İnanc

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Inancsizliğin ilacci yoktur ...?
Vardır aslında ustam. inanmıyorum diyeni götüreyim 10 saniyede İslamada, cinede, şeytanada inanır. Ama Allah inancıda herkese kısmet etmiyor. önce istemek lazım.

codex

Aktif Üye
Yilan cok. Bunlardan bir turlu kurtulamadik ama onemli olan tilsimda olsa korkmamak.

alaçamlı

Bilgili Üye
sakın müslüman falan olayım deme .asıl o zaman cinler ve şeytanlar musallat olur.şehvet,hırsızlık,yalancılık,sapıklık,daha sayamadığım pek çok huy edinirsin.misal adam öldürme dürtüleri falan oluşur.yani zor iş müslüman olmak.zaten olanlarda çok dayanamaz bu sıralar.sen iyisimi salağa yat.yetmiş falan oldun mu müslüman olursun.o zaman ne zina ,ne hırsızlığa,nede insanlara zulm etmeye öldürmeye taakatin olmaz.bak bu taktiğimi de unutma.inançsızsan cinler pek bulaşmayacaktır.yada iyi bir münafık olursan cinler sana yer bile gösteriyor.yok benim gibi imanda ısrar suçunu tekrar tekrar işlersen,ne kolluktan,ne inden cinden ne de kazıklanmaktan kurtulamassın.misal ben birşey bulsam kazılanır mutlaka ihanete uğrarım.bulana kadar da her türlü in cin saldırısına maruz kalırım.başıma olmadık işler gelir.devlet dairesinde bile kazık yerim.a gözünü karartırda müslüman olmaya kalkarsan da imanı korumak öyle kolay iş değil.şeytan seni dinle,dinsizlikle her şekilde ayara getirmeye çalışacaktır.çok kere intiharı düşüneceksin.para konusunda hiç şansın olmayacak .tüm kötü insanlar seni yok etmeye uğraşacak.şeytan kadın olacak,hoca olacak,evlat olacak,akraba olacak,patronun olacak,arkadaşın olacak.hatta ve genellikle eşin olacak.yani gerçekten zor iş.seni anlıyorum .kazanamayacağın bir savaşta hırpalanmak istemiyorsun.genellikle de bu işte fazla dayanamaz insan oğlu.bir zaman sonra(onun) emrine girer.can tatlı sonuçta.mevlana der ki yürüdüğün yolda hiç zorluk sıkıntı yoksa yanlış yoldasın.

edirne22

Editör
Ustam bu laf zamanında arapları kötülemek için ingilizlerin kendi aralarında yaptıkları aşağılamadır. Bu ve kara fatma gibi birçok kelimenin tek amacı islamı aşağılamadır. Bu yüzden bence bu adetlerden e kelimelerden kurtulmalıyız diye düşünüyorum.
asla katılmıyorum, 180 derece farklı düşünüyorum.
yıllardır en büyük gayretim, islam dini ile arap kültürü arasındaki farkı ortaya koymak. hatları belirginleştirmek.
arap kültürünü yıllarca bize din diye dayattılar.
sanki Allah, dünyayı araplaştırmak için İslamı gönderdi.... yok böyle bişey.
ingiliz şarkıcının adı cat (kedi) stevens ise sorun var hemen adını değiştir niye çünkü ingilizce
ama adı lakabı ebu hüreyre (küçük kedi) ise sorun yok, niye çünkü arapça... yok böyle bişey.
dünyada yayılan islam değil, arap kültürü....
ben Türküm arap gibi yaşamam. İslamın itikadına aykırı olan geleneğimi, töremi bırakmışım zaten. ama beni diğerlerinden farklı kılan kültürümü de bırakmam isteniyor, iyice araplar gibi yaşamam, araplaşmam isteniyor.
ne kadar çok arapa benzersen o kadar müslümansın gibi bir algı yaratılıyor.
yeter artık !

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
yıllardır en büyük gayretim, islam dini ile arap kültürü arasındaki farkı ortaya koymak. hatları belirginleştirmek.
ingiliz şarkıcının adı cat (kedi) stevens ise sorun var hemen adını değiştir niye çünkü ingilizce
ama adı lakabı ebu hüreyre (küçük kedi) ise sorun yok, niye çünkü arapça... yok böyle bişey.
ben Türküm arap gibi yaşamam. İslamın itikadına aykırı olan geleneğimi, töremi bırakmışım zaten. ama beni diğerlerinden farklı kılan kültürümü de bırakmam isteniyor, iyice araplar gibi yaşamam, araplaşmam isteniyor.
yeter artık !
Yazdıklarınıza kesinlikle katılıyorum.Ayrıca bu konuyu dile getirdiğiniz için sizi tebrik ediyorum.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
İslam, Türk kültürüne en uygun din olduğu için çok kısa bir sürede neredeyse bütün Türkler müslüman olmuştur. Tarih boyuncada İslamı en doğru yaşayan, en sağlam kalesi Türkler olmuştur. edirne22 arap kültürünün İslammış gibi dayatılmaya çalışıldığı fikrine katılıyorum

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
yeter artık !
Bu düşünceye nereden vardınız bilemem ama türklerin atası osmanlıdır bunu unutmamak lazım. Bizler islamı araplardan değil Peygamber Efendimiz (S.A.V)'den öğreniriz, onu örnek alıp islamı yaşadığı gibi yaşamaya çalışırız. Şuan bence hangi dil, ırk olduğu değil Müslüman olup olmadığı önemlidir. Çünkü bir müslüman her haliyle örnek olması gerektiğini bilip öyle yaşayandır. Ben Osmanlı torunuyum ve bununla gurur duyarım. Türkçülük, Kürtçülük, Lazlık veya Çerkezlik gibi guruplaşmalar bu vatanı bölmek isteyen kişilerin ortaya attığı ırkçılık kavramlarıdır. Müslüman her ne olursa gerek camide aynı secde de gerekse musallada eşittir hiçbir ayrımı yoktur. Türkçülük derken ingiliz şapkasını kanunla diretip milletimi katledenler türk değil sadece bu vatanı bölmek isteyenlerin köpeği olabilirler.

Yani ne olduğun veya hangi milletten olduğun önemli değil Müslüman olup olmadığın yada Müslümanlığı kimlerden örnek aldığın önemlidir.

edirne22

Editör
Türklerin atası osmanlı falan değildir, Osmanlıdan önce de Türkler vardı, Müslüman olmayan Türkler de vardır.
din ile kültürü karıştırırsanız hem dini bozar, hem de dinden nefret ettirirsiniz.
Peygamber arapların içinde yaşamış ve araplaşmış bir araptı (kendi ifadesiyle)
zira bir erkek olarak genlerindeki Y kromozomu Hz. İbrahim'e dayanır. Hz. İbrahim arap değildir. Hz. İbrahim'in ikinci karısı olan Hz. İsmail'i doğuran Hz. Hacer araptı...

neyse, ne dindir ne kültürdür? peygamberin yaptıklarının hangisi din ile ilgilidir? hangileri içinde yaşadığı arap toplumunun adeti, geleneği, yaşam biçimidir?
ben bunları düşünürüm.
bir şey, eğer dini bir gereklilik ise, dünyanın neresinde hangi ırk-dil-kültür olursa olsun uygulanır. Eğer bir şey din ile alakasız ise her toplum-millet-kavim-soy -itikada aykırı olmamak şartıyla- kendi kültürünü oluşturur, yaşatır...
sünnetlerle ilgili şunu sorarım mesela, peygamberin bu yaptığı dine taalluk eder mi etmez mi? mesela yemeği kaşık çatal kullanmadan 3 parmağıyla yemenin dinle ne alakası var?? hiç bir alakası yok. içinde doğduğu, büyüdüğü, yaşadığı toplum öyle yiyor, o da öyle yapıyor. bunları iyi ayırt etmek lazım.

bu dünyada farklı ırklar, farklı kültürlerin olması Allah'ın sanatının, ilminin, kudretinin yüceliğindendir. bunların hepsini yok edip, sadece libas giy, sakal bırak vs.. böyle şekilciliklerle bir yere varılmaz.

teorik olarak eğer bir din evrenselse, zaten tüm dillere, tüm kültürlere, tüm ırklara, arap kültürünü dilini yazısını vs. dayatmaz.
belli noktalarda sınırları çizer, itikat - iman - haramlar - ibadetler vs. bunun dışındaki her şeyi toplumun kültürüne, tarihine bırakır.

konuyu niye şapkaya çektiğini tahmin edebiliyorum, ama büyütmenin manası yok.
ne şapka ne sarık, Türk börk takar, kalpak giyer....

orcun

Member
Çok değil birkaç dakikanizi ayırıp arastirirsaniz osmanlının bizlerin atası olmadığını anlayabilirsiniz.
hatta osmanli zamanında TÜRK kelimesinin anlamını bir araştırın ondan sonra bu konuyu konuşmak isterseniz konuşuruz..

Moderatör tarafında düzenlendi:

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Türklerin atası osmanlı falan değildir, Osmanlıdan önce de Türkler vardı, Müslüman olmayan Türkler de vardır.
din ile kültürü karıştırırsanız hem dini bozar, hem de dinden nefret ettirirsiniz.
Peygamber arapların içinde yaşamış ve araplaşmış bir araptı (kendi ifadesiyle)
zira bir erkek olarak genlerindeki Y kromozomu Hz. İbrahim'e dayanır. Hz. İbrahim arap değildir. Hz. İbrahim'in ikinci karısı olan Hz. İsmail'i doğuran Hz. Hacer araptı...

neyse, ne dindir ne kültürdür? peygamberin yaptıklarının hangisi din ile ilgilidir? hangileri içinde yaşadığı arap toplumunun adeti, geleneği, yaşam biçimidir?
ben bunları düşünürüm.
bir şey, eğer dini bir gereklilik ise, dünyanın neresinde hangi ırk-dil-kültür olursa olsun uygulanır. Eğer bir şey din ile alakasız ise her toplum-millet-kavim-soy -itikada aykırı olmamak şartıyla- kendi kültürünü oluşturur, yaşatır...
sünnetlerle ilgili şunu sorarım mesela, peygamberin bu yaptığı dine taalluk eder mi etmez mi? mesela yemeği kaşık çatal kullanmadan 3 parmağıyla yemenin dinle ne alakası var?? hiç bir alakası yok. içinde doğduğu, büyüdüğü, yaşadığı toplum öyle yiyor, o da öyle yapıyor. bunları iyi ayırt etmek lazım.

bu dünyada farklı ırklar, farklı kültürlerin olması Allah'ın sanatının, ilminin, kudretinin yüceliğindendir. bunların hepsini yok edip, sadece libas giy, sakal bırak vs.. böyle şekilciliklerle bir yere varılmaz.

teorik olarak eğer bir din evrenselse, zaten tüm dillere, tüm kültürlere, tüm ırklara, arap kültürünü dilini yazısını vs. dayatmaz.
belli noktalarda sınırları çizer, itikat - iman - haramlar - ibadetler vs. bunun dışındaki her şeyi toplumun kültürüne, tarihine bırakır.

konuyu niye şapkaya çektiğini tahmin edebiliyorum, ama büyütmenin manası yok.
ne şapka ne sarık, Türk börk takar, kalpak giyer....
Sizin anladığınızı sandığınız ama anlayamadığınız budur. Yani dinle alakasız hiçbirşey yoktur ve olamaz. Gerek eski kavimler gerekse şimdiki dinine bağlı milletler herşeyini dinine göre yaşar ve kanunlarınıda onun çerçevesinde koyarlar. Yani Din İnsanı insan, Milleti de bütün yapandır ve bütün parçalarını bir araya getirendir. Dinsizin biri Din ve devlet işlerini birbirinden ayırdığı için ardından gitmek isteyen diğer dinsizlerde işlerine geldiğinden ve İslamı parçalamak istediğinden dolayı kendince uydurma yaşam modelleri çıkarmışlardır. Tabi buna Osmanlıdan sonra içimize yerleştirilen ermeni ve yunan tohumlarıda dahildir. Görünüşte türk ama içlerinde İslamı yıkmak isteyen şerefsiz bir milletten başka birşey değillerdir.

Tabi yazınızda hitaplarınızdan sizinde müslüman olmadığınız ve konuya neden müdahil olduğunuz bellidir. Bu sizin kendi seçiminizdir. Ama Dinime ve İnancıma laft uzatmaya kimsenin ne haddi nede gücü yeter. Her yerde imkanım yettiğince cevabını Allah'ın izni ile veririm.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Çok değil birkaç dakikanizi ayırıp arastirirsaniz osmanlının bizlerin atası olmadığını anlayabilirsiniz.
hatta osmanli zamanında TÜRK kelimesinin anlamını bir araştırın ondan sonra bu konuyu konuşmak isterseniz konuşuruz..
Derine inmek isterseniz benim inancıma göre herkesin atası birdir Adem A.S'a dayanmaktadır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...