Boşluk bulmada hangi ''Alan Tarama'' daha iyi sonuç verir?

Yabgu

Bilgili Üye
BABAYİĞİT var ama inan kimseye kendini kanitlamaya ne sebeb nede gerek var..
Babayiğit varsa neden çıkıp biri buyrun kardeşim bunun aslı bu demiyor, emekse alın emeklerinizin karşılığını hatta patantini alın. Kimseye ispatlamaya çalışmayın, inan inansın inanmayan bildiği gibi yapsın. Sebep var çünkü burada insanlar bazı konulara çözüm arıyor...

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Babayiğit varsa neden çıkıp biri buyrun kardeşim bunun aslı bu demiyor, emekse alın emeklerinizin karşılığını hatta patantini alın. Kimseye ispatlamaya çalışmayın, inan inansın inanmayan bildiği gibi yapsın. Sebep var çünkü burada insanlar bazı konulara çözüm arıyor...
Arkadasim Merhaba,
Ben sizin meraminizi anladigimi saniyorum. Mantiginiz dogru diyor.
Cubukla belli bir asamaya geldiginiz de tespit ettiginiz yerleri de cihazla teyit etmeniz en sağlamci usul olacaktir.
Aleminyum ve gumus cubuk edinin, calismaya baslayin.
Yakin zamanda burada bir aparat paylasacagim onu da takip edin ve yapin yaptirin, daha iyi neticeler alacaksiniz insallah.
Marangoza gidemiyorum.
Gerekirse evde prototip yapip sizlere resimli gosterecegim insallah sekil semal tam dusundugum gibi olmaz amma meramimi ifade eder saniyorum.

Yabgu

Bilgili Üye
Arkadasim Merhaba,
Cubukla belli bir asamaya geldiginiz de tespit ettiginiz yerleri de cihazla teyit etmeniz en sağlamci usul olacaktir.
Yakin zamanda burada bir aparat paylasacagim onu da takip edin ve yapin yaptirin, daha iyi neticeler alacaksiniz insallah.
Marangoza gidemiyorum.
Gerekirse evde prototip yapip sizlere resimli gosterecegim insallah sekil semal tam dusundugum gibi olmaz amma meramimi ifade eder saniyorum.
Merhaba Ustam, emeğinize yüreğinize sağlık. Allah razı olsun. Takip ediyor olacağım.

Yabgu

Bilgili Üye
Arkadasim Merhaba,
Marangoza gidemiyorum.
Ustam çok özür dilerim, yoruyorum sizleri ama sizden ricam, ilk olarak alüminyum çubuklar edineceğim bu doğrultuda satın alacağım çubukların ölçülerini ve kısaca yapılışını çok kısa özet olarak tarif edebilirmisiniz lütfen. Ölçüleri, kaç santimden kıvrımı, yanında yöresinde bir şeyler olacak mı vs. gibi kısa açıklama.

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
Kimse sana ocihazinlarinla bisey buldunmu dedimi kanitla dedimi arkadasim sana senin kanitlama mecburiyetin varmi yok buda ayni seydir.burda bu ise gönul vermis arkadaslar ellerinden geldigi kadar yardin ediyor tarif ediyor.dogru yolu gosteriyor.senin gibi 3000_5000 kaptirilmasin diye tavsiyeler veriliyor zaten.bulmamanin degil bulmanin yollari anlatiliyor farkindaysan.bir zahmet anlatilanlardan baslayarak araziye çikiinda biraz pratik yapin dimi tepsidemi gelecek hersey( sözüm hazir düşünen herkeze).

