Define Çubukları, Çubukla Boşluk ve Altın Tespiti.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Apollon01

Moderatör
Moderatör
Eyvallah ustam sonucu yakinda paylasirim olumlu olumsuz artik . En kotu tecrube tecrubesizlikten iyidir bisey kaybetmeyiz sonucta :)

Eline bos cakmak almisti gercek bosluk icin diyodu ayni sey mi sizin suan ki kasttetiginzi durum . O ayni islevi gormuyosa sizce direk pinpon topu ayarlayalim
mihendis96 kardeşim ilaveten söyleyeyim; git bir hırdavatçı dan aliminyum kaynak teli al uzunluğu 1 metre olur, kalınlığı 3 mm. den 10 mm. ye kadar olabilir tercih size kalmış, normali 5 ya da 6 mm. olan; tam ortadan kes ikiye böl ve her ikisini 12 cm. ölç ve bük, 90 derece açısı olsunn, çubuk hazır ve kullanabilirsin artık. demek istediğim şudur; elinde sadece bu çubuk olsun avucunda başka bir şey olmasın sana en yakından başlayarak yer altında hava boşluğu olan yerleri bulacaktır, deneyebilirsin köprü, mağara, yer altı boruları, mezar, yani üstten bunlara bu çubukla bakarsan kendini test etmiş olursun, ama ilk etapta çalışmayabilir, ya da ağır çalışır, bu şekilde çok test yap zamanla daha stabil çalıştığını göreceksin inşallah, bu şekilde boşluklarda altaki bilinen yerlerde nasıl tepki aldınız, duvarda ve ya bittikten sonra tepkiler nasıl, bunlar bu konuda sitede yazılıp çizilmiş ama ben özetini söylüyorum; ondan sonra gardınızı alırsınız, çubuğun en ucuz en yalın en garantili hali ustam, ben bunu tavsiye ediyorum, öğrenip geliştirmek size kalmış artık, ikinci aşama ise elinde sağ avuç içinde ne varsa onu bulacağın çubuk ise gümüş kaynak telidir, boşluktan sonra buna çalışrsın; kolay gelsin başarılar dilerim

mihendis96

Aktif Üye
mihendis96 kardeşim ilaveten söyleyeyim; git bir hırdavatçı dan aliminyum kaynak teli al uzunluğu 1 metre olur, kalınlığı 3 mm. den 10 mm. ye kadar olabilir tercih size kalmış, normali 5 ya da 6 mm. olan; tam ortadan kes ikiye böl ve her ikisini 12 cm. ölç ve bük, 90 derece açısı olsunn, çubuk hazır ve kullanabilirsin artık. demek istediğim şudur; elinde sadece bu çubuk olsun avucunda başka bir şey olmasın sana en yakından başlayarak yer altında hava boşluğu olan yerleri bulacaktır, deneyebilirsin köprü, mağara, yer altı boruları, mezar, yani üstten bunlara bu çubukla bakarsan kendini test etmiş olursun, ama ilk etapta çalışmayabilir, ya da ağır çalışır, bu şekilde çok test yap zamanla daha stabil çalıştığını göreceksin inşallah, bu şekilde boşluklarda altaki bilinen yerlerde nasıl tepki aldınız, duvarda ve ya bittikten sonra tepkiler nasıl, bunlar bu konuda sitede yazılıp çizilmiş ama ben özetini söylüyorum; ondan sonra gardınızı alırsınız, çubuğun en ucuz en yalın en garantili hali ustam, ben bunu tavsiye ediyorum, öğrenip geliştirmek size kalmış artık, ikinci aşama ise elinde sağ avuç içinde ne varsa onu bulacağın çubuk ise gümüş kaynak telidir, boşluktan sonra buna çalışrsın; kolay gelsin başarılar dilerim
Eyvallah ustam iyi oldu bu bilgilendirmede sagolasin kolay ve pratik bilgi

odin

Editör
Ruzgarbeykoz kendi konunu açip oradan devam etsen hem diger ustalarin yorumlarinida alirdin hemde konun dagilmamis olurdu.

GERMO

Engellendi
kabakburgiba ustam bugün gittim bir kaç yer vardı, tam sinyalin üstüne mt nin sıfır yazan yerini bıraktım, 50 cm den kivirdim ve bir taşa yasladim mt yi, yoksa kapanıyor veya devriliyor, metrenin 1 cm yönü solumuza gelecek şekilde sağ elimizde çubuğu tuttum, sol elimede ince bir uzun tel aldım, sol çubuğu yavaşça metrenin üzerinde sağa doğru metreye surterek gotururken 185 cm de dik olan veya sağa dönük olan çubuk sola metrenin üstüne döndü, azaltıp cogaltirken cubugun hareketini kontrol ettiğinde en fazla 5-10-bilemedin 20 cm bir fark olur diyorum, BulursamKader25 ustam ve Aliömer ustam inşallah yanlisim yoktur.
@ali ömer ustam.şöyle daha iyimi anlaşılır.önce bi oda bulduk.3x3 en boy.boşluk ve derinlik aldık.geldik değerli tesbitine. tam odanın ortasında değerli tesbit ettik.varsayalım.bu köşelerdede olabilir. tam ortasıda 1.5 m diyelim.malzemenin eni 50cm boyuda 50 cm yanlarda boşlukta kaldı.başka hiç bir veri yok. şimdi metal metreyi tam bu 50 cm mi koyacağız,drinlik ölçüsü alacağız.

obuz

Yeni Üye
Teşekkürler bulursamkader25 ustam .ben bu değerli tesbiti masa üstünde deneme yanılma calışması yaptım masa üstüne altın koyup elime altın alıp bakıyorum carpı yapıyor elime sarı veya bakır alıyorum masadaki altına tutuyorum carpı yapmıyor sabit duruyor bu calışmada bir anormallik varmıdır . toprak arazidede cubuk carpı yaptığı yerdede masada yaptığım işlemi yapıyorum bütün metalleri deniyorum altına carpı yapıyor mineralmidir acaba selamlar saygılar ustam

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Teşekkürler bulursamkader25 ustam .ben bu değerli tesbiti masa üstünde deneme yanılma calışması yaptım masa üstüne altın koyup elime altın alıp bakıyorum carpı yapıyor elime sarı veya bakır alıyorum masadaki altına tutuyorum carpı yapmıyor sabit duruyor bu calışmada bir anormallik varmıdır . toprak arazidede cubuk carpı yaptığı yerdede masada yaptığım işlemi yapıyorum bütün metalleri deniyorum altına carpı yapıyor mineralmidir acaba selamlar saygılar ustam
Sn. Ustam,
Çubuk kullanımı kişiden kişiye değişiklik gösterse de, bazı kaideler vardır ki bunlar asla değişmez. Bu kaidelerden biri de, altın işaretinde hiçkimse de çubuk çarpı yapmaz.
Sizde çarpı yapmasının bence asıl nedeni çubuk tutuşunuz. Yani yanlış tutuyorsunuz.
Bulursamkader hocamın konularını iyice okuyarak doğru tutuşun nasıl olduğunu öğrenmenizi tavsiye ederim. Altın işaretinde çubuklardan bir tanesi tam kapanacak,diğeri de dimdik kalacak. Başka bir alternatifi maalesef yok. Bu işareti aldığınız da çubukları doğru tutuyor olacaksınız. (Zihninizi buna göre uyarlamayınız. Bırakın dansı onlar etsin.. )

Blue

Yeni Üye
A- BAKIR ÇUBUK:

Elektrikçiden 4-6 mm. Kalınlığında 1 metre boyunda tek damar alabilirsiniz.
50 cm.den kesin. Üstündeki izalasyonunu, tele zarar vermeden soyunuz.

