Ermenice , mem harfimi ?...

Esteban74

Editör
Selamunaleykum Ustalarım , Abilerim, Kardeşlerim...
Bu işaret ; nal işareti olabilirmi veya kapalı mağarayı anlatabilir mi? Tamamen horasan harcıyla taşların birleştirilmesinden oluşturulmuş.

Eğer bu nal işaretiyse işaretlediğim yer nal üstündeki çivimidir..

mağara işaretiyse ; işaretlediğim yer önünün kapalı olduğunu mu gösterir...

Mezarda yatan ; adam ve kadının silüetimidir

Buralarda dikkatimi çekti , ama net birşey söyleyemiyorum

Yardım ve yorumlarınızı bekliyorum.
Saygılarımla...

Esteban74

Editör
Ustalarım , önceki işaretlediklerime yeni gördüğüm bir yeride eklemek istiyorum.
Baykuş ve balıkçıl ... soldada sanki yılan var... nik ustam eşkıya kayıtlarında böyle bir yer varmı?
Belgeler konusundaki paylaşımınıza dayanarak...
Saygılarımla

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
hepsini okuyamadım ama maşallah hemen hemen çözmüşsünüz ben biliyorumki bir çoğunuz vakıf işaretlere
maşallah maşallah

Esteban74

Editör
hepsini okuyamadım ama maşallah hemen hemen çözmüşsünüz ben biliyorumki bir çoğunuz vakıf işaretlere
maşallah maşallah
Hocam, sizde fikrinizi belirtebilirseniz. Çok memnun olurum. Mezarla uğraşmicam dedikçe karşıma mezar çıkıyor. Ve tılsım...
Kemik saplı bıçağı saplamadan çevrede dolanamıyorum bile...
Balıkçıl olarak belirttiğim kuşun anlamını bulamadım. Ama leylek te olabilir diye düşünüyorum.
Leylek ve baykuş yüksek yerlere , genelde ev bacalarına yuva yaparlar. Ama çevrede ev yok. Mağara var , mağaraya bacadan girmeyimi işaret ederler... Aranacak mağara açık mı , kapalımı sizce...
Bu arada birçok ustam ,o kadar yer buldum deyip icraat yapmadığım için bana kızıyor olabilir ; Ama en uygun olanı , öncelikle tek başıma yapabileceğim bir yer varsa onu arıyorum...
Olumlu, olumsuz bütün yorumlara açığım...
Saygılarımla ve Selametle...

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Esteban74 kurbanım bende kızıyorum sana işlem yapmadığın için
bi karıştır bakalım ustaların yorumlerıne göre kardeşim
mezardan başka ne çne çıkacak karşımıza eşkiya gömüsü deyil ya mübarek
kuş yüksek tepe der
baykuş genelde son nokta der 50 veye 100 metre etrafında mahsen olmalı baykuş akıl ve strateji der işin zor yani
leylek yada martı su der
kurbanım

Esteban74

Editör
Esteban74 kurbanım bende kızıyorum sana işlem yapmadığın için
bi karıştır bakalım ustaların yorumlerıne göre kardeşim
mezardan başka ne çne çıkacak karşımıza eşkiya gömüsü deyil ya mübarek
kuş yüksek tepe der
baykuş genelde son nokta der 50 veye 100 metre etrafında mahsen olmalı baykuş akıl ve strateji der işin zor yani
leylek yada martı su der
kurbanım
Haklısınız hocam
Ben olsam , bende kızarım...
Burdaki bütün işaretler birbirlerine çok yakın. Mağara içinde oda mezar ve mahsen olma ihtimali var ki buna çok inanıyorum. Düzlükte çeşitli mezarlar ve mahsen var bunlarada inanıyorum. Ama hiç mi hediye olmaz buna inanamıyorum, bir tane bakır sikke bile yok.
Sadece nal , çivi , kurşun ve küçük bir çandan başka hiçbirşey yok. Kafamı karıştıran ise bu çıkan nallar ve çiviler ve çanın şüpheli yerlerden çıkmış olması... Hepsi birbirinden farklı 3 tane nal buldum ; 1.si öküz nalı , bu bölgede tek olan çatal ağacın 3 adım güneyinden 10_ 15 cm den çıktı ve üzerinde hiçbir zaman kaybolmayacak bir ot cinsi vardı. 2.si eşek nalı , tavuk kayanın 10 _15 metre civarı batısındaki yılan gibi birbirine dolanmış ağacın 1 adım güneyinden çıktı. 3.sü at nalı , tavuk kaya ile mem harfinin ortasından çıktı. Küçük Çan ise tek ağacın altındaki taş öbeğinin 30 _ 40 cm altından çıktı. Bu bulunan materyallerin konumuzla bir alakası olabilirmi ?
Şimdi bütün konuyu ustalarımın yorumlarıyla baştan değerlendireceğim.
Ustalarım en doğru yeri hep beraber bulalım inşallah...
Hocam bu kayada nalın üstündeki çivi olabilirmi diye belirttiğim işaret gibi aynı kayada güneybatı istikametinde bir tane daha var ve o yönde tek ağaç altında taş öbeği ve oda mezar olarak krokisini çizdiğim yer var. Bu ağaç aynı zamanda yol çatalında ve ön tarafında suyun göllendiği bir yer var. Yani yağmurlar çok yağınca yolun sağ tarafı kullanılamıyor.
Saygılarımla ve Selametle...

