İnanc

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

edirne22

Editör
ben müslümanım niye hemen tekfir ediyorsun, selefi ışidçiler gibi herkesi...
hem zan ile hareket etmeyin diye hadis yok mu?
ben islam dini ile arap kültürünü ayırıyorum dedim en başta...

bir peygamberi içinde yaşadığı toplumdan ayrı düşünemezsin, mutlaka yaptıklarında içinde yaşadığı toplumun, kültürün gelenekleri örf adetleri vardır.
peygamber entari giymiştir mesela,
eğer kutuplarda eskimo ların içinde çıksaydı ve yine entari giyseydi o soğuğa rağmen o zaman derdim ki, bu din ile ilgilidir, Allah'ın emridir.
ama o sıcakta tabi entari giyecek, kürk giyecek hali yok. onun entari giymesi din ile alakalı değildir, dolayısıyla entari giymeye mecbur değiliz.

eğer senin tarih bilgin yoksa, seni birleştiren tek şey dinin olabilir.
ama ne kadar çok şey bilirsen birleştirici unsur o kadar çok bulabilirsin.

ben osmanlı falan değilim, zira Osmanlı bir hanedanın adıdır, eğer baba tarafın osman oğlu hanedanından değilse, büyük büyük büyük deden Ertuğrul oğlu osman değilse, osmanlı falan da değilsin...

kanunlar kısmına gelirsek, şeriatı kastediyorsun... kur'andan kaç tane hüküm çıkar yav. 50'yi bulmaz. emirler ve yasaklar. bunun dışındakileri her toplum kendi yaşam biçimine göre, tarihi olaylara, başından geçenlere göre kanunlaştırır ve uygular.
5000 yıllık tarihi boyunca hiç savaşmamış bir milletin töresinde savaşla ilgili bişey bulunmaz
ama sürekli savaş halinde olan bir milletin töresinde savaşla ilgili yüzlerce yazılı yazısız örf adet gelenek görenek bulursun.
Kültür; milletlerin karşılaştıkları sorunlara bulduğu cevaplardır.
bataklık bir yerde yaşayan halk, yürümek için çizmeyi bulmuştur çünkü şartlar onu gerektirir.
ama kumlu bir çölde yaşayan halk ise sandalet ile hayatını idame ettirebilir.
yaşanılan yer, hayat şartları toplumlara sorunlar çıkarır, o toplulukta o soruna bir cevap üretir, çözüm getirir.
farklı toplumlarda aynı soruna farklı cevaplar üretilir. böylece kültürler ayrışır ve çoğalır.

kusura bakma ama ne tarihten, ne sosyolojiden, ne kültürden, ne de insanlığın gelişim süreçlerinden haberdarsın.
azıcık beynini kullan, düşün, sorgula, cevap ara. akaidin sağlam olsun geri kalanların hepsini bir düşün.
şöyle bişey aklıma geldi. ben imam hatip mezunuyum 7 sene okudum.
hep şu anlatılır, kütübi sitte (6 kitap) yer alan bütün hadisler sahihtir.
fakat son zamanlarda ya o kitaplarda ravisi eksik, uydurma hadisler de olabilir denmeye başlandı. sebebi nedir bilmem.
en fazla hadis rivayet eden Ebu hüreyre. bundan gelen tüm hadisler sahih kabul edilir. hadisleri kütübi sittede yer alır.
en çok hadis rivayet edenlerden birisi de hz. Aişe. onun hadisleri de kütübi sittede yer alıyor.
ama Hz. Aişe'nin ebu hüreyre için söyledikleri ne olacak. "yalancı, düzenbaz vs..."
o sözlerin doğru olduğunu kabul edersen, ebu hüreyrenin hadislerini sahihlikten çıkarman lazım.
yok hz Aişe, ebu hüreyre'ye iftira attı dersen, o zaman Hz. Aişe'nin hadislerini sahihlikten çıkarman lazım...
ayrıca, kur'ana akaide uymayan sahih olduğu söylenen hadisler var. böyle bişey olabilir mi?
dinle hiç alakası olmayan sözler var. hadis deniyor. din alakasız şeyler ne hadis ne sünnet olur. onlar sadece arap toplumunun içinde yaşadığı için Peygamberin uyguladığı, yaptığı şeylerdir. yaşantıdır.

Peygamberin yaptığı herşey Allah'ın izniyledir, fakat dinle ilgili olanlar bağlayıcıdır.
mesela bir hurma vakası var.
sahabenin birisi hurma bahçesinde ağaçları aşılıyor.
Peygamber görüyor, öyle yapma böyle yap diyor.
adam da öyle yapıyor, fakat her sene aldığı mahsülden çok daha azını alabiliyor.
Peygambere durum arzediliyor, o da "ben çiftçi değilim, çiftçilikten anlamam, siz bildiğiniz gibi yapın" diyor.
şimdi bundan ne çıkarmalıyız.
Allah diyor ya onun her yaptığı konuştuğu benim iznimledir diye..
düz mantık düşünürsen, o hurma ağaçlarının hurmadan yıkılması gerekirdi öyle ya peygamber en doğrusunu bilirdi
ama Allah bildirmemiş. niye böyle bir şeye izin verdi Allah. ?
bence, Peygamberin dinle ilgili olmayan şeylere müdahale etmesini istemedi.
Peygamber sadece din için örnek olacak, diğer şeyler için değil.
hatta şöyle diyeyim, böyle bir olay sonunda Allah peygamberinin -teşbihte hata olmaz- bir miktar karizmasının çizilmesine niye izin verdi?
her şeyin bir sebebi vardır muhakkak. bu olayın da sebebi var. Peygamberin din dışı hayatın akışına müdahale etmesini istemedi. değiştirilecek noktalar apaçık bir şekilde değiştirildi, düzeltildi onun dışandaki herşey serbesttir.
İslamda en önemli kavramlarda birisi Haddini bilmektir.
İnsan, Allah'a karşı haddini bilecek. bir birine karşı haddini bilecek.
Peygamber haddini hudutunu bilecek. Belki de Allah, Peygamberine bir had çizdi o olaydı.
çiftçiliği ben bildirmezsen bilmezsin, o işlere karışma dedi bir bakıma.

Cami hocalarına her konuda soru soruyorlar. tarih, coğrafya, sosyoloji, edebiyat, iktisat, siyaset, teknoloji vs. vs. vs.
daha bir tanesine rastlamadım ben imamım, din bilirim, ötekilerini bilmem diyene...
her konu hakkında bilgileri var mubarek.
sanki din bilen herşeyi bilir... yok arkadaş din bilen sadece din bilir, ayrıca bir uzmanlığı yoksa başka bir konu bilmez. herkes kendi uzman olduğu konu da konuşsa her şey çok daha güzel olacak.

Hz. Hatice, mekkenin en zenginlerinden biriydi. holding patronuydu adeta. kervan kervan develerle ticaret yapardı.
Peygamberlik gelidikten sonra işlerini mi bıraktı ?
senin yaşadığın anladığın islam dininde, bir kadının çıkıp holding başkanı olması mümkün mü? değil.
o zaman ki din ile şu an sizin yaşadığınız din bir birinden çok farklı hale gelmiş.
şu zamandaki din anlayışında kadına biçilen rol, kadını aşağılamanın zirvesidir.
kocasına köle-cariye olmak için yetiştirilmiş, kendi fikri düşüncesi olmayan, evlenene kadar annesinin-babasının kanatları altında yaşamış, evlendikten sonra da kocasının kanatlarının altına giren, kişiliksiz-karaktersiz birey olamamış, tek başına karar veremeyen daima bir korumaya ihtiyaç duyan, önce ailesinden, sonra kocasından koruma görüp beslenerek adeta bir parazit-asalak yaşam tarzı...
Oysa Allah niye kadınla erkeğe aynı ağırlıkta beyin vermiş, bunun bile bir sebebi var. Erkeklere farz olup, kadınlara farz olmayan 1 tek şey var mı?
erkek kadın tüm müslümanlar aynı şeylerden mesul değil miyiz...

neyse insan her söyleneni doğru kabul edip yapacak olsaydı,
Allah 1200 gr beyin yerine 100 gr beyin verirdi ve yeterli olurdu.
kuranda kaç yerde akletmez misiniz diyor, biraz Allah'ın verdiği aklı-beyni kullanmak lazım.
kalp ne içindir, akıl-beyin ne içindir, idrak etmek lazım.
nerede kalbine nerede aklına müracaat edeceksin bilmek lazımdır.

Allah kendi koyduğu kuralları kendisi bile çiğnemiyor.
bazen Peygamberlere izin veriyor, bu kurallar çiğneniyor ona da mucize diyoruz.
ama kendisi asla çiğnemiyor. sünnetullah denen şey.
bu kurallar en başta matematiktir, evrenin neresinde olursa olsun hep aynı sonuç çıkar.
sonra fizik, kimya, biyolojidir. aynı şartlarda evrenin her yerinde aynı sonuçlar oluşur.
Allah bu kuralları evreni yaratırken koymuş ve o gün bu gündür hiç değişmemiştir.
tam 14,7 milyar yıl evvel yani. (bilindiği kadarıyla)
mesela şu olay çok dikkatimi çeker:
Hz. Yusuf kuyuya atılır, derin bir kuyu düşünce yaralanması hatta ölmesi muhtemel
ama Allah Cebrail'i yolluyor, tutması için...
mesela Cebrail'i yollayacağına, kuyuyu pamukla dolduramaz mıydı? doldurabilirdi.
kuyunun içinde yer çekimini etkisiz hale getiremez miydi? getirebilirdi.
daha pekçok şeyi yapabilirdi. Hz. Yusuf'u kurtarmak için ama Cebrail'i yollayıp tutmasını istiyor.
14,7 milyar yıl evvel koyduğu fizik - gravitasyon/kütleçekim kuralını çiğnemiyor.
peki Hz. Yusuf o zaman peygamber değil, bir meleğin kendisini tutup yavaşça indirdiğini biliyor mu?
bilemiyor.
çünkü kendisine peygamberlik çok sonraları gelecek, her şeyi o zaman farkedecek, o zaman mucizeler göstermeye başlayacak.
bütün bu kadar bilim Allah'ın ilminin kudretinin göstergesi olacak ama sonra cübbeli Ahmet hoca çıkacak ve "nerden çıktı bu milyar milyar seneler yahu, hadislerde yazıyor, insanlık topu topu 7000 sene evvel. 1400 sene önce hz. Muhammet, ondan 600 sene önce Hz. İsa, ondan 1000 sene evvel Hz. Musa, ondan 2000 sene evvel Hz. İbrahim, ondan şu kadar sene önce Hz. Nuh, ondan şu kadar sene önce Hz. Şit, Ondan şu kadar sene önce Hz. Adem... topu topu 7000 sene...." diyecek.
bir başka konuşmasında da "ne işiniz var uzayda, milyar milyar dolar para harcamışlar, birazını bana verin ben size söyliyeyim, ne uğraşıyorsunuz gözetliycez diye, namaz kaçtı, oruç kaçtı..." diye anlatıyor.
bu günkü müslümanların ilme-bilime bu kadar uzak olması içler acısıdır. ne yazık ki değişeceklerine dair en ufak bir emare yok. çünkü farkında değiller.

bana bu kadar şey yazmaya fırsat verdiğin için Allah senden razı olsun.
müzakereden, münazaradan, korkmayın, münakaşa etmeyelim yeter.
tefekkürden, tehessüsten, tasavvurdan da uzak durmayalım.

meratan

Aktif Üye
Arkadaş giyimdemden bahsetmiş
arap kültürüymüş.Sanki kendi ataları takım elbise giyip kravat takıyorlardı.Acaba ataların ne giyiyordu.Hangi kültürün etkisinde kalmışsın birazda ondan bahset

codex

Aktif Üye
Hocam bu resimler nereye ait? Ülkemizde bu tür yılanlar var mıydı?
Resimler ic anadolu bolgesine ait. Bunlardan daha buyuklerine de , kirmizi gozlu kar beyaz yilanlarada cok rast gelmistik. Zehirli olup olmadiklari hakkinda bir bilgim yok.

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Töbe töbe töbe .. yarabbi sen beni neslimi kur-an ve peygamberimizin sünnetinden ayırma...
Siratimustakim üzere dosdoğru sabit kıl...
Yarabbi beni kur-an ve sünnet üzere sabit tuttuğun için hamdolsun .
Yarabbi neslimi sapkın kendisini acaip pis bilgi sahibi olduğunu zanneden kimselerden sakindir onlara uydurtma .sapkinlara uydurtmayan rabbime hamdolsun...

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bu arada 1 arkadaşımız ciddi mi şakamı söyledi tam anlayamadım...musluman olma cinler minler şeytanlar sana bulaşır... müslüman olursan garı yok kız yok raki yok o yok haram bu yok haram.. müslüman olursan şöyle yapan böyle yapan diye yazmis ... şakamı ciddi mi anlayamadım...
1 ci kural
Bazı şeylerin ciddiside ciddidir şakası da ciddidir.
Bunları içind e dinde öyledir..dinde şaka olmaz ... cunki şakası da ciddi dır...
Bu deist olduğunu söyliyen arkadaş rabbim inşaallah hidayet nasip eder ...
Bu arkadasimiz Zaten şeytana yakalanmış o musallat olur bu bulaşır ı aşmış zaten
Müslüman olmanın yaşı zamanı yoktur .. cunki dem bu demdir ... hayatında değil 1 güne 1 dakikasına hakim olamayan insan ... günse akşamına akşamda sabaha çıkacak garantisi olmayan dır..
Şimdi benimde var 1 müşterim bazı şeyler anlatıyor konuşuyor baktım deist lige kaymış...kendisine tam deist olmamış sin ama olmak üzeresin dedim ... sonrası ateistlik tir ALLAH muhafaza ... Bu arkadaşı şuan kendisi farketmeden ablukaya aldım... bazı noktalardan yakalayıp iman çevresinde tutmam lazım.... şuan müşteri ilişkisi hariç başka diyalog kurdum çağırdığım zaman yinede saolsun geliyor ... biz elimizden geleni yapacağız fakat hidayet allah'tan...... lütfen yanlış bilgi vermeyelim .... Bu işin şakası yok ......

mayhem

Co Admin
Co Admin
Aklıma turist ömer geldi sana bir çakarım gider kiliseye Selamün Aleyküm dersin sözü :200:Konu sahibide selam vermiş konunun başında A.S diyelim bir soru sormuş fakat Bu soruyu artık ataistler bile sormuyor ne zaman başları sıkışsa ALLAH diye bağırıyorlar onlarda dediklerine inanamıyorlar :200: Bakıyorum konu çok farklı yerlere geliyor hem günaha girmeyelim hemde kalp kırmayalım . Konuyu Kapatmayı uygun gördüm .

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...