Hırdavatçılarda satılan bakır kaynak telini mıknatıs tutar.
Elektrikçiden alacağınız BAKIRTELİ mıknatıs tutmaz. ( Tek damar NYM olursa iyi olur )

Boşluk tespitinde kullanılır; Oda-Tünel-Mezar vb. için.
Kuvvetli ve hızlı tepki verir.
Amma her şeye gider, işaret verir. Kemik, küp parçaları dahil gitmediği, işaret vermediği şey yoktur.

Yıllarca kullandım, şimdi boşluk için sadece gümüş ve aleminyum çubuk kullanıyorum.

B- ALEMİNYUM ÇUBUK:

Hırdavatçılardan alabilirsiniz.
Aleminyum kaynak teli dediğinizde hemen gösterirler.
1 metrelik olur. Tanesi şu an herhalde 5-6 TL.dir.
Ortadan ikiye kesiyorum. Pense ile büküyorum.
Daha net sonuçlar almak isterseniz;
1 cm.kalınlığındaki aleminyum çubukları da tercih edebilirsiniz.
İnternetteki sitelerde satışı vardır.

Sadece boşlukta hareket eder.
1 kg. altını yanına koy oynamaz.
Bakırla / Gümüşle bulduğum boşluğun şeklini çıkarıp çizerim.
Aleminyumla da kontrol ederim. Odanın içinde ve dışında dolaşırım.
Stabil bir çubuktur. Bende başka işe yaramaz.
Aleminyumla değerli maden tespit eden ustalarımız da var, gördüm, biliyorum.

C- PİRİNÇ ÇUBUK :

Hırdavatçılarda bulabilirsiniz.
Bu da 1 metrelik kaynak telidir.
3 ve 6mm. Kalınlığında olanları kullanıyorum.
Şu an 7-8 TL. olabilir. Aynı şekilde kesip büküyor ve kullanıyorum.

Boşluk bulur.
Her tür madene gider, her şeyde hareketli, cıvıl cıvıl neşeli bir çubuktur.

Sağ ele bakılacak metal alınarak, metal araması yapılır.
Unutulmaması gereken bir özelliği vardır;
En yakın mesafedeki o malzemeyi gösterir.
Malzemenin miktarı önemli değildir.

MİSAL:
Elime altını aldım, 2 metre ileride bir adet cumhuriyet altını var,
4 metre ileri de de 6 adet bilezik var.
2 metre ilerideki cumhuriyet altınına gider, ilk önce onu gösterir.

Aşağıda anlatacağım gümüş çubuk farklıdır.
Gümüş çubuk, o civardaki en fazla olanına gider. Az olanın yanından geçerken hiç istifini bozmaz.

Bu farkı iyi kavramanızı isterim.

D- GÜMÜŞ ÇUBUK :

İnternetten hırdavatçı sitelerinden satın alıyorum.
%40 Kadmiyumlu olanından.
Gümüş Kaynak teli olarak geçer.
50cm.lik ADET olarak satılır. Şu an tanesi 23-tl. civarında.

Bunun en fazla 2mm.kalınlığında olan var. Daha kalınını bulamadım.
Ben 4 adet alıyorum. 2 tanesini birbirine kaynak yaptırıyorum.
Bu işlemin çubuğu kalınlaştırmaktan başka bir anlamı yoktur.

Gümüş hem boşluk bulur, hem değerli madene gider.
Değerli madene giderken o alanda en fazla bulunan yere gider.
Önündeki az miktarı görmez.

Bu çubukların haricinde daha birçok çeşit çubuk piyasada mevcuttur.
Ben o çubukları kullanmadığım için detayına inmiyorum.

ÇUBUKLA BOŞLUK TESPİTİ….?

Çubuk çektiniz ve yürümeye başladınız. Bir yere geldiğinizde çubuk ya kapanıp ( X ) yaptı. Ya da sağ elinizdeki çubuk sağa, sol elinizdeki çubuk sola döndü. Boşluk var işaretini aldınız. Aldığınız işaret hakikaten boşluğa mı ait yoksa aşağıda kaya blokları mı var, toprak katmanları mı var, kil tabakası mı var..?

En büyük Mesele budur arkadaşlar. Bulunan boşluk mudur..???

İşte ustalık ve tecrübe burada lazım. Her ustanın usulü farklı farklıdır.
Benim usulüm şudur, bu sıralama da işlem yaparım:

1nci İŞLEM:

Tespit ettiğiniz boşluğun: ENİ, BOYU ve DERİNLİĞİ olmalıdır.

(Misal toprağın 3 metre altındaki büyük bir kayayı da, çubuk, boşluk olarak görür.
Yine aşağıda yan yana duran ve aralarında boşluk olan kayaların arasına da boşluk tepkisi verir.
Yer altındaki küp – kiremit parçalarına da.

Toprak katmanlarına dahi boşluk işareti alırsınız çubuktan.
Daha saymadığım birçok sebepten dolayı boşluk verir.
Bunların teferruatı formlarda mevcuttur VE yazılanlar doğrudur. )

Boşluk muhakkak bir şekil vermelidir.
Bu geometrik şekil; ya dikdörtgendir, ya karedir ya da yuvarlaktır yani dairedir.
Şekilsiz boşlukları elerim, oda vb. arıyorsam.
Eşyaya, küp’e bakıyorsam, boşluk veren yerde değerli maden tespitine geçerim.

ŞEKİLSİZ ODA OLMAZ. Odaları yapan adamlar zaten Usta adamlardır.

Bu geometrik şekillerden birisini tespit ettikten sonra muhakkak derinlik tespiti yaparım. Makul bir derinlik olmalıdır en-boya göre.
Bundan da emin olursam, burada ilgilenmem gereken bir “şey” var derim.

Misal 2x3 metre bir yer tespit ettim. Odanın yüksekliğine baktım 50 cm. çıktı.
Bu oda olamaz elbette.
Diyebilirsiniz odanın içine toprak vs. dolduysa..?
Haklısınız, tünelin ve odanın içinde büyük kaya parçaları ve toprak varsa nasıl tespit edeceğiz?

Bu konu başka bir başlıktır. Zaman bulabilirsem ayrı bir konu olarak açarım inşallah. Veya buraya sonradan ilave ederim.

