%99 Mezar Tespiti

kerti17

Aktif Üye
@kerti17 pirinç kullanıyorum kundağım hazneli değil bentoniti elime sürüp kundağa sürüyorum ıslatıp
bentoniti yine eline sür bi yerde boşluk aldın mı? Sonra şeklini şemalini derinliğini çıkar. Kendince yöntemlerin varsa hepsini yap. En son yıka ellerini çubuklarını temizle bentonit kalmasın. Tertemiz olsun. Şimdi de mineral arayacaksın. Uyandırılmış mineral. Bu şeklini çizdiğin yerin sağından başla mesela. Dört bi tarafını dolaş yine boşluk alırsan şekillerini çiz. Sonra bi bak bakalım mezar olmaya uygun mu? Değilse ki yansımaysa mezar olmaya uygun değildir bilki ortadaki bentonit ile tespit ettiğin o ilk yer var ya o mezardır.

arahnikaya

Bilgili Üye
@kerti17 ustam kaç yansıması oluyor yer ve odada farklımıdır ne gibi şekiller çıkıyo bu yansımada

Son düzenleme:

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Benim tespiti mi hem çizim hem resim şeklinde ekleyeceğim üstad. Bütün yönlerde yaklaşık 2-3 metre aralıklarla tespit ettim bütün yansımaları. Aynı hiza değil karışıktı sağı solu her tarafında vardı.

bu yansıma olayını üniversitede hazırlık okuduğum yıllarda bir arkadaşım vardı kahvede oturduk o jeolog olmuş o bahsetti kısıtlı zamanda.

çubuk farketmez ben pirinçlerden iyi verim aldığım için onlardan bahsettim. Mineral olayını yani bentonit olayını da bu siteden öğrenip test ede ede öğrendim.

Tespit edilen derinlik 2.20 fakat 1.80de karşılaştık. Yani derinlikte bi 40 cm kadar fazla ölçüm yapmışım.
Selametle
40 cm fark duvar kalinligindan kaynaklanmis olabilir.

Yansima olayinin teferruatini biraz daha ogrenmemiz lazim. Sizden ve bu konuyu duyan bilen kardaslarimizdan biraz daha bilgi almamiz lazim.
20 senedir ilk kez duydum. Ogrenmenun yasi yok.
Bilenle bilmeyen bir olmaz. Madem bir arkeolog kardasimiz soylemis iyice arastirmamiz lazim. İlmi midir? Tecrubi midir..? Dayanaklari nedir..? Velhasil biraz teferruatina inmemiz lazim.

Ayrica boyle bir bilgiyi paylastigin icinde tesekkur ederim. Yeni bir oglumuz oldu. Kacis yok bu oglanı buyutecegiz.

kerti17

Aktif Üye
40 cm fark duvar kalinligindan kaynaklanmis olabilir.

Yansima olayinin teferruatini biraz daha ogrenmemiz lazim. Sizden ve bu konuyu duyan bilen kardaslarimizdan biraz daha bilgi almamiz lazim.
20 senedir ilk kez duydum. Ogrenmenun yasi yok.
Bilenle bilmeyen bir olmaz. Madem bir arkeolog kardasimiz soylemis iyice arastirmamiz lazim. İlmi midir? Tecrubi midir..? Dayanaklari nedir..? Velhasil biraz teferruatina inmemiz lazim.

Ayrica boyle bir bilgiyi paylastigin icinde tesekkur ederim. Yeni bir oglumuz oldu. Kacis yok bu oglanı buyutecegiz.
Ben laptopa geçeyim çizim yapıp atayım daha net anlaşılır inşallah ustam

arahnikaya

Bilgili Üye
anladım kardeşim bizim asıl boşluğun dışına çıkıp bütün yönlerinde yansımalar arayacağız ve şekilsiz olacaklar ilginçmiş peki bizim asıl odamızın mezarımızın dışına kaç metre çıkmalıyız en fazla

ragıp

Uzman
@jeolog üstadım
bu yansıma nedir, ne değildir?
@kerti17 ustam, bir jeolog arkaaşından öğrendiği metottan bahseder
bu sizin bölümde bir dersmidir, yol mudur, yöntem midir?
bilginize ihtiyaımız var

selametle

arahnikaya

Bilgili Üye
kerti17 konu çok güzel ve hoşuma gitti tabiki bunun bi denemesini yapacağız bu yansımalar içi dolu boş farketmeksizin mezarın içindeki gaz ilemi alakalı acaba çünkü sizin mezar boş çıkmış bunun ilmi nedir dayanağı nedir daha detaylı bilginiz varsa dinlemek öğrenmek teyit etmek isteriz konun için allah razı olsun hayır ve dua ile inşallah

kerti17

Aktif Üye
anladım kardeşim bizim asıl boşluğun dışına çıkıp bütün yönlerinde yansımalar arayacağız ve şekilsiz olacaklar ilginçmiş peki bizim asıl odamızın mezarımızın dışına kaç metre çıkmalıyız en fazla
şekilsiz olacak diye bir şey yok. benim aldıklarımın bir çoğu kare ya da dikdörtgen şeklindeydi. ama mezar olabilecek boyutlarda değillerdi. 2-3 mt yanlarında tespitler yaptım hep.

kerti17

Aktif Üye
arkadaşlar ilk sayfaya ilgili görselleri ekledim incelemenizde fayda var

arahnikaya

Bilgili Üye
kerti17 bu senin gördüğün hani bu yöntemle bi mezar açılmış kendi kendine onun görsellerini atarmısın girişini ve uzak çekimini

kerti17

Aktif Üye
@kerti17 bu senin gördüğün hani bu yöntemle bi mezar açılmış kendi kendine onun görsellerini atarmısın girişini ve uzak çekimini
onun açılmış halinin fotoğrafı malum nedenlerden dolayı yok malesef üstad. şunu söyleyeyim ama hiç bir emare hiç bir işaret yok yüzeyde zeytinlik komple.