Elektrikten anlayan kurabilenlere. hediyem olsun.

anatolian

Yeni Üye
aleykümselam gardaş
opamplarla gerilimi yükseltebilirsin onda sorun yok istersen 1000 volta çıkar
hatta bu sizin projenin en gelişmiş hali olan megerlerde 5000 VDC toprağa gerilim verip ölçüm yapabilirsin
ama asıl soru şu işte
toprağa verilecek gerilimle boşluk bulmanın mantığı nedir ???
Ustam sorunuzun cevabı bende yok, malum ben toprağa akım vererek boşluk bulmaya çalışmıyorum. Ben elimdeki çubuklara akım vererek alan tarama yapmak niyetindeyim. Açıkçası o sistemin mantığını bende bilmiyorum.

Mal bulanındır ustamızın paylaştığı resme göre bi kamyon malzeme gerekli görünüyor.

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Ustam sorunuzun cevabı bende yok, malum ben toprağa akım vererek boşluk bulmaya çalışmıyorum. Ben elimdeki çubuklara akım vererek alan tarama yapmak niyetindeyim. Açıkçası o sistemin mantığını bende bilmiyorum.

Mal bulanındır ustamızın paylaştığı resme göre bi kamyon malzeme gerekli görünüyor.
tamam da devrede - ve + uçlar arasında bir akım yolu olmadan sinyal elde edilemez
siz o çubukları iletken bir ortam içinde ya da yüzeyinde bulundurmazsanız da devreden akım akmaz
akmayınca da manyetik alan oluşmaz
mesela sudan geçirseniz sonucunda elektroliz olayı olur

Ekli dosyayı görüntüle 203709

man_correct

Bilgili Üye
Bosluk bulmaz bu cihaz dedektorun derin taramasi gibi dusunun sinyal artidan gider eksiye gelir bir cubuktan gider carpar geri cubuga gelir basit bir devre ayrim yapmaz bol bol kazi yaparsiniz herseye oter.

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
inşallah çalışırda işine yarar...

anatolian

Yeni Üye
Video'da çekmiştim ama Youtube'ye yüklemek gerektiği için yüklemekten vazgeçtim nede olsa daha ortada bir sonuç yok.

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Şunun gibi bir cihazla çubukların etrafında elektromanyetik alan oluşuyor mu kontrol edilebilir

akyol

Bilgili Üye
anladığım kadarıyla toprağın altına sinyal gidiyor ama geri gelmiyor peki toprağa giden sinyal geri gelseydi gelen sinyalin ne olduğunu bize ne anlatmak istediğini nasıl anlayaçaktık?

anatolian

Yeni Üye
anladığım kadarıyla toprağın altına sinyal gidiyor ama geri gelmiyor peki toprağa giden sinyal geri gelseydi gelen sinyalin ne olduğunu bize ne anlatmak istediğini nasıl anlayaçaktık?

Element Setting Frequency

Gold 4719 9.194kHz
Silver 7439 12.426kHz
Diamond 4501 9.009kHz
P.Money 5310 9.744kHz
Brass 7830 13.084kHz
Platinum 3792 8.448kHz

Ustam basitçe birkaç elementin frekans değerleri. Böyle bir frekansı algılamak insan yaratılışı itibarı ile olanaksız ama dedektörlerin yapılış amacı ise tamda bu iş için. O algılayacak ve bizim anlayabileceğimiz bir metot ile bildirecek. Çubuk'ta bu frekanslardan etkileniyor ama bu etkilenme sonucunda verdiği tepkiyi anlamak gerekiyor. Benim naçizane fikrim bu yönde, katılır veya katılmazsınız saygı duyarım.

akyol

Bilgili Üye
Element Setting Frequency

Gold 4719 9.194kHz
Silver 7439 12.426kHz
Diamond 4501 9.009kHz
P.Money 5310 9.744kHz
Brass 7830 13.084kHz
Platinum 3792 8.448kHz

Ustam basitçe birkaç elementin frekans değerleri. Böyle bir frekansı algılamak insan yaratılışı itibarı ile olanaksız ama dedektörlerin yapılış amacı ise tamda bu iş için. O algılayacak ve bizim anlayabileceğimiz bir metot ile bildirecek. Çubuk'ta bu frekanslardan etkileniyor ama bu etkilenme sonucunda verdiği tepkiyi anlamak gerekiyor. Benim naçizane fikrim bu yönde, katılır veya katılmazsınız saygı duyarım.
eline sağlık güzel bir açıklama olmuş teşekkürler peki bu frekansların kaçtanesini bahsettiğimiz çubukla kullanabiliriz yada yanlızca birtanesinimi kullanma şansımızmı var

man_correct

Bilgili Üye
Gönderilen dalganin frekansı cihaza özgü olmazsa çarpıp geri gelmez alici verici olayi

anatolian

Yeni Üye
Ustam zaten sabit frekanslı bir cihaz yapmak bence daha zor. Çünkü bir adet potansiyometre ile bunlardan çok daha fazla frekansı üretebilen bir sistem daha kolay. Yani cihazı tek bir frekansa kilitlemek yerine ayarlı yapıp kullanıcının başına sarmak daha kolay. Şöyle bir seçenek olabilir. Cihaza üç konumlu iki adet açma anahtarı takılarak ve onların önüne konulacak trimpotlarla dört adet osilatör yardımıyla ayarlanmış frekans eklenebilir. Yani düğmelerin her bir konumuna birer tane sabit frekans ama bu iş biraz bu konularda eğitimli kişiler tarafından yapılmalı. Öyle olmasaydı ben 6-7 aydır bir sonuca ulaşırdım. Maalesef hala tırmalıyoruz..