Avci göneş ve yaban keçisi..

mucit

Süper Moderatör
Süper Moderatör
S.A.DEĞERLİ KARDEŞLERİM DİKKAT EDİN AVCİ BİR BAYANDIR? BİR OK MESAFESİNDE KAPALI BİR MAĞARA İÇİNDE İKİ BAYAN MEZARI. GÖNEŞİN İLK İŞİK VURDUĞU YERDE .
DEĞERLİ KARDEŞİM ÇÖZÜMÜ ŞÖYLE YAPALIM AVCİ BAYANOLUP YAYI İKİ ÜÇGEN YAPMİŞ YANİ İKİ YER İKİ AŞAMA .
GÖNEŞ 9 İŞİK SAÇMİŞ BUNU BİRE ON YAPARSAK YANİ 90 ADIM EDER VE GÖNEŞİN IŞINLARIN BİTİMİNDE 2 DİKDÖRTGEN OYMA VAR YANİ İKİ BAYAN MEZARIYAN YANA VEYA ALT ALTA.KEÇİYE GELELİM KEÇİ VURULMUŞ VE İLERLİYOR ŞEKİLİNDEDİR KEÇİNIN AYAKLARI U YAPMİŞ KAPALI MAĞARA VERMİŞ AMA AYNI ZAMANDA DA İKİ DEFA U YAPMİŞ BU DEMEK OLUYORKİ MAĞARANIN İÇİNDE İKİ AŞAMA YADA İKİ MEZAR KEÇİNIN KUYRUK VE KAFA YUKARDADIR YANİ BU BÖLGENİN BİRAZ YUKARISI DEMİŞ KISACASI BU ŞEKİLDE.YORUN YAPAN VE YAPMAYAN HERKESE TEŞEKÜRLER.

SAYGILAR VE SEVGİLER
yine diyorum yine ben ok atım mesafesini geçtim taşı duvara asmak bu işçiliği zayetmemek lazum gelür ustam atım mesafesindeki işçilik nasıldır buna göre bilemem sen gördünmü yoksa urdaki işçliği gardaşım

mucit

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ustam bu bir hikayeyi anlatıyor. devamında çıkan diğer objeleride görmek lazım. bölgede arkeolojik çalışma yapılırsa çok güzel eşyalar çıkar. define işareti değil.
ustam zaten defin işareti define değil değerli eşyalı defin işareti

alaçamlı

Bilgili Üye
ben olsam .güneş boğa burcunda. altıncı ölçekte.yani saat altıda.bir ok atımı uzaklıktaki kayalığa ışıklarının yansıyacağını anlardım.ayrıca burç takvimine göre boğa ayında ikinci haftanın o medeniyetteki kutsal gününde olduğunu anlardım.ayrıca toprakta değil kayalık alanda ve yüksek bir noktada olduğunu çözerdim.işçiliği erken roma dönemi muhtemelen. o bölgenin tarihini ve o sıralarda yaşamış medeniyetin örf,adet,ve takvimini,en önemlisi ise kullandıkları sayıları ve ölçü birimlerini öğrenirdim.belirtilen tarihi beklemez muhtemelen taşın sivri ucu istikametinde ilerler ve karşıma ilk çıkan dik kayalık alanda boşluk,kapama yada mağara girişi arardım.

man_correct

Bilgili Üye
Avcinin bayan olduğunu nerden anladın saclarindanmi avcı erkektir iki yol vardır biri avcinin mezarina digeri malin oldugu yere çıkar ikiside farklı yerdedir solda ve sağda. yon bulucu işaret gunestir güneşin üstündeki içi bos sağı gösteren v isareti mezarı içi dolu solu gösteren v işaret malin oldugu yeri gosterir mezar sağda mal sol taraftadir 3 asagida bir ortada uzun bunun uzunluğu iki işaretle denktir 3 tane altta vardır birinin çözümü diğerinin çözümü demektir kecinin verdiği işaret magara değil mahsendir.

alaçamlı

Bilgili Üye
ben hiçbir görseli fotoraflamadım ve bu güne kadar da hiç fotoraflı konu açmadım.çözdüğüm ancak işlem yapmadığım bir yer var .işlem yapmamamın özel bir sebebi var.bakalım siz çözebilecekmisiniz.bu arada niye fotoraflamadığım da bir bilmece.onun için de tahmin yürütebilirsiniz.işaret gayet basit.dere yatağında kaplunbağa.karşısında ona saldırmaya yada suya girmeye niyetli bir semender yada iri bir kertenkele var.sanırım varan deniyor.kaplunbağa kör.varanın ise tek gözü var.varan sol yamaca bakıyor.bu arada burası tespitlidir.ancak benden evvel bir arkadaşımız bu forumda bu görselle ilgili konu açtığı için kendisine duyduğum saygı nedeniyle görsli yayınlamıyorum.genel geçer ve çok basit bir çözümü var.

man_correct

Bilgili Üye
Bilmecenin cevabını verdiğine göre.neden islem yapmadığının sebebide belli.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Gunesin battigi saatlerde bu bolgede geyikler bu gecitten gecerler ve avlanmak icin bu yolu izleyin. (Gunesin dogusu da olabilir bunu anlayabilmek icin sag tarafin hangi yon oldugunu bilmek gerekir). Fikrim budur :)

Karabulut

Operatör
Avcı kız keçiyi vuracakmış tam o sırada güneş doğmuş ve avcı kızın gözünü almış avcı kız başını çevirmiş keçi yüksek bir kayaya atlayıp kaçmış avcı kız üzülüp boynunu bükmüş saçları rüzgardan savrulmuş vaziyette ustam keçide yukarıya bakar şekilde demek mebla yüksek kayalık yerlerde işaret belirli saatlerde ortaya çıkan avcı kızın başı olabilir tam olarak noktası verilmemiş sen arayıp bulacaksın işareti benim düşüncem bu arkadaşlar Daha çok eşkiya işimi desem Bana öyle geldi.

Nil

Engellendi
medeniyet süslemesi bu, aynısı yada daha değişiği de olsa gene medeniyet süslemesi ,,,,

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Güneş, mevcut değerli alanına öğlenden sonra vuruyor. Öğlenden sonra ile ikindi arası iki vadi arası ya da vadinin kuzey yamaçlarına bakmanız gerek. Çevreyi fotoğraflayabilirseniz daha güzel yorumlar gelir.

Archeologist

Member
Burada şifre mifre yada define mezar bir şey yok arkadaşlar. En azindan bu kabartmadaki sahne bunla alakalı değil. Kabartmanin kendisi bir define zaten. Bence değerli bir eser.