Değirmen!!! Ali bey mi? Emin ağami? Tüm detaylariyla...hayran kalacaksiniz

Apollon01

Moderatör
Moderatör
@ragıp ustan tekrar teşekkür ediyorum, ilgileneceğim inşallah,
@may77 @uçmuş ustalar sizlerinde bir bu konuyu görmenizi isterim, yorum önemli değil, ustalar maaşallah gereğini araştırma yapacağımız yerleri söylediler;

konu çok güzel belki gözünüzden kaçtı, herkese eyvallah, çok teşekkürler ederim

Son düzenleme:

Apollon01

Moderatör
Moderatör
Değirmen kanal oyma hikaye , girişi açık gidişi kapalı mağara dal içeriye aydınlatmanı yap , alan taramanı aç bul kapağı al malzemeni git , dertsiz başınıza dut ağaçlarının altında dert arıyorsunuz , velevki ali ağa osman ağa veli ağa ne farkedecek senin için , doğru düzgün günümüze gelen sağlam ne bir harita nede bir günlük var nede seğir defterleri , ne poh yedikleri belli değil adamların memleketin her köşesine hikaye aşılamışlar bugüne kadar bir tane emare göremedik dikili duran , yazılarda geçen işaretlerin hiç birini bulamadık . 1800 lü yıllardan bu zamana kadar 3 kuşak arayıp durdu bizimkiler hepsinin ağzında değirmen , yokuş , deve , ceylan , kazan ... bitmek bilmedi bende de var bir kazan kaya 3 basamağı var gerisi yok manasız şekiller var gerisi yok . Özetle rast gelsin diyebiliyorum
Turko USTAM BÖYLE BİR MAĞARA MI? GERİSİ DİĞER RESİMLER AYRI KONU AÇILACAK

bu mağara değirmenden 100 metre yukarda dere boyunda, sağlıcakla kal

Apollon01

Moderatör
Moderatör
Evet , bol şans rast gelsin , girmeden basamak ları tıkla.
@Turko SAĞOL ABİCİĞİM çok teşekkür ederim, bu mağara çok özel yeniden bir kaç resim çekip konu açarım inşallah, merdiven de çok süper en alt basamak diğerlerinden güzel mi ne? sen deyince farkettim abicim hayırlısı olsun inşallah

Son düzenleme:

Apollon01

Moderatör
Moderatör
_Mithra_ ustam buyur tüm detaylarıyla değirmen, diğer ustalar her türlü tavsiyede bulundular, ama sizden ricam ayı konusunda yardım bekliyorum,kolay gelsin dardanos Feda alaçamlı ustalar sizede selam lar

Son düzenleme:

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
yazılan çizilen ve görülen ayı işareti genelde kayada kabartma şeklindedir
boyut olarak 40*50 cm. geçen ayı işareti görmedim duymadım
çoğunlukla değirmene yakın bölgelerde bulunuyor akarsu kenarlarındaki kayalar tercih ediliyor
değirmenin kapısında durduğunda direkt görüş mesafesinde olması gerekiyor

gelelim çalışma alanına
arkadaşım ta hititlerden beri ne kadar medeniyet varsa hepsinin eli değmiş maşallah
kaya mezarlar mı ararsın ibadet yerleri mi ararsın depolar mı ararsın ne ararsan var
sarnıç dediklerin kiler sanırım bir nevi soğuk hava deposu
sulak bir alanda sarnıç yapmak kimin ne işine yarar ki ?
ama kalabalık bir nüfusun stabil şekilde gıda maddesi temini için bolca kiler yapılması iyidir
kaya mezarlarının birçoğu açılmış görünüyor şüpheli diğer yerleri arkadaşlar işaretlemişler tekrara gerek yok
merdivenlerle çıkılan mağara çilehane sanırım gir bak bakalım papazlardan geriye ne hatıralar kalmış
değirmen burada her dönem kulanılmış hatta yakın dönemlere kadar da kullanılmış
son dönemde ermeniler mi yoksa rumlar mı işletmiş öğrenmek lazım
her bir milletin yaşam tarzı kültürleri gibi gömü şekilleri de farklı farklı

sonuç
yüzeysel arama dedektörüyle tüm alanı gezin bol bol sikke çıkar toplanmadıysa
arkadaşların işaretledikleri yerlerde mezar mahzen vb. arayın boş değil bu alan

Apollon01

Moderatör
Moderatör
Karşidan aslan ve değirmen
poseidon2023 ustam değirmen bu görmediniz galiba, sizin güzel çözümleriniz olmalı burası için kolay gelsin
_Mithra_ ustam burda aslan diye çizdiğim bir hayvan figürü var , bu ne olabilir, özür dilerim, gerekeni söylemişsiniz ama, bir buraya gelen bir patika yol var, arkada son tavsiyeniz ne olur? Yarın gidip burayı tekrar inceleyim inşallah, birde dedektör konusu, vlf mi, pulse mi? Tavsiye edersiniz ? ilginize çok teşekkür ediyorum hakkınızı helal edin lütfen kolay gelsin

Son düzenleme:

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Apollon01...

Sevgili kardeşim. Af edersiniz ayıların mekan olarak kullandıkları yerler büyük ağaç kovukları kaya yarıkları çöküntüler inler ve mağaralardır. Birçoğu kış uykusunu mağaralarda geçirirler. Fakat bazı ayı figürleri insanların bir birlerine bir mesaj anlamıda taşıyabiliyor. Amma hangileri bunların açık alanda olanlardan bazıları. Mesela adam bunu diğer insanları uyarmak için ayı sahasına giriş diyede yapmış olabilir . lakin kapalı mekanlardakiler farklı düşünceler ile yapılmıştır. İşte ayıların mekanları bellidir bu tür yerler var ise onlara bakılmalı. AMMAN dikkat edin gerçek bir ayı yuvasına denk gelmeyin.
Bazı ayı figürlerinde uzuvları eksik sadece başı işte pençesi gibi işaretler var tabiki hepsinin anlatımı var. Sizin bu ayı olabilirmi dediğiniz hakikaten andırıyor. İşte buda kapalı bir mekan Sizin burada bakmanız gereken bence mağaralar ve in gibi yerler . Diğer yerlerin hepsi çok güzel ve uzun bir uğraş sizi bekliyor allah kolaylık versin kardeşim. kazadan beladan korusun sevgiler

Apollon01

Moderatör
Moderatör
dardanos ustam çok teşekkür ediyorum, ilgi ve tavsiyeleriniz için, diğer konularımda da çok güzel yerler mevcut, araştırıyoruz, bakalım hayırlısı inşallah, bu resimde bir hayvan figürü var aslan diye çizdim, bu başka bir hayvan da olabilir mi? çok ilginç geldi, size zahmet bir göz atın bakalım, kolay gelsin

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
@_Mithra_ ustam burda aslan diye çizdiğim bir hayvan figürü var , bu ne olabilir, özür dilerim, gerekeni söylemişsiniz ama, bir buraya gelen bir patika yol var, arkada son tavsiyeniz ne olur? Yarın gidip burayı tekrar inceleyim inşallah, birde dedektör konusu, vlf mi, pulse mi? Tavsiye edersiniz ? ilginize çok teşekkür ediyorum hakkınızı helal edin lütfen kolay gelsin
aslan genelde kral komutan mezarlarının koruyucusu olarak kullanılmıştır
ben bu alanın ordu/yönetim tarzı değil de dinsel amaçlı yaşantı yeri olarak kullanıldığını düşünüyorum
bir nevi manastır gibi düşünebilirsin dinsel topluluk yaşantı alanı gibi
hal böyle olunca aslan benzetme değil de şüpheye yer bırakmayacak şekilde gerçek olsaydı tabi yorumlarımızı da ona göre yapardık
dedektör konusunda tavsiyede bulunmuyorum ama genel tabirle yüzeysel objeler için vlf derindeki objeler içinse pulse kullanılır
kural olarak yüzeysel tarama için vlf cihaz yer ayrımı yapmadan komple alanda gezdirilir şüpheli noktalarda da pulse cihaz kullanılır
forumda çokça tavsiye edilen çubuk teknikleri de var kullanabiliyorsanız onları da deneyin kimbilir gözden kaçan bir kapalı mahzen
ya da zeminaltı oda mezar denk gelebilir

Nalbant

Engellendi
Sen değirmeni çok basit saniyorsun

Ekli dosyayı görüntüle 213225

Bu değirmen öyle bir yerdeki yapay şelaleler ve kayanın arkından giden suyu görmek imkansızdır cunki derenin dibini göremiyorsun. Yalcın kayaliktir her insanın işi değildir burayı görmek bakmak ve bu dereden yürümek..