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
Kendinize göre haklılık yanlarınız var. Peki aradığın şey boşluk içinde boşluk içindeyse ne yapacağız. GPR sistemlerle çektin 10 metrelik veya 20 metrelik ipi . Toprağa GPR ile sinyal atışları yaptın her 50cm de veya duruma göre az çok, 20m2 yeri taradın, PC'ye anlık görüntü attın veya sonradan PC'YE yükledin, baktın aa burası değilmiş, şimdi çek 20m ip daha, nasıl olsa alan 10dönüm... Noktalama yapmadan şurası demeden baktığın yerler nerede ise tesadüf noktalar olacaktır. Noktalarsan şansına... İşaretlerde hadi noktalamaya gerek yok diyelim. Neyse konu uzayacak. Siz beni anlamadınız sanırım fakat yazınızın sonunda yine de ip ucu vermişsiniz. Tavsiyeniz ve yardımınız için teşekkür ederim. Ha bu arada bahsettiğiniz sistemden 3 adet değişik Alan tarama getirttik arkadaşlardan. Kablolu elektronik ben pek anlamam, toprağa bakır çubuk sokup, etrafında bir kaç tur (toprağı tanıyormuş-topraklama) sonra hangi düğmede neyi çevirdi onu arayan cihaz altın-gümüş-boşluk-elmas-kemik-mermer var da var vs. Ama bu cihazlarda bendeki pirinç çubuk ile diğer yalın çubukların verdiği tepkileri verdi. Açık bakıp teyid ettiniz mi derseniz, evet ettik. Çünkü bu noktalara deneme yapmadan önce GPR tuttuk, GPR yok dedi, bizde hadi bakalım dedik, hangisi yalan söylüyor. Çubuklar yalan söyledi. Hepsi hem oda çizdi hemde direkt altın verdi...Yine kafam karıştı. Ben Trakyalı81 Ustamın dediği gibi Alüminyum çubuklarla bismillah deyip diğer tüm metalleri deneyeceğim. Tüm yazıp çizen tavsiye ve önerilerde bulunan degerli arkadaşlara teşekkür ederim, sanırım konu uzadı...
Arkadasim cihaz cahili degilim bircogunun nasil calistigini bilirim.nasil zahmetli oldugunu bilirim sikintilarini bilirim..aldigin alan taramalari ben bilmem ben calisipta verim aldigimi bilirim.etler kemikler altinlarlar gumusler bakirlar.ben kendim elektronikciyim o alantaramalari bugune kadar kendi imkanlarimla yaptim.verim alinsaydi hala onlarla calisirdim.benim sana bahsettigim pratik cubuk acemisi olan biri icin mukemmel birseydir. Sade 700hz ufak bi devre yaptir kapali bosluga odaklanir boskugu buldugunda net cizim yapar yamuk.yumuksa ellemezsin düzgun bir boaluk ise..dogrulamasinida sen cihazinla yapacaksin..kolay gelsin

Yabgu

Bilgili Üye
Kimse sana ocihazinlarinla bisey buldunmu dedimi kanitla dedimi arkadasim sana senin kanitlama mecburiyetin varmi yok buda ayni seydir.burda bu ise gönul vermis arkadaslar ellerinden geldigi kadar yardin ediyor tarif ediyor.dogru yolu gosteriyor.senin gibi 3000_5000 kaptirilmasin diye tavsiyeler veriliyor zaten.bulmamanin degil bulmanin yollari anlatiliyor farkindaysan.bir zahmet anlatilanlardan baslayarak araziye çikiinda biraz pratik yapin dimi tepsidemi gelecek hersey( sözüm hazir düşünen herkeze).
Burada siz benim demek istediğimi anlamamışsınız, belli... Yine de teşekkür ederim.

Yabgu

Bilgili Üye
Arkadasim cihaz cahili degilim bircogunun nasil calistigini bilirim.nasil zahmetli oldugunu bilirim sikintilarini bilirim..aldigin alan taramalari ben bilmem ben calisipta verim aldigimi bilirim.etler kemikler altinlarlar gumusler bakirlar.ben kendim elektronikciyim o alantaramalari bugune kadar kendi imkanlarimla yaptim.verim alinsaydi hala onlarla calisirdim.benim sana bahsettigim pratik cubuk acemisi olan biri icin mukemmel birseydir. Sade 700hz ufak bi devre yaptir kapali bosluga odaklanir boskugu buldugunda net cizim yapar yamuk.yumuksa ellemezsin düzgun bir boaluk ise..dogrulamasinida sen cihazinla yapacaksin..kolay gelsin
Teşekkür ederim, bu konuyu da not aldım, mutlaka deneyeceğim.

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
@Yabgu ustam 700 hz denen şey nasıl çalışacak bir anlat sana zahmet boşluğun yanına gittin nasıl olacak bundan sonra 10m derinlikte boşluk der mi bize
Bugüne kadar denemedigim yararini gormedigim hicbirseyi önermedim paylasmadim..teknolojik.olarak daha genis kapsamli cihazlarin yanlis calisma yaptirdigi yerde sadece bu ufacik devre 40 metre kapali tuneli kapali kuyuyu gün yüzüne cikardi. @Yabgu
Tünelin cokme yapan yerine kadar üstten cok keskin ve net sekilde cizdirdi...
Siz bu frekansi ureten devreyi yaoin ben nasil calistigini anlatarim...

Yabgu

Bilgili Üye
Bugüne kadar denemedigim yararini gormedigim hicbirseyi önermedim paylasmadim..teknolojik.olarak daha genis kapsamli cihazlarin yanlis calisma yaptirdigi yerde sadece bu ufacik devre 40 metre kapali tuneli kapali kuyuyu gün yüzüne cikardi. @Yabgu
Tünelin cokme yapan yerine kadar üstten cok keskin ve net sekilde cizdirdi...
Siz bu frekansi ureten devreyi yaoin ben nasil calistigini anlatarim...
Tüm bilgi paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Arkadaşım ben hiç bu alet edavatla uğraşmadım, ney nasıl yapılır, bilirim dersem yalan söylemiş olurum. o yüzden çok sık o nasıl olacak bunu nerden bulurum soruları soruyorum. İnsanların kafası şişti farkındayım, çok özür dilerim. Bana nereden ve ne ölçülerde malzeme temin edebileceğimi söyley