işaretsiz arama

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Anakayalar eski yerlesim yerlerinde herzaman ilgi cekicidir kardesim. Butur yerlerde sahsim, dere kenarlarini,catal yapan yerleri ve dere ustundeki harmanliklari arastirirdim. Birde tepeye cikan patika yolu izler tepeleride adastirirdim, bilhassa namli tepeleri.

Ayrica hayvan figurlerinin cogu define isaretidir bazi suslemeler istisna ve coguda altini simgeler, altini veren baskada isaretlerde vardir. Geri kalanlar ya mezari yada yon tayin eden veya odalari veren isaretlerdir. Hiristiyanlarda bazi uclemeler ve haclarda altin gommustur, vs. nasipten otesi yok. Selametle saglicakla kal kardesim.

Son düzenleme:

dersu

Bilgili Üye
Merhaba, işaretlerle ilgili bir çok konu ve konuların çoğunda da bilgiler var, fakat işaretsiz arama konusuna pek değinilmemiş beklide benim gözümden kaçmış olabilir. Ben de buna benzer bir şeyler sormaya çalışmıştım, ama ustamız sorusunu çok güzel ifade etmiş. Konuyu açan ve bilgi veren ustalarımıza kendi adıma teşekkür ederim. Forumda benim gibilerin faydalandığı bir çok sabit konu var, acaba bu konu da geliştirilip sabit hale getirilebilirmi. Anladığım kadarıyla define aramanın en önemli birkaç aşamasından biri bu. Saygılar sevgiler.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Konu yeterince olgunlaşınca sabitlenebilir. may77 usta çok güzel bir noktaya temas etti. belirli işaretlerin çözümünden çok daha önemli ve faydalı olabilecek bir konu. Tüm ustaları etiketleyerek görüşleri alınmalı.

dersu

Bilgili Üye
Bir gece balkonda ufak ufak (çay) demlenirken düşüncelere daldım, ola ki ceviz dikerken bir küp altın takılsa ayağıma ne yaparım, ilgili resmi birimlerle irtibata geçmeden önce en azından bir süre bir yerlerde saklamam gerekir. İşte o andan sonra gömüyü yapan kişi gibi düşünmeye başladım gayri ihtiyari.
Sıradan bir vatandaşsam bu gün tanımlanan bilinen ve zamanımda da herkesin bildiği işaretleri kullanırmıyım bilemedim. Kullansam da göz önüne koymam heralde, olan var olmayan var sen gömersin komşun gider patlatır. Ağaç, kaya, dere v.s. doğal işaretlerden daha çok faydalanmaya çalışırım. Bir de şunu göz önünde tutarım köylü ekmeğini topraktan çıkarır yani haşır neşir dir toprakla ekonomik ve yaşamsal değer elde edilebilecek bölgelerden uzak tutarım, ya kendi başıma ya da bir en fazla iki kişiyle gömeceğimden çok detaylı sistemler derin çalışmalar yapamam, zaten vakit de kısıtlı ulu orta bir yerse her an komşular fark edebilir. Bahçeme, tarlamdaki doğal işaretlerin çevresine bölgedeki kayalık ya da mağara, dere v.s alanlar ilk aklıma gelenler olur. Kaçarken göçerken gömmüşsem tadından yenmez, doğru yer doğru gözlem burada işi çözer.
Eğer eşkiyaysam eşkıya ile geziyorum demektir her yanım çakal çukal dolu olacak, eğer payımı gömeceksem kimsenin aklına gelmeyecek yerler seçmeye çalışırım, çok da vaktim olmayacağından ve zaten kendim için saklayacağımdan işaret koyarım belki ama herkesin kullandığı bir işaret olmaz heralde. Yorgo arkadaşım görüp de aha da kuş v.s., bizim adetlere göre burada mal var deyip götürmesin diye. Eğer başsam mal da yüklü olur onu da öyle her babayiğidin bulamayacağı şekilde gömerim. Zaten bir çoğunun amacı devleti zarara uğratıp zayıflatmak olduğu için belkide hiç çıkmayacak şekilde gömerim. İşaret tuzak hepsi olur harita da olur, haritayı da ipim kimin elindeyse ona iletirim belkide.
Kilisenin papazın işine aklım ermedi ne kadar hin olmaya çalışsam da o frekansı tutturamıyorum, sömüren kesimim, dokunulmazlığım var bi de tılsım falan korkuttum mu işaretler burda uçuşur sanırım. Şımarığım, insan gücünü sınırsız kullanabilirim, ilim desen bende para desen bende. Zaten ustalar gömü olabilecek yerlerin krokisine kadar işlemiş konularda.
Kafanızı şişirdiysem hakkınızı helal edin, düşündüklerimi paylaşmak istedim. Sevgiler Saygılar.

