Kaya ev yardım

Blackeagle16

Member
tünelin başlangıç noktası olduğunu sanmıyorum. bi 50-80 metre ilersinde kurumuş dere var girişin orda olabileceğini düşünüyoruz ancak gerek kalmadı artık buduğumuz yerdende girebiliriz. açtığımız yerin boyu şuan 1 insan geçecek şekilde ama aşağısı geniş. güneş vurunca sanki aşağıda ışıklandırma varmış gibi çok net belli oluyor. yani kısaca tünel hazır giriş hazır sorun girmekte değil içerde neyle karşılaşacağımızı bilmiyoruz.

Blackeagle16

Member
Tünel girişini nasıl buldunuz on mt derinlikten? Giriş kısmı açık ama girmeyemi cesaret edemiyorsunuz? Yoksa sadece on mt derinlikte tünelin başlangıç noktasınımı tespit ettiniz? Varsa fotoğraflarını yükleyin ustalarım baksın neyin ne olduğu açıklığa kavuşsunki mantıklı faydalı yorumlar yapılabilsin ustam

tünelin başlangıç noktası olduğunu sanmıyorum. bi 50-80 metre ilersinde kurumuş dere var girişin orda olabileceğini düşünüyoruz ancak gerek kalmadı artık buduğumuz yerdende girebiliriz. açtığımız yerin boyu şuan 1 insan geçecek şekilde ama aşağısı geniş. güneş vurunca sanki aşağıda ışıklandırma varmış gibi çok net belli oluyor. yani kısaca tünel hazır giriş hazır sorun girmekte değil içerde neyle karşılaşacağımızı bilmiyoruz.

Blackeagle16

Member
bir deveye giden tünelde bende var ama tünele yaklaşınca ağaçlar sallanıp bu taraftan bu taraftan sesleri geliyor tabi ben ayetel kürsi amenerrasülü felak nas ve topuk :ambivalence:
hakkında hayırlısı olsun hocam. gerçekten bulunca işler değişiyor girmesi daha zor oralara malesef :(

Blackeagle16

Member
Ekli dosyayı görüntüle 164072

Bunu aşağı yuvarlayın bakalım ne görünecek
konunun başlarındada detaylı anlatmıştım tekrardan anlatayım:) bu gördüğünüz oturan deve. baş kısmı harici çok darp edilmiş başkaları tarafından. sadece kafası kalmış kafasının kalma sebebi ise vücuduna oranlar daha yüksekte kalmış olması. yani anlıyacağınız bu kafa ve işaretlediğin yer yüksekte kalıyor. bunlar sorun değil biz devenin mantığını çözdük tünelimizi bulduk. tek sorun içeri girip tünelden devenin altına girememek bunun nedeni karşımıza neler çıkar ne olur bilememekten:)

Blackeagle16

Member
Ekli dosyayı görüntüle 164111

arkadaşlar ayrıca şu gördüğünüz kafa işareti bir direksiyon büyüklüğünde gözlerinden 2 adet yaş akıyor. baktığı yer devenin alt kısmı. bu kafa işaretinden güzel bir boşluk sesi aldık ve aşağı indirdik ama boş çıktı:)

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
konunun başlarındada detaylı anlatmıştım tekrardan anlatayım:) bu gördüğünüz oturan deve. baş kısmı harici çok darp edilmiş başkaları tarafından. sadece kafası kalmış kafasının kalma sebebi ise vücuduna oranlar daha yüksekte kalmış olması. yani anlıyacağınız bu kafa ve işaretlediğin yer yüksekte kalıyor. bunlar sorun değil biz devenin mantığını çözdük tünelimizi bulduk. tek sorun içeri girip tünelden devenin altına girememek bunun nedeni karşımıza neler çıkar ne olur bilememekten:)
Allah muhafaza kesinlikle kendinizi tehlikeye atacak en ufak bir tehlikeden bile kaçınınız. Tüm güvenlik teçhizatları hazır olmadan adım bile atmayın. Ve herşey hazır bile olsa mağara ve tünel konusunda uzman birisi yanınızda olmadan hareket etmeyin. Eğer sakıncası yoksa elinizde fotoğrafları varsa tünelin paylaşın ustalar ortak bir fikir yürütecektir

kabakburgiba

Operatör
Ekli dosyayı görüntüle 164111değerli kardeşim.kimse değinmemiş ama ben bilginiz olsun diye bir iki not yazayım.bu fotoda net belli.nedir bu dersen.kayalarda bu tip yerlere bakarken ilk aramacak somut ve net işaret,doğal olmayan çatlaklardır.burdada buna en iyi örnek soldaki çatlaktır.bu doğal değildir.özenle yapılmıştır.bu çatlağı takip edeceksin.önce kemik çıkar boş çıkar.buda ikinci işarettir.sakın boş deyip bırakmayınız.altını tekrar kontrol ediniz.burda birşeylerin olduğunun teyididir. diğer bir işarette.girişi soruyorsun.genel bilgi olarak şunu yıllardan beri yazıyorum.yeri tesbit ettiniz diyelim.etrafa bakacaksınız.dere ve su nerde diye.işte şifre burda.otur şöyle bi dinlen.ammmaaa.sigara yakmak yok.doğada sigarayı bıraktık.temiz hava oksijen. gözlemlerimizi yaptık.ana giriş mutlaka deredeeeeeen dir. L Hharfini ters düşün ikinci girişide T gibi sağ ve solundadır. yerin hayırlı olsun.

arkada

kabakburgiba

Operatör
tünelde gaz kontrolü yaptınmı,tuzak sistemlerini iyi incele.dönüşlere,yükselen ve alçalan alanlara,ilk bastığın yerlere çok dikkat et.şakül kullanıyorsan nasıl gaz kontrolünü yapacağını sana yazarım.şakül bu konuda süperdir.çubuktan bin kat üstündür.mesela gaz konusu çok mühim.bir saniyesi ölümdür,sakat kalmaktır.paramı ,ölümmü tercih sizin.basit gaz maskelerinede hiç güvenmeyin.tüplü gaz maskelerikullanın.

Blackeagle16

Member
tünelde gaz kontrolü yaptınmı,tuzak sistemlerini iyi incele.dönüşlere,yükselen ve alçalan alanlara,ilk bastığın yerlere çok dikkat et.şakül kullanıyorsan nasıl gaz kontrolünü yapacağını sana yazarım.şakül bu konuda süperdir.çubuktan bin kat üstündür.mesela gaz konusu çok mühim.bir saniyesi ölümdür,sakat kalmaktır.paramı ,ölümmü tercih sizin.basit gaz maskelerinede hiç güvenmeyin.tüplü gaz maskelerikullanın.

tünele girmedik dediğim gibi ama tünel açıldı artık. buna rağmen içerde gaz olma olasılığı varmı? havalanmış olması gerekmiyormu ?

Blackeagle16

Member
Ekli dosyayı görüntüle 164111değerli kardeşim.kimse değinmemiş ama ben bilginiz olsun diye bir iki not yazayım.bu fotoda net belli.nedir bu dersen.kayalarda bu tip yerlere bakarken ilk aramacak somut ve net işaret,doğal olmayan çatlaklardır.burdada buna en iyi örnek soldaki çatlaktır.bu doğal değildir.özenle yapılmıştır.bu çatlağı takip edeceksin.önce kemik çıkar boş çıkar.buda ikinci işarettir.sakın boş deyip bırakmayınız.altını tekrar kontrol ediniz.burda birşeylerin olduğunun teyididir. diğer bir işarette.girişi soruyorsun.genel bilgi olarak şunu yıllardan beri yazıyorum.yeri tesbit ettiniz diyelim.etrafa bakacaksınız.dere ve su nerde diye.işte şifre burda.otur şöyle bi dinlen.ammmaaa.sigara yakmak yok.doğada sigarayı bıraktık.temiz hava oksijen. gözlemlerimizi yaptık.ana giriş mutlaka deredeeeeeen dir. L Hharfini ters düşün ikinci girişide T gibi sağ ve solundadır. yerin hayırlı olsun.

arkada

hocam öncelikle değerli yorumların için teşekkürler. biz tüneli ortalardan biryerlerden bulduk. ama söylediklerin hem benim hemde diğer arkadaşların için önemli bilgiler. o yüzden daha detaya girelim, bu kafanın baktığı yeri 1.5 metre kazdık o esnada kemikler kiremitler kireç vs bunlar çıktı. burda ne vardır varsa daha ne kadar kazılması gerekir bu 1.ci sorum. 2.sorum dere bu işaretlerin hemen karşısında ortalama 100 metre aşağısında ve kurumuş şekilde muhakkak ki ana giriş ordadır orda aynı fikirdeyiz. ama diğer girişler yani bu 'L' ve 'T' harflerini çözemedim diğer girişler nerededir kaç adımdadır. girişler arasında fark varmı kolaylık açısından bu konudada bilgilerini paylaşırsan hem bana hemde konuyla alakalı olan diğer arkadaşlara yardımcı olmuş oluruz:)

Blackeagle16

