Ermenice , mem harfimi ?...

deli firat

DOĞACI
Yanlış yönlendirmemek adına teyit etmek için ayrıca ufak bir getirisi olacak tünele gelince daha uzun tüneler de var en son 130 adım tünel saydım genişlige gelince sen tam ölcüm almamışsın anladıgım kadar o iki oda bence selametlen

Esteban74

Editör
Selamunaleykum deli firat Ustam...
Bu kalp olarak belirttiğim yerin , kalple alakası yok. İnceleyince oranının sadece kararma yaptığını gördüm. Özrümü kabul edin. Fotoda oyma görünüyor kayada oyma yok.
Kayayı iyice inceleyince iki tane üçgen gördüm . Onlarda çok ince bir oymayla yapılmış . Bu üçgenlerden bile şüpheleniyorum; acaba doğal oluşum olabilirmi diye... HAYAL KIRIKLIĞI böyle birşey olsa gerek.
Bu kayanın mezar için dikildiği kesin gibi... Ama hediyeler ya uçmuş yada hiç yoktu.
Bu arada kayadaki büyük üçgen ikizkenar küçük üçgen eşkenar. Büyük üçgenin ölçüleri 16 _ 16_ 14
Hala çözüm arıyorum ; farkındasınız... Umut ...:)

Diğer mezar odası olan yerde ölçümler yaptım. Krokisini hazırlayıp paylaşacağım , değerlendirmeler sizlerden..
Selametle ve Saygılarımla...

deli firat

DOĞACI
Neyse can sagolsun gerisi boş iki oda var bunda hemfikiriz ücgen kapalı yer der biliyorsun hayırlısı inşallah kardeş sen o arka plandaki kayalıgı bir yokla foto cek yükle bàkalim selametlen

Esteban74

Editör
Evet deli firat Ustam, Canımız sağ olsun... Yüce Allah'ım sağlık sıhhat versin inşallah.
İki oda dediğimiz yer hakkında ; mineral elemesi yapılmış gümüş çubuklarla bir çalışmam oldu. Bu çalışmayı kroki şeklinde hazırlamaya çalıştım.
Siyah olan çizgiler boşluğun içindeki ayrımlar. Kırmızı yazılar ölçüler.
Yorumlarınızı ve yardımlarınızı beklemekteyim. BulursamKader25 ve Mirkut Ustalarım inceleyebilirmisiniz...
Selametle ve Saygılarımla

deli firat

DOĞACI
Kardeş biraz üzerinde çalışayım bakalım oda konusunda bir sorun yok ama ben şu tek agaçın yanındaki taş öbeğininin daha mantıklı oldugundan kararlıyım giriş için daha mantıklı birdaha hatırlatayım bu arka plandaki kayalıgı her yönden görmek isterim selametlen xx Ekli dosyayı görüntüle 180892

Son düzenleme:

Esteban74

Editör
Kardeş biraz üzerinde çalışayım bakalım oda konusunda bir sorun yok ama ben şu tek agaçın yanındaki taş öbeğininin daha mantıklı oldugundan kararlıyım giriş için daha mantıklı birdaha hatırlatayım bu arka plandaki kayalıgı her yönden görmek isterim selametlen xx Ekli dosyayı görüntüle 180892
Ustam , düzlükte son bir işim kaldı. Dikili taştan veya tavuk ve kaplumbağanın olduğu kayadan 46 adım veya metreye bakacam. Sonra tepeye inşallah.
Alıştırma olsun elimdeki birkaç fotoyu yükleyeyim.. Devamı gelecek...
Selametle...

Bu kayalığın doğusu

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Evet deli firat Ustam, Canımız sağ olsun... Yüce Allah'ım sağlık sıhhat versin inşallah.
İki oda dediğimiz yer hakkında ; mineral elemesi yapılmış gümüş çubuklarla bir çalışmam oldu. Bu çalışmayı kroki şeklinde hazırlamaya çalıştım.
Siyah olan çizgiler boşluğun içindeki ayrımlar. Kırmızı yazılar ölçüler.
Yorumlarınızı ve yardımlarınızı beklemekteyim. BulursamKader25 ve Mirkut Ustalarım inceleyebilirmisiniz...

