zemin altı mezar..

hanan

Member
slm ustalar 2.5 3 metre derinlik tespit ettiğim yeri yaklaşık 2.5 m kazdım 70 cm ye kadar normal toprak daha sonra 2 m ye kadar daha koyu bir toprak kömür ve küp kiremit kırığı karışık toprak 2 metreden sonra taşlık çıkıyor. burada 3 adet yan yana mezar tespiti yapmıştım. kemik testi de yaptım. ne dersiniz yorumunuz nedir devam edeyim mi

DİVANE

Moderatör
Moderatör
hanan kardeşim söylediğiniz ölçülere zaten gelmişsiniz devam edip sonucu görün deneyiminiz olur NOT ikinci resminizde alet edavat var bunların olmadığı resimler yükleyin kolay gelsin

hanan

Member
divane ustam o resmi yanlışlıkla yükledim silmek istedim ama nasıl sileceğimi bulamadım. sakıncalı olduğunu bilmiyordum ama işe yaramaz resim diye silmek istedim. alet edevatlı resimler sakıncamı içerir

ragıp

Uzman
@ragıp ustam sizden yorum bekliyorum

[h=1]zemin altı mezar[/h]
isimli konunun devamı olarak düşünüyorum,
ustam, arazi sizin,
ölçüm yapan tesbit eden sensin
açan sensin.
şimdi otur bir düşün. aşağıda üç adet diyorsun
demek ki kapak taşı var.
bu ölçülerde açarsan, kapak taşını alman mümkün değil.
kapağı bölerim der isen, bu çok daha büyük yanlış olur.

bir önceki yorumumda durma gir dedim. sadece tecrube etmeni
kendini sınaman içindi. yer senin yerin olduğu için sıkıntı olmaz. bu sebeple idi

yukarıdaki fotoğrafta kahverengi olan oksit umarım seni yanıltmamıştır
şu saatte devam etmeden boşluk ve derinlik ölçümlerini tekrarlamanı sonra devam etmeni önericem

çok bir şey beklememelisin

selametle

hanan

Member
ragıp ustam evet o konunun devamı doğrudur. ustam doğrudur o genişlikte kazdım ama aşağıya indikçe daraldı içinde hareket etmekte zorlandım. zaten bu yüzden istediğim derinliğe inemedim. yanından tekrar kazıp genişleteceğim inşallah. kazı çukurunu 3 mezarın da ayak kısmına gelecek şekilde. çukurun yarısı mezarların üstüne diğer yarısıda dip kısmına boşa gelecek şekilde açtım. yani tam üstü değil bir kısmı üstüne geliyor mezarların. tabi kazdıkça daraldı bizim çukur:). ustam o topraktaki oksitmi dersin ben hiç farketmedim. ayrıca çubukla tekrar baktım çukuru açtıktan sonra mezarları çizmeye devam ediyor. sırasıyla toprak şöyle çıktı. yarım metre cıvarından sonra toprak rengi koyulaştı yoğun kremit küp parçaları yine yoğun sayılabilecek odun kömürü 180cm den sonra torak rengi normale yani ilk yarım metrelik bölümdeki renge döndü ve taşlar çıkmaya başladı belli bölümlerde taş çıkardıkça ara ara beyazımsı kreçli gibi torak çıkmaya devam ediyordu 2m den sonra kazma imkanım kalmadığı için yaklaşık 40 cm kadar küçük bir çukur açtım toplamda 240 gibi birşey oldu

ragıp

Uzman
@ragıp ustam evet o konunun devamı doğrudur. ustam doğrudur o genişlikte kazdım ama aşağıya indikçe daraldı içinde hareket etmekte zorlandım. zaten bu yüzden istediğim derinliğe inemedim. yanından tekrar kazıp genişleteceğim inşallah. kazı çukurunu 3 mezarın da ayak kısmına gelecek şekilde. çukurun yarısı mezarların üstüne diğer yarısıda dip kısmına boşa gelecek şekilde açtım. yani tam üstü değil bir kısmı üstüne geliyor mezarların. tabi kazdıkça daraldı bizim çukur:). ustam o topraktaki oksitmi dersin ben hiç farketmedim. ayrıca çubukla tekrar baktım çukuru açtıktan sonra mezarları çizmeye devam ediyor. sırasıyla toprak şöyle çıktı. yarım metre cıvarından sonra toprak rengi koyulaştı yoğun kremit küp parçaları yine yoğun sayılabilecek odun kömürü 180cm den sonra torak rengi normale yani ilk yarım metrelik bölümdeki renge döndü ve taşlar çıkmaya başladı belli bölümlerde taş çıkardıkça ara ara beyazımsı kreçli gibi torak çıkmaya devam ediyordu 2m den sonra kazma imkanım kalmadığı için yaklaşık 40 cm kadar küçük bir çukur açtım toplamda 240 gibi birşey oldu
dinimz ve aileden sonra benim en kutsallarımdan biri de emektir.
allah emeğinin karşılığını versin.

rast gele

hanan

Member
saygı değer ustalar boşluğun üstünden yeni bir çalışma yaptım 70 cm e kadar yine sarı toprak 70 cm den yaklaşık 175 cm kadar siyah küp kiremit kömür karışımlı toprak resimde görüldüğü gibi oldukça siyah yaklaşık 175 cm den sonra sert taşlı ama taşı parçalanan bir katman 40 cm kadar devam ediyor ve bu bölümde hiç kiremit ve kömür yok sarımsı toprak taşlar beyazımsı bu 40 santimden sonra oldukça kolay kazılabilen nemli yeniden küp kömür parçalı toprak var. ayrıca sert zeminin altı kubbe şeklinde oyulmuş son iki resimde bir kısmı görünüyor. sizce ne olabilir mezar ise yapının içi neden toprakla doldurulmuş. benim anladığım yarı sert zemin oyularak odacık yada odacıklar yapılmış. birde sert zeminden sonraki toprakta oldukça fazla pas rengi damarları var. demirle şişleme yaptığımda dipten çamur çıkıyor. evet ustalar çok uzattım sanırım yorumunuz nedir ragıp ustam yazmadan duramıyorum:)