may77

Moderatör
Moderatör
ustalarım
değerli yorum ve ilginize teşekkür ederim.gerçekten bazen gezerken işaret olmamasına rağmen alanda tuhaf dikkat çekici emareler olabiliyor.ben çoğu zaman çubuklar yardımıyla (mt.. alan tarama, pirinç çubuk (nüve-ferrit mıknatıs tozu takılı) ve emanet bir alan tarama ile farklı zamanlarda aynı yerlere gittim.işaret odağı yüzünden acabalarda kalıp döndüm.hani derler ya güle koşarken altımızdaki kır çiçeklerini ezeriz diye aynen öyle oluyor sanki.umarım konu tüm sorularımıza cevap olacak nitelikte ilerliyor.
saygılarımla.

Son düzenleme:

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Peki isaretsiz nereelere degerlilerinizi gomerdiniz. Namli tepe, patika kivrimlari, yasli agaclar, iki dere catagi, omega yapan dere yataklari, iri kaya onu, arkasi, alti v.s yanlis anlamayin ama isaretsiz kimse malini gommez. Bulanda illaki kaybolan bir isaret yada sistemle konulmus bir mali bulmustur. Savas zamani yada surgunler yada eskiya korkusu bunlar gibi olaylar istisna. Dur ben gideyim filan tepeye degerlimi gomup geleyim. Boylede olmaz. Ayrica birde yerlesim yeri gomuleri var onlarda ayri bir olay. Evine, ahirina, bahcesine, yasli agaca yada cevresine, sedirine, sominesine v.s

timur964

konularim
işaret aramak yerine ne aradığınınerede olabileceğini duşunup araştırmak en mantıklısıdır bence

Turko

Uzman
ustalarım
yaşanmışlık olan yerlerde hiç işaret yoksa.kayalar uygunsa ya da toprak altındaysa nelere bakmalıyız nasıl bir yol izlemeliyiz.
Harika bir konu ustam . Tebrik ederim.

işaret muhakkak olur sadece toprak altında dır.

Sorunun cevabı için akşam inşallah uzun uzun yazacağım. Acele etmek istemiyorum .

Kısaca , kökler,susam,ceviz,incir,ölü çiçeği,Atatürk ağacı ( Atatürk orman çiftliği yapımı için batakliğı kurutmak için ekilmis adını ordan almış) .

Kısaca , Micir, kırma taş , beyaz kil , tepeler, ve dağ eteklerinde açılan ve dolgu ile kapatılan Hilal şeklinde cukurlar .

Akşam Insallah detaylıca yazacağım.

dersu

Bilgili Üye
Her kişinin, her ekolün olaya başka açıdan bakışı olabiliyor, herkes kendi deneyimini ve bilgilerini cömertçe paylaşıyor. Alternatif fikirler saygıyla karşılanıyor. Ne diyim ki ustalar, Allah razı olsun, açıköğretim fakültesi gibi bizler için.

pusula17

Engellendi
Konu muhteşem gidiyor herkez için iyi tecrube olur benim öğrendiğim bu forumdsn bilgi aktaralım bari eger ysssnmislik yerde işaret vs yokss akarlarin y yaptigi eski pinarlar kaya yapisindski etrsftakilerden farkli rennk tonu yapisi tek ağaç veyagut tek bir kaya çukurlar yukseltiler micirlar yüksek ve vadiyr bakan yamac kisimlari bircok sey mevcut.

dersu

Bilgili Üye
İşaret göremediysek, pınarlarda, akarın y, v yada omega yaptığı yerlerde nerelere bakmak gerekir, dere yatağında olabilirmi, omeganın dışında mı, içinde mi olur genelde usta pusula17 şelale, kaya, bunlarla ilgili bilgiler var konularda ama dere ve pınarlara pek rastlayamadım, yada ben göremedim. Saygılar sevgiler.