Son düzenleme:

Esteban74

Editör
Selamunaleykum Turko Ustam
Turko
Turko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderator
Durumu Çevrimdışı
Üyelik tarihi Aug 2016
YerAntalya
Mesajlar1.931
Tecrübe Puanı 36
Rep Derecesi: Rep Derecesi: **
Kabuğu olmayan tospa ile tavuk bütündür ayrı defin ya da gömü yü ifade etmez . Tavuğun baktığı yönde çakıl yığma olacak malzeme yigmanin altında Hayırlı olsun iyi günlerde harca .

Tavuğun baktığı istikamette 30 metre gibi mesafede mem işareti olarak belirttiğim ve BulursamKader25 Ustamın belirttiği bu yığma var.

Tavuğa sırtımızı dayarsak tam karşımızda da yine 30 metre gibi mesafede de bu yığma var. Bu yığma aynı zamanda büyük tavuğun 15 metre civarında güneydoğusunda...

Bu iki yığma arası mesafede 50 metre gibidir.
Sizce hangisi....
bozoklu Ustam mahsen ikinci yığmanın olduğu yer olabilir mi? Oda mezar olan yer...

deli firat

DOĞACI
Kardeş biryerden başlamak lazım böyle olmaz kardeşim senin kendi tespitlerin var zaten bırak bu vesvesiyi ya allah de başla tespiti yapmış oldugun yerden selametlen

Esteban74

Editör
deli firat Ustam
Hoşgeldiniz...
Ustam üçgen taşı tekrar inceleyebilirmisin? Sanki taş öbeğine doğru yön vermiş gibi... Bu taşın çevresini eşelemeye gerek varmı, yoksa taş öbeğinden mi başlayayım.
Birde nal olarak belirttiğim fotoları inceleyebilirmisin..
Sağol , fikirlerini esirgemediğin için...Ustam
Saygılarımla ve Selametle

Esteban74

Editör
@BulursamKader25 Ustam, bu tür bir boşluğu en kolay nasıl açabiliriz?

Küçük tavuğun üstünde tespit ettiğiniz boşluğu açığa çıkarınız.
içinde harita vb. şeyler olabilir.
Bu tür kayada boşluk varsa muhakkak o boşluğa bakmak lazım.

Saygılarımla....

Moderatör tarafında düzenlendi:

Esteban74

Editör
Kardeş biryerden başlamak lazım böyle olmaz kardeşim senin kendi tespitlerin var zaten bırak bu vesvesiyi ya allah de başla tespiti yapmış oldugun yerden selametlen
Tamam ustam başlıyorum. Tek bir deneme hakkım var. İnşallah hayırlısıyla...
Selametle

deli firat

DOĞACI
deli firat Ustam
Hoşgeldiniz...
Ustam üçgen taşı tekrar inceleyebilirmisin? Sanki taş öbeğine doğru yön vermiş gibi... Bu taşın çevresini eşelemeye gerek varmı, yoksa taş öbeğinden mi başlayayım.
Birde nal olarak belirttiğim fotoları inceleyebilirmisin..
Sağol , fikirlerini esirgemediğin için...Ustam
Saygılarımla ve Selametle
Kardeş biraz eşelemek te fayda var en azından işçilik varmı diye taş öbegine gelecek olursak eninde sonunda orda bir çalışma yapmak zorundasın gelelim nal işaretimi dedigin işarete mevcut fotolarda ben benzetemedim ama yakından gören sensin daha iyi foto varsa yükle bakalım işçilik varsa kapalı magara daha yakın geldi bana Allaha gönlÅ«ne göre versin inşallah selametlen