Boşluk Tespiti Nasıl Yapılırın Krokisi ( geçmişte kendim çizmiştim ) :

Derinlik Nasıl Ölçülürün Krokisi (Google görsellerden alınmıştır) :

Önemli Not:

Ben derinliği tespit ederken; B noktasına 20lik çivi sokup 0.75 Zil kablosunun uçlarını bağlayıp, D noktası istikametinde 10-15 metre uzunluğundaki kabloyu yere seriyorum. Ve bu kablo üzerinde sırtım odaya gelecek şekilde yürüyerek,, şekilde görüldüğü gibi derinlik tespiti yapıyorum.

Kablo serilen istikamette başka boşluk olmamalıdır. Bu husus kablo serilmeden önce kontrol edilmelidir. O istikamette başka boşluk varsa, diğer cepheler kontrol edilerek, boşluk olmayan istikamette yapılmalıdır.

En sağlıklısı 4 cepheden bu işlemin yapılmasıdır.

2nci İŞLEM:
Toprakta Havalandırma İşlemi Yapmak:

Boşluğun enini boyunu derinliğini tespit ettik, lakin hala aşağıdakinin MİNERAL veya GAZ olma ihtimali vardır.
Bunu anlamak için: Etrafını çizdiğim alanı, 15 cm. derinliğinde yani bir bel ağızı, kazıp dışarı atarım.
Toprak havalanmaya başlar. 2-3 tane sigara içecek kadar (En az 10 dakika) zaman geçtikten sonra o kazdığım yerin içine girer tekrar çubuk tutarım. Çubuk bende boşluğa gelince çapraz yapar, eğer çapraz yapmazsa yani boşluk göstermezse aşağıda gaz var derim veya yüzeyde mineral var derim. Boşluk, boşluk olmaktan artık çıkmıştır. Çubuk hareket vermezse mesele orada kapanır.

3ncü İŞLEM:
15 cm Kadar Kazılan Yere Demir Metaliyle İşlem Yapmak :

Boşluğu bulup tespit etmiştik. Sonra bu boşluğun alanını 15 cm. kadar kazdık. Çubuk tuttuk.
Hala boşluk veriyorsa şu işlemi yaparım:
Kazdığım yerin köşelerine ( 4 adet ) ortasına ( 4 adet ) 40-50 cm. uzunluğunda çubuk demir çakarım.
Bu kadar toprak yoksa veya çok sertse 20 lik çivilerden 15-20 adet çakarım. 15 dakikada böyle beklerim.
Sonra tekrar çubuk çekerim. Boşluk işareti vermezse iş biter. Mineraldir.
Boşluk işareti verdiyse en son işleme geçerim.

4ncü İŞLEM:
Degerli Maden Tespiti Yaparak, aşağıdaki mineral mi boşluk mu bakılması.

Bu işlemlerin sıra ile yapılması yıllara ait tecrübenin sonucudur.
Bu tıpkı çiğköfte yoğurmak gibidir. Kuru soğan ilk başta bulgurla çevrilerek öldürülür. Kuru soğanı en son çiğ köfteye katamayız.

Sıralama çok önemlidir. İlk 3 işlem yapıldı, tüm sonuçlar pozitif çıktı. Kazdığımız 15 cm. derinlikteki bu alanın içine girer çubukla değerli maden tespiti yaparım.

( LÜTFEN AŞAĞIDAKİ MESELEYİ İYİ ANLAYALIM. BU İŞLEM SİZİ BİRÇOK YERİ KAZMAKTAN, YORULMAKTAN KORUYACAKTIR, EMEKLERİNİZ ZAYİ OLMASIN. BU İŞLEMİ METAL SİNYALİ ALDIĞINIZ YERDE HEMEN YAPIN. ) :

Sırasıyla; Altın-Gümüş-Bakır-Kurşun-Demir ve Antik para ile bakarım.
Her bir işlemde çubuk o madenin işaretinin verirse;

alttaki kesinlikle MİNERALDİR.
Zira mineral, elinizdeki her metalin işaretini verdirir çubuğa.

Son yaptığım işlem:
Karot ile Delmek ve Boşluğa Yılan Kamera Salmak….

Karot son işlemdir. Herşey anlaşılır. Gördüğünüz gibi bir yerde işleme hemen başlayanın başına neler gelir.
Yıllarca boşa kazma-kürek sallamış olursunuz. Bıkarsınız, kahredersiniz. Ve genelde emekliliğiniz tez olur.
5-7-10-15 metre boşuna işlem yapmaktansa, sıkıntılar çekmemek için bu usuller çok iyidir. Zaman ve paranın çok masrafından kurtulmuş olursunuz.

TÜNELLERLE ALAKALI
KIYMETLİ @MİRKUT USTAMIZIN YAPTIĞI AÇIKLAMA,
ÇOK ÖNEMLİ BİLGİLER İHTİVA ETTİĞİNDEN BURADA TEKRAR YAYINLIYORUM:

Selamun Aleykum.
Kardesim nasilsin? Umarim iyisindir.
Bosluk aldigin yerin derinlik olcusunu ve degerli tesbitini yapabildin mi?

Normalde tunelli oda girişlerinde;
eger yamaca atmiyorsa tunelin ilk girisi zeminle yuzey arasi derinlik ortalama 4.20 lere kadar olabiliyor.

Tunel girisi yamaca atmissa; ortalama derinlik zeminle yuzey arasi 5.70 leri bulabiliyor.

Tuneli zemininden değil de tavanindan olcuyu alirsak karsimiza cikabilecek olcu soyle olur:

Tunele ilk giriste diyelimki yuksekligi 1.70, tunelden ilerledikce odaya yaklastikca tunelin iç yuksekliginde alcalma olur ve Odaya varincaya kadar tunel tuksekligi 1 metrelere kadar duser, ancak comelerek oda kapisinin orulu duvarini kirip iceri girebiliriz ve olcuyu aldigimizda tunelin ilk girisi ve odaya sifir noktasinda Ortalama 70 yada 80 cm oynar. Tunel girisi 2.50 ise tunelin odayla birlesen noktasi 3.20 leri bulur bu yükseklik ihtimal olculerden biri.

Yada boyle bir olcu alalim. Tuneli tesbit ettik ve odaya sifirdan yani birlesen noktasindan tunelin tavanla yuzey derinligini aldik, tunelin tavani ile zemini diyelimki 3.20 olurken, tunelin yanindan odanin derinligini alirsak, odanin tavani ile yuzey derinliginde alcalma olur ve tunel derinligi 3.20 iken oda derinligi 2.50 yada 2.70 lere duser bu kesin olmasi gereken olcudur..

Sadece derinlik olculeri degisebilir. Bu olculeri yazmamdaki neden, alinan boslugun mineral yada kil olup olmadigini anlamak icin yapilacak olculerdir. Mineral ya da kill bize bosluk algisI verse de bu olculer minerali ve kili ele verir.

Ayrica alinan olculerle birlikte yuzeyin simetrisini farkli gunlerde birkac kez tekrar bakarsak, mineralse bosluk alinan simetride daralma ve genisleme olur ve buda Minerali ele verir.
Umarim isine yarar. Selametle saglicakla kal…

ÇUBUKLA MADEN TESPİTİ
(ALTIN-GÜMÜŞ-BAKIR-KURŞUN VB.)

GENEL BİLGİLER:

Çubukla 2 önemli işimiz vardı:
1-Boşluk tespiti.
2-Değerli maden tespiti.

Genel kaide şudur:
Hangi madeni sorgulayacaksak, o madenden bir parçayı sağ elimize alıp çubukla beraber tutarak bakarız.

Tespit ettiğimiz boşluk diyelim ki; 3X4 metre ebadında 3 metre derinliğinde bir oda olsun.
Bu odanın dışındayken sağ elimize bir tane ufak gümüş alıp ilerleyelim.
Odanın içine girdiğimizde KESİNLİKLE boşluk işaretini (bende:çapraz) vermez.

Sağ ele alınan maden; boşluk işaretini keser.
Çubukta her madenin işareti farklıdır, Kişiye göre de farklılık arz eder.
Bendeki altın işareti, başkasında gümüş olabilir.

Odanın içini çok yavaş hareketlerle gezerim.

Diyelim bir noktada hareketlenmeye başladı. Sağ elimdeki çubuk karnıma yapıştı, sol elimdeki çubuk dik duruyorsa burada ALTIN var derim. Çünkü elimdeki çubuklar sağ elimde altın varken, altına denk geldiğinde bu hareketi yapar.
Bazı ustalar da sol eline alıyor, kimseye bir şey diyemem.
Herkesin yoğurt yiyişi hakikaten farklı.

Elimde gümüş varsa çubuğun hareketi değişir.
Gümüşte sağ çubuk dik kalır sol çubuk karnıma yapışır.
Bu nedenle her çubukçu, değerli madende elindeki çubuk nasıl bir işaret veriyor bunu bilmelidir.

Antıraman yapmalıdır. İlk önce evinin içinde sonra bağda bahçede ve en önemlisi arazide.

Altın ve Gümüşün dışındaki madenleri kontrol ederken, misal kurşun olsun.
Odanın köşesinde sağ elimde kurşunu alıp kontrol ederim ve içinde yavaş yavaş yürürüm. Çarpı yaparsa, yaptığı yeri Kurşun Var olarak işaretlerim. Buradaki çubuğun yaptığı çapraz işaretle, altın ve gümüş dışındaki madenlerde verdiği çapraz aynıdır.

Buradaki fark:
Sağ elde maden yokken tespit edilen yerin her tarafında çaprazı bozmaz.
Sağ elimize maden aldığımızda çubuk BOŞLUK göstermez. Bunu unutmayacağız.

DEĞERLİ MADEN TESPİTİ YAPTIK.
ÇUBUK; GÜMÜŞ İŞARETİNİ VERDİ.
GERÇEKTEN AŞAĞIDA GÜMÜŞ MÜ VAR, YOKSA MİNERAL Mİ…?
NASIL EMİN OLACAĞIZ…?
EMİN OLUNMADAN YAPILAN HER KAZI HÜSRANLA SONUÇLANIR.
7 METRE İNDİNİZ BİR ŞEY YOK…
DERT KÜPÜ OLUR DEFİNECİLİK SANATI….

Yukarıdaki önemli hatırlatmayı ve usulü tekrar okumamızda fayda var:
Maalesef birçok çubuk kullanan kardeşimiz bu basit fakat çok kıymetli bilgiyi bilmez. Bu usül herkese fayda verir:

( LÜTFEN AŞAĞIDAKİ MESELEYİ İYİ ANLAYALIM. BU İŞLEM SİZİ BİRÇOK YERİ KAZMAKTAN, YORULMAKTAN KORUYACAKTIR, EMEKLERİNİZ ZAYİ OLMASIN. BU İŞLEMİ METAL SİNYALİ ALDIĞINIZ YERDE HEMEN YAPIN. ) :

MADEN TESPİTİNDE NETLEŞTİRME USULLERİ:

1NCİ USULÜMÜZ – AŞAMAMIZ :
Gümüş çubuğu her zaman tercih ederim maden tespitinde.
Sağ elime gümüş alıp, çubuğu çektim, yürümeye başladım, yön verdi ise;
O istikamette giderim. Gümüş çubukta 30-60 metre aralığında tespit yaparım.

300 metrelerde yön alan ustaları da gördüm. Daha uzun mesafeleri duydum.
Çubuk nasıl yön verir..?
Konu sonuna ekleyeceğim görselleri ve açıklamaları dikkatle okumanızı istirham ederim. Özellikle yeni başlayanlar için önemli.

Çekim yaptığı yönde ilerledim. Hedefin üstüne geldim. Çubuk altın işaretini verdi.
(Bende sol çubuk dik, sağ çubuk karnıma yapışır ). Yeri işaretlerim.

Sonra diğer cephelerden tekrar çubukla yürüyüş yaparım.
Her seferinde aynı yeri gösterirse burası ile ilgilenmeye başlarım.
Altın işareti veren yerin hemen derinliğini alırım.
Bu önemli bir göstergedir. Çıkan mesafe bana gerçeklik durumunu verir.

Derinlik ne kadar olursa tespitimiz gerçek diyebiliriz..? şeklinde bir sorunuz olacaktır elbette.
Bunun bir standartı yok. O yerin durumuna, tarihine vb. birçok fonksiyona bağlıdır.

Derinliği makul gördükten sonra, aynı işlemi bu sefer sağ elime GÜMÜŞ-BAKIR-BRONZ-DEMİR-PATİNLİ PARA alarak yaparım.

Tüm bu madenlerde çubuk işaret verirse, aşağıda kesinlikle MİNERAL vardır.
Zira bir yerde bu madenlerin hepsinin olma olasılığı milyonda bir bile değildir.

Aşağıda mineral varsa; unutmayalım, elimize hangi madeni alırsak alalım, üzerine geldiğinde o madenin işaretini verir.
Bu ilk bakış da dezavantaj gibi gözükse de bu durum, Çubuk Ustası için çok önemli bir özelliktir.

Bütün bu madenlerle baktık. Sadece Altın sinyali aldık, diğerlerinde çubuk hareket etmedi, stabil kaldıysa bir sonraki aşamaya geçerim:

2nci USULÜMÜZ-AŞAMAMIZ:
Boşluk tespitinde yaptığım gibi, Altın sinyali aldığım yer merkez olmak üzere en az 60 x 60 cm. alanında bu yeri 15 cm. kadar kazıp, çıkan toprağı tek noktada toplarım.
15-20 dakika bekledikten sonra tekrar çubuk çekerim. Altın sinyalini alırsam 3ncü aşamaya geçerim.

Sinyali alamazsam, çıkan toprak üzerinde çubukla bakarım. Toprak üzerindeyken çubuk sinyal alırsa, buradakinin mineral olduğunu anlarım.
Toprak da da sinyal alamazsam GAZ var sonucunu elde ederim.

3ncü USULÜMÜZ-AŞAMAMIZ:
Kazdığımız yerden tekrar altın sinyali aldıysam, bu kazılan alana en az 30 cm. derinlikte 2-3 tane metal çubuk çakıp en az 10 dakika beklerim. Tekrar çubuk çekerim. Hala Altın sinyali alırsan diğer aşamaya geçerim.

4ncü USULÜMÜZ-AŞAMAMIZ:
Altın sinyali aldığımız yerin aynı hizasında 3 metre soluna veya sağına, arazinin elverme durumuna göre, bir miktar Altını, toprağa değdirmeden ( Tahta üzerine, karton üzerine ) koyarım. Aralarında 3-3.5 metre kadar mesafe olmalı. Çok fazla açık olmamalı.

Sonra 4-8 metre geriye çıkıyorum. Tam ortalarından geçecek şekilde istikametimi ayarlıyorum. Ben gözle ayar yapıyorum siz bir parça taş veya tahta ile çizgi çizip üzerinde yürüyebilirsiniz. Sağ elime çubukla beraber 1 parça Altın alıp çubuğu tutuyor ve yürümeye başlıyorum.

Buradaki püf nokta zihinde “hiçbir şey “ olmayacak, her iki yerle alakalı. Başka şey düşünün, türkü söyleyin, uzak diyarlara veya köyünüze gidin, bir şekilde oradan uzaklaşmanız gerekmektedir, zihnen. Gittiğiniz istikameti flu, çubuk uçlarını net görecek şekilde hareket etmemiz gerekiyor.

Aslında boşluk bulma konusunda da aynı şey gerekli, biraz detay verip anlatsak iyi olurdu.

Çubuk ya tespit ettiğiniz yerdeki yani sağ tarafa yön verecek, yada sola koyduğunuz Altına yön verecek. Altını gösterirse, tespit ettiğiniz yerde MİNERAL vardır. Elinize gümüş alın bu sefer kazılan yeri gösterir.
Bu minerali teyit eder.

Diyelim Çubuklar kazdığımız yeri gösterdi. Geriye tek şey kaldı; Ya Allah Bismillah.
Nasip neyse onunla karşılaşacağız.

Bu işlem bakmak, kontrol etmek istediğiniz her maden için geçerlidir.

Anlattığım şeylerle alakalı bazı çizimler yaptım.
1 defa görmek 10 defa duymaktan iyidir derler, ben de katılıyorum bu söze.

İşte arkadaşlar, çubukla boşluk bulmak ve değerli maden tespit yapmada, genel hatlarıyla bendeki işlemleri size yazdım.

ÖZEL NOT:

Anlattığım şeylerde muhakkak atladığım, eksik kalan hususlar olmuştur. Hatırladıkça ikaz edildikçe, sorular soruldukça düzeltme yaparım inşallah.

Lütfen sizlerde çubukta kendi tecrübelerinizi yazınız, sadece ve sadece kendi tecrübelerinizi.
İnşallah yeni başlayanlara bir faydamız dokunacaktır. Bir hayır dua almak hepimize yeter.

Allah cc. hepimize helalinde bol rızık ihsan eylesin, hayırlı olacaksa versin. Amin.

Sevgi ve Hürmetlerimle @BulursamKader25 Kardeşiniz.

26 Mayıs 2017[/QUOTE]

Ustam öncelikle verdiğin değerli bilgiler için teşekkür ederim. İlgiyle okudum. Sana bir soru sormak istiyorum. Daha önce çubuk kullanmamış biri için en uygun çubuk hangisi olmalıdır? Hem boşluk hem değerli tespiti yapmak için? Pirinç, alüminyum, bakır, gümüş ?

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
A- BAKIR ÇUBUK:

Elektrikçiden 4-6 mm. Kalınlığında 1 metre boyunda tek damar alabilirsiniz.
50 cm.den kesin. Üstündeki izalasyonunu, tele zarar vermeden soyunuz.

Hırdavatçılarda satılan bakır kaynak telini mıknatıs tutar.
Elektrikçiden alacağınız BAKIRTELİ mıknatıs tutmaz. ( Tek damar NYM olursa iyi olur )

Boşluk tespitinde kullanılır; Oda-Tünel-Mezar vb. için.
Kuvvetli ve hızlı tepki verir.
Amma her şeye gider, işaret verir. Kemik, küp parçaları dahil gitmediği, işaret vermediği şey yoktur.

Yıllarca kullandım, şimdi boşluk için sadece gümüş ve aleminyum çubuk kullanıyorum.

B- ALEMİNYUM ÇUBUK:

Hırdavatçılardan alabilirsiniz.
Aleminyum kaynak teli dediğinizde hemen gösterirler.
1 metrelik olur. Tanesi şu an herhalde 5-6 TL.dir.
Ortadan ikiye kesiyorum. Pense ile büküyorum.
Daha net sonuçlar almak isterseniz;
1 cm.kalınlığındaki aleminyum çubukları da tercih edebilirsiniz.
İnternetteki sitelerde satışı vardır.

Sadece boşlukta hareket eder.
1 kg. altını yanına koy oynamaz.
Bakırla / Gümüşle bulduğum boşluğun şeklini çıkarıp çizerim.
Aleminyumla da kontrol ederim. Odanın içinde ve dışında dolaşırım.
Stabil bir çubuktur. Bende başka işe yaramaz.
Aleminyumla değerli maden tespit eden ustalarımız da var, gördüm, biliyorum.

C- PİRİNÇ ÇUBUK :

Hırdavatçılarda bulabilirsiniz.
Bu da 1 metrelik kaynak telidir.
3 ve 6mm. Kalınlığında olanları kullanıyorum.
Şu an 7-8 TL. olabilir. Aynı şekilde kesip büküyor ve kullanıyorum.

Boşluk bulur.
Her tür madene gider, her şeyde hareketli, cıvıl cıvıl neşeli bir çubuktur.

Sağ ele bakılacak metal alınarak, metal araması yapılır.
Unutulmaması gereken bir özelliği vardır;
En yakın mesafedeki o malzemeyi gösterir.
Malzemenin miktarı önemli değildir.

MİSAL:
Elime altını aldım, 2 metre ileride bir adet cumhuriyet altını var,
4 metre ileri de de 6 adet bilezik var.
2 metre ilerideki cumhuriyet altınına gider, ilk önce onu gösterir.

Aşağıda anlatacağım gümüş çubuk farklıdır.
Gümüş çubuk, o civardaki en fazla olanına gider. Az olanın yanından geçerken hiç istifini bozmaz.

Bu farkı iyi kavramanızı isterim.

D- GÜMÜŞ ÇUBUK :

İnternetten hırdavatçı sitelerinden satın alıyorum.
%40 Kadmiyumlu olanından.
Gümüş Kaynak teli olarak geçer.
50cm.lik ADET olarak satılır. Şu an tanesi 23-tl. civarında.

Bunun en fazla 2mm.kalınlığında olan var. Daha kalınını bulamadım.
Ben 4 adet alıyorum. 2 tanesini birbirine kaynak yaptırıyorum.
Bu işlemin çubuğu kalınlaştırmaktan başka bir anlamı yoktur.

Gümüş hem boşluk bulur, hem değerli madene gider.
Değerli madene giderken o alanda en fazla bulunan yere gider.
Önündeki az miktarı görmez.

Bu çubukların haricinde daha birçok çeşit çubuk piyasada mevcuttur.
Ben o çubukları kullanmadığım için detayına inmiyorum.

ÇUBUKLA BOŞLUK TESPİTİ….?

Çubuk çektiniz ve yürümeye başladınız. Bir yere geldiğinizde çubuk ya kapanıp ( X ) yaptı. Ya da sağ elinizdeki çubuk sağa, sol elinizdeki çubuk sola döndü. Boşluk var işaretini aldınız. Aldığınız işaret hakikaten boşluğa mı ait yoksa aşağıda kaya blokları mı var, toprak katmanları mı var, kil tabakası mı var..?

En büyük Mesele budur arkadaşlar. Bulunan boşluk mudur..???

İşte ustalık ve tecrübe burada lazım. Her ustanın usulü farklı farklıdır.
Benim usulüm şudur, bu sıralama da işlem yaparım:

1nci İŞLEM:

Tespit ettiğiniz boşluğun: ENİ, BOYU ve DERİNLİĞİ olmalıdır.

(Misal toprağın 3 metre altındaki büyük bir kayayı da, çubuk, boşluk olarak görür.
Yine aşağıda yan yana duran ve aralarında boşluk olan kayaların arasına da boşluk tepkisi verir.
Yer altındaki küp – kiremit parçalarına da.

Toprak katmanlarına dahi boşluk işareti alırsınız çubuktan.
Daha saymadığım birçok sebepten dolayı boşluk verir.
Bunların teferruatı formlarda mevcuttur VE yazılanlar doğrudur. )

Boşluk muhakkak bir şekil vermelidir.
Bu geometrik şekil; ya dikdörtgendir, ya karedir ya da yuvarlaktır yani dairedir.
Şekilsiz boşlukları elerim, oda vb. arıyorsam.
Eşyaya, küp’e bakıyorsam, boşluk veren yerde değerli maden tespitine geçerim.

ŞEKİLSİZ ODA OLMAZ. Odaları yapan adamlar zaten Usta adamlardır.

Bu geometrik şekillerden birisini tespit ettikten sonra muhakkak derinlik tespiti yaparım. Makul bir derinlik olmalıdır en-boya göre.
Bundan da emin olursam, burada ilgilenmem gereken bir “şey” var derim.

Misal 2x3 metre bir yer tespit ettim. Odanın yüksekliğine baktım 50 cm. çıktı.
Bu oda olamaz elbette.
Diyebilirsiniz odanın içine toprak vs. dolduysa..?
Haklısınız, tünelin ve odanın içinde büyük kaya parçaları ve toprak varsa nasıl tespit edeceğiz?

Bu konu başka bir başlıktır. Zaman bulabilirsem ayrı bir konu olarak açarım inşallah. Veya buraya sonradan ilave ederim.

Boşluk Tespiti Nasıl Yapılırın Krokisi ( geçmişte kendim çizmiştim ) :

Derinlik Nasıl Ölçülürün Krokisi (Google görsellerden alınmıştır) :

Önemli Not:

Ben derinliği tespit ederken; B noktasına 20lik çivi sokup 0.75 Zil kablosunun uçlarını bağlayıp, D noktası istikametinde 10-15 metre uzunluğundaki kabloyu yere seriyorum. Ve bu kablo üzerinde sırtım odaya gelecek şekilde yürüyerek,, şekilde görüldüğü gibi derinlik tespiti yapıyorum.

Kablo serilen istikamette başka boşluk olmamalıdır. Bu husus kablo serilmeden önce kontrol edilmelidir. O istikamette başka boşluk varsa, diğer cepheler kontrol edilerek, boşluk olmayan istikamette yapılmalıdır.

En sağlıklısı 4 cepheden bu işlemin yapılmasıdır.

2nci İŞLEM:
Toprakta Havalandırma İşlemi Yapmak:

Boşluğun enini boyunu derinliğini tespit ettik, lakin hala aşağıdakinin MİNERAL veya GAZ olma ihtimali vardır.
Bunu anlamak için: Etrafını çizdiğim alanı, 15 cm. derinliğinde yani bir bel ağızı, kazıp dışarı atarım.
Toprak havalanmaya başlar. 2-3 tane sigara içecek kadar (En az 10 dakika) zaman geçtikten sonra o kazdığım yerin içine girer tekrar çubuk tutarım. Çubuk bende boşluğa gelince çapraz yapar, eğer çapraz yapmazsa yani boşluk göstermezse aşağıda gaz var derim veya yüzeyde mineral var derim. Boşluk, boşluk olmaktan artık çıkmıştır. Çubuk hareket vermezse mesele orada kapanır.

3ncü İŞLEM:
15 cm Kadar Kazılan Yere Demir Metaliyle İşlem Yapmak :

Boşluğu bulup tespit etmiştik. Sonra bu boşluğun alanını 15 cm. kadar kazdık. Çubuk tuttuk.
Hala boşluk veriyorsa şu işlemi yaparım:
Kazdığım yerin köşelerine ( 4 adet ) ortasına ( 4 adet ) 40-50 cm. uzunluğunda çubuk demir çakarım.
Bu kadar toprak yoksa veya çok sertse 20 lik çivilerden 15-20 adet çakarım. 15 dakikada böyle beklerim.
Sonra tekrar çubuk çekerim. Boşluk işareti vermezse iş biter. Mineraldir.
Boşluk işareti verdiyse en son işleme geçerim.

4ncü İŞLEM:
Degerli Maden Tespiti Yaparak, aşağıdaki mineral mi boşluk mu bakılması.

Bu işlemlerin sıra ile yapılması yıllara ait tecrübenin sonucudur.
Bu tıpkı çiğköfte yoğurmak gibidir. Kuru soğan ilk başta bulgurla çevrilerek öldürülür. Kuru soğanı en son çiğ köfteye katamayız.

Sıralama çok önemlidir. İlk 3 işlem yapıldı, tüm sonuçlar pozitif çıktı. Kazdığımız 15 cm. derinlikteki bu alanın içine girer çubukla değerli maden tespiti yaparım.

Son yaptığım işlem:
Karot ile Delmek ve Boşluğa Yılan Kamera Salmak….

Karot son işlemdir. Herşey anlaşılır. Gördüğünüz gibi bir yerde işleme hemen başlayanın başına neler gelir.
Yıllarca boşa kazma-kürek sallamış olursunuz. Bıkarsınız, kahredersiniz. Ve genelde emekliliğiniz tez olur.
5-7-10-15 metre boşuna işlem yapmaktansa, sıkıntılar çekmemek için bu usuller çok iyidir. Zaman ve paranın çok masrafından kurtulmuş olursunuz.

TÜNELLERLE ALAKALI
KIYMETLİ @MİRKUT USTAMIZIN YAPTIĞI AÇIKLAMA,
ÇOK ÖNEMLİ BİLGİLER İHTİVA ETTİĞİNDEN BURADA TEKRAR YAYINLIYORUM:

Selamun Aleykum.
Kardesim nasilsin? Umarim iyisindir.
Bosluk aldigin yerin derinlik olcusunu ve degerli tesbitini yapabildin mi?

Normalde tunelli oda girişlerinde;
eger yamaca atmiyorsa tunelin ilk girisi zeminle yuzey arasi derinlik ortalama 4.20 lere kadar olabiliyor.

Tunel girisi yamaca atmissa; ortalama derinlik zeminle yuzey arasi 5.70 leri bulabiliyor.

Tuneli zemininden değil de tavanindan olcuyu alirsak karsimiza cikabilecek olcu soyle olur:

Tunele ilk giriste diyelimki yuksekligi 1.70, tunelden ilerledikce odaya yaklastikca tunelin iç yuksekliginde alcalma olur ve Odaya varincaya kadar tunel tuksekligi 1 metrelere kadar duser, ancak comelerek oda kapisinin orulu duvarini kirip iceri girebiliriz ve olcuyu aldigimizda tunelin ilk girisi ve odaya sifir noktasinda Ortalama 70 yada 80 cm oynar. Tunel girisi 2.50 ise tunelin odayla birlesen noktasi 3.20 leri bulur bu yükseklik ihtimal olculerden biri.

Yada boyle bir olcu alalim. Tuneli tesbit ettik ve odaya sifirdan yani birlesen noktasindan tunelin tavanla yuzey derinligini aldik, tunelin tavani ile zemini diyelimki 3.20 olurken, tunelin yanindan odanin derinligini alirsak, odanin tavani ile yuzey derinliginde alcalma olur ve tunel derinligi 3.20 iken oda derinligi 2.50 yada 2.70 lere duser bu kesin olmasi gereken olcudur..

Sadece derinlik olculeri degisebilir. Bu olculeri yazmamdaki neden, alinan boslugun mineral yada kil olup olmadigini anlamak icin yapilacak olculerdir. Mineral ya da kill bize bosluk algisI verse de bu olculer minerali ve kili ele verir.

Ayrica alinan olculerle birlikte yuzeyin simetrisini farkli gunlerde birkac kez tekrar bakarsak, mineralse bosluk alinan simetride daralma ve genisleme olur ve buda Minerali ele verir.
Umarim isine yarar. Selametle saglicakla kal…

ÇUBUKLA MADEN TESPİTİ
(ALTIN-GÜMÜŞ-BAKIR-KURŞUN VB.)

GENEL BİLGİLER:

Çubukla 2 önemli işimiz vardı:
1-Boşluk tespiti.
2-Değerli maden tespiti.

Genel kaide şudur:
Hangi madeni sorgulayacaksak, o madenden bir parçayı sağ elimize alıp çubukla beraber tutarak bakarız.

Tespit ettiğimiz boşluk diyelim ki; 3X4 metre ebadında 3 metre derinliğinde bir oda olsun.
Bu odanın dışındayken sağ elimize bir tane ufak gümüş alıp ilerleyelim.
Odanın içine girdiğimizde KESİNLİKLE boşluk işaretini (bende:çapraz) vermez.

Sağ ele alınan maden; boşluk işaretini keser.
Çubukta her madenin işareti farklıdır, Kişiye göre de farklılık arz eder.
Bendeki altın işareti, başkasında gümüş olabilir.

Odanın içini çok yavaş hareketlerle gezerim.

Diyelim bir noktada hareketlenmeye başladı. Sağ elimdeki çubuk karnıma yapıştı, sol elimdeki çubuk dik duruyorsa burada ALTIN var derim. Çünkü elimdeki çubuklar sağ elimde altın varken, altına denk geldiğinde bu hareketi yapar.
Bazı ustalar da sol eline alıyor, kimseye bir şey diyemem.
Herkesin yoğurt yiyişi hakikaten farklı.

Elimde gümüş varsa çubuğun hareketi değişir.
Gümüşte sağ çubuk dik kalır sol çubuk karnıma yapışır.
Bu nedenle her çubukçu, değerli madende elindeki çubuk nasıl bir işaret veriyor bunu bilmelidir.

Antıraman yapmalıdır. İlk önce evinin içinde sonra bağda bahçede ve en önemlisi arazide.

Altın ve Gümüşün dışındaki madenleri kontrol ederken, misal kurşun olsun.
Odanın köşesinde sağ elimde kurşunu alıp kontrol ederim ve içinde yavaş yavaş yürürüm. Çarpı yaparsa, yaptığı yeri Kurşun Var olarak işaretlerim. Buradaki çubuğun yaptığı çapraz işaretle, altın ve gümüş dışındaki madenlerde verdiği çapraz aynıdır.

Buradaki fark:
Sağ elde maden yokken tespit edilen yerin her tarafında çaprazı bozmaz.
Sağ elimize maden aldığımızda çubuk BOŞLUK göstermez. Bunu unutmayacağız.

DEĞERLİ MADEN TESPİTİ YAPTIK.
ÇUBUK; GÜMÜŞ İŞARETİNİ VERDİ.
GERÇEKTEN AŞAĞIDA GÜMÜŞ MÜ VAR, YOKSA MİNERAL Mİ…?
NASIL EMİN OLACAĞIZ…?
EMİN OLUNMADAN YAPILAN HER KAZI HÜSRANLA SONUÇLANIR.
7 METRE İNDİNİZ BİR ŞEY YOK…
DERT KÜPÜ OLUR DEFİNECİLİK SANATI….

Yukarıdaki önemli hatırlatmayı ve usulü tekrar okumamızda fayda var:
Maalesef birçok çubuk kullanan kardeşimiz bu basit fakat çok kıymetli bilgiyi bilmez. Bu usül herkese fayda verir:

MADEN TESPİTİNDE NETLEŞTİRME USULLERİ:

1NCİ USULÜMÜZ – AŞAMAMIZ :
Gümüş çubuğu her zaman tercih ederim maden tespitinde.
Sağ elime gümüş alıp, çubuğu çektim, yürümeye başladım, yön verdi ise;
O istikamette giderim. Gümüş çubukta 30-60 metre aralığında tespit yaparım.

300 metrelerde yön alan ustaları da gördüm. Daha uzun mesafeleri duydum.
Çubuk nasıl yön verir..?
Konu sonuna ekleyeceğim görselleri ve açıklamaları dikkatle okumanızı istirham ederim. Özellikle yeni başlayanlar için önemli.

Çekim yaptığı yönde ilerledim. Hedefin üstüne geldim. Çubuk altın işaretini verdi.
(Bende sol çubuk dik, sağ çubuk karnıma yapışır ). Yeri işaretlerim.

Sonra diğer cephelerden tekrar çubukla yürüyüş yaparım.
Her seferinde aynı yeri gösterirse burası ile ilgilenmeye başlarım.
Altın işareti veren yerin hemen derinliğini alırım.
Bu önemli bir göstergedir. Çıkan mesafe bana gerçeklik durumunu verir.

Derinlik ne kadar olursa tespitimiz gerçek diyebiliriz..? şeklinde bir sorunuz olacaktır elbette.
Bunun bir standartı yok. O yerin durumuna, tarihine vb. birçok fonksiyona bağlıdır.

Derinliği makul gördükten sonra, aynı işlemi bu sefer sağ elime GÜMÜŞ-BAKIR-BRONZ-DEMİR-PATİNLİ PARA alarak yaparım.

Tüm bu madenlerde çubuk işaret verirse, aşağıda kesinlikle MİNERAL vardır.
Zira bir yerde bu madenlerin hepsinin olma olasılığı milyonda bir bile değildir.

Aşağıda mineral varsa; unutmayalım, elimize hangi madeni alırsak alalım, üzerine geldiğinde o madenin işaretini verir.
Bu ilk bakış da dezavantaj gibi gözükse de bu durum, Çubuk Ustası için çok önemli bir özelliktir.

Bütün bu madenlerle baktık. Sadece Altın sinyali aldık, diğerlerinde çubuk hareket etmedi, stabil kaldıysa bir sonraki aşamaya geçerim:

2nci USULÜMÜZ-AŞAMAMIZ:
Boşluk tespitinde yaptığım gibi, Altın sinyali aldığım yer merkez olmak üzere en az 60 x 60 cm. alanında bu yeri 15 cm. kadar kazıp, çıkan toprağı tek noktada toplarım.
15-20 dakika bekledikten sonra tekrar çubuk çekerim. Altın sinyalini alırsam 3ncü aşamaya geçerim.

Sinyali alamazsam, çıkan toprak üzerinde çubukla bakarım. Toprak üzerindeyken çubuk sinyal alırsa, buradakinin mineral olduğunu anlarım.
Toprak da da sinyal alamazsam GAZ var sonucunu elde ederim.

3ncü USULÜMÜZ-AŞAMAMIZ:
Kazdığımız yerden tekrar altın sinyali aldıysam, bu kazılan alana en az 30 cm. derinlikte 2-3 tane metal çubuk çakıp en az 10 dakika beklerim. Tekrar çubuk çekerim. Hala Altın sinyali alırsan diğer aşamaya geçerim.

4ncü USULÜMÜZ-AŞAMAMIZ:
Altın sinyali aldığımız yerin aynı hizasında 3 metre soluna veya sağına, arazinin elverme durumuna göre, bir miktar Altını, toprağa değdirmeden ( Tahta üzerine, karton üzerine ) koyarım. Aralarında 3-3.5 metre kadar mesafe olmalı. Çok fazla açık olmamalı.

Sonra 4-8 metre geriye çıkıyorum. Tam ortalarından geçecek şekilde istikametimi ayarlıyorum. Ben gözle ayar yapıyorum siz bir parça taş veya tahta ile çizgi çizip üzerinde yürüyebilirsiniz. Sağ elime çubukla beraber 1 parça Altın alıp çubuğu tutuyor ve yürümeye başlıyorum.

Buradaki püf nokta zihinde “hiçbir şey “ olmayacak, her iki yerle alakalı. Başka şey düşünün, türkü söyleyin, uzak diyarlara veya köyünüze gidin, bir şekilde oradan uzaklaşmanız gerekmektedir, zihnen. Gittiğiniz istikameti flu, çubuk uçlarını net görecek şekilde hareket etmemiz gerekiyor.

Aslında boşluk bulma konusunda da aynı şey gerekli, biraz detay verip anlatsak iyi olurdu.

Çubuk ya tespit ettiğiniz yerdeki yani sağ tarafa yön verecek, yada sola koyduğunuz Altına yön verecek. Altını gösterirse, tespit ettiğiniz yerde MİNERAL vardır. Elinize gümüş alın bu sefer kazılan yeri gösterir.
Bu minerali teyit eder.

Diyelim Çubuklar kazdığımız yeri gösterdi. Geriye tek şey kaldı; Ya Allah Bismillah.
Nasip neyse onunla karşılaşacağız.

Bu işlem bakmak, kontrol etmek istediğiniz her maden için geçerlidir.

Anlattığım şeylerle alakalı bazı çizimler yaptım.
1 defa görmek 10 defa duymaktan iyidir derler, ben de katılıyorum bu söze.

İşte arkadaşlar, çubukla boşluk bulmak ve değerli maden tespit yapmada, genel hatlarıyla bendeki işlemleri size yazdım.

ÖZEL NOT:

Anlattığım şeylerde muhakkak atladığım, eksik kalan hususlar olmuştur. Hatırladıkça ikaz edildikçe, sorular soruldukça düzeltme yaparım inşallah.

Lütfen sizlerde çubukta kendi tecrübelerinizi yazınız, sadece ve sadece kendi tecrübelerinizi.
İnşallah yeni başlayanlara bir faydamız dokunacaktır. Bir hayır dua almak hepimize yeter.

Allah cc. hepimize helalinde bol rızık ihsan eylesin, hayırlı olacaksa versin. Amin.

Sevgi ve Hürmetlerimle @BulursamKader25 Kardeşiniz.

26 Mayıs 2017
Ustam öncelikle verdiğin değerli bilgiler için teşekkür ederim. İlgiyle okudum. Sana bir soru sormak istiyorum. Daha önce çubuk kullanmamış biri için en uygun çubuk hangisi olmalıdır? Hem boşluk hem değerli tespiti yapmak için? Pirinç, alüminyum, bakır, gümüş ?[/QUOTE]

Gumus ve aleminyum ilk baslangic icin yeterlidir.

Gumus hem bosluk hemde metal icin.
Aleminyum bosluk icin ve metal varligi icin.
Aleminyum metalde ayirim yapmaz celik yuzuk ile kullaninca, gumus cubuk ayirim yapar. Teferruati yukaridaki yazida var.

Onemli Not: Altini bulmaya calismayin, bu is tecrube ister. Digerlerinin tespiti daha kolaydir. Bosluk calisiniz, baslangic icin yeterlidir. Sonra genisletirsiniz calisma alaninizi.

Kolay Gelsin.

obuz

Yeni Üye
Teşekkürler sayın trakyalı81 ustam selamlar

horozkurban20

Yeni Üye
Allâh razı olsun kurban çok faydalı ilimler bunlar, gökhan Özdemir tavsiye etti burayı. Hayırlı günler dilerim dua edin İNŞALLAH

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...