlar? mezarmı? tapınakmı? mahzen mi? her ne ise toprak altında ve senin araştırman gereken zemin bu. yazıtlar ise mutlaka ipucu veriyordur. eski yol güzergahlarına yönelmeni tavsiye ederim.

Renix

Bilgili Üye
Koltuk yada basamak yada sıralı oyma dediğiniz yerler hep taş kesim yerleri. kaya yapısı sağlam ve işlenebilir cinsten. peki bu taşlar neden kesilmiş? bu taşlarla ne yapılmış? işte bu kısım bizi ilgilendiren bölümü. toprak üstünde birşey gözükmediğine göre, toprağın altına birtakım yapılar inşa edilmiş? nedir bunlar? mezarmı? tapınakmı? mahzen mi? her ne ise toprak altında ve senin araştırman gereken zemin bu. yazıtlar ise mutlaka ipucu veriyordur. eski yol güzergahlarına yönelmeni tavsiye ederim.
üstad bura ileilgili soru kalmadı çözüm yapıldı bizi aşar sadece 1 örnek bu kayların altında 70-80 metre işçilik var o kadar diyim sana haa 1 konu daha var taş ocagı diyenler özellikle Toyalp çokda haksız degil 1 dönem buradan köylüler taş çekmişler yanıltanda ooldu başta benide ama sonrası dönemi bulduktan sonra kolay oldu ama dedigim gibi beni aşan 1 durum gerekli resmi bldirimler yapıldı sonucu ilerde belli olacak bakacagız o konuda gelişme olursa haberdar edecegim sizide