Derinlik olculeri yanlis gibi kardesim. Musait olunca birkac seyde sorup sizde musait olunca yazarsiniz. Selametle

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Esteban74 oncelikle yuzeyde bu cikardiginiz krokiye uyan yapi taslarina dikkat ettinizmi.
Siyah olan cizgiler boslugun icindeki ayrimlar demissiniz, bundan kastinizi anlamadim kardesim.
Derinlik olcusu aldiginizda cubuklar elinizdeyken odanin disindan odaya girip oylemi derinlik aldiniz yoksa odanin icindeykenmi derinlik aldiniz. Derinlik aldiginizda ilk metrede cubuklar yana acilmis ikincisi de on tarafi gosteriyor buda oluyorki ikinci aldiginiz metre eksik kalmis. Bu yorumu cubuklar bosluktayken sizde yanlara aciliyor diye dusunerek yazdim. Tunel gibi aldiginiz yer tunele kiyasla cok genis buda duaundurucu. Ayrica bosluk aldiginiz odalar yanlari duvarlami orulu ki.. mutemelen duvar orulu olmali zemin kaya oymaya musaot degil onuda incelemeniz lazim. Olcu aldiginizda tunelin odayla birlesen yerin yakinindan ve tunelin birlestigi oda duvarindanda olcu alip aradaki farkliligida belirlemelisiniz, tunelin odayla birlesen noktasi odanin derinligine gore daha derin cikmali. Odanin disina cikarak dogu tarafindan baslayarak bati yonune dogru cubukla gezilmesinde fayda var eger oda dogruysa bir giriste guney dogu, guney veya guney bati yonunde olmali, oranin tuneli daha uzun ve girisi daha derin olur.
Simdilik bunlari bir gozden geririn kardesim konuyu goren ustalarimizda yardimci olurlar bizimde vilgimiz olan konulara tekrar mudahil oluruz INSALLAH c.c
Selametle saglicakla kal

Esteban74

Editör
Esteban74 oncelikle yuzeyde bu cikardiginiz krokiye uyan yapi taslarina dikkat ettinizmi.
Siyah olan cizgiler boslugun icindeki ayrimlar demissiniz, bundan kastinizi anlamadim kardesim.
Derinlik olcusu aldiginizda cubuklar elinizdeyken odanin disindan odaya girip oylemi derinlik aldiniz yoksa odanin icindeykenmi derinlik aldiniz. Derinlik aldiginizda ilk metrede cubuklar yana acilmis ikincisi de on tarafi gosteriyor buda oluyorki ikinci aldiginiz metre eksik kalmis. Bu yorumu cubuklar bosluktayken sizde yanlara aciliyor diye dusunerek yazdim. Tunel gibi aldiginiz yer tunele kiyasla cok genis buda duaundurucu. Ayrica bosluk aldiginiz odalar yanlari duvarlami orulu ki.. mutemelen duvar orulu olmali zemin kaya oymaya musaot degil onuda incelemeniz lazim. Olcu aldiginizda tunelin odayla birlesen yerin yakinindan ve tunelin birlestigi oda duvarindanda olcu alip aradaki farkliligida belirlemelisiniz, tunelin odayla birlesen noktasi odanin derinligine gore daha derin cikmali. Odanin disina cikarak dogu tarafindan baslayarak bati yonune dogru cubukla gezilmesinde fayda var eger oda dogruysa bir giriste guney dogu, guney veya guney bati yonunde olmali, oranin tuneli daha uzun ve girisi daha derin olur.
Simdilik bunlari bir gozden geririn kardesim konuyu goren ustalarimizda yardimci olurlar bizimde vilgimiz olan konulara tekrar mudahil oluruz INSALLAH c.c
Selametle saglicakla kal
Teşekkür ederim Mirkut ustam...
Ayrımlar olarak belirttiğim ; Boşluğun dışından başlayıp , içine girdiğimde , çubukların yan açıp tekrar boşluğa girdiği yerler .
Derinlik için boşluğun dışından başlayıp içine girip diğer taraftan çıktıktan sonra 3.20 de yana açtı 2 de düz önü gösterdi. Bu ölçülerden hangisi oda tavanından toprak yüzeyine olan mesafe , hangisi oda tavanından tabanına yükseklik ustam.
Yan duvarlar örülü olarak belirttiğiniz için ayrıca teşekkür. Ölçüleri tekrar ona göre alacağım. Bir soruda kafama takıldı duvarlar örülü peki tavan?
Güneydeki girişide taş öbeğinin altından diye düşündük...?
Ustam bir acemiye göre yinede fena kroki değil, öğrendikçe daha iyileri çıkacak inşallah...

Son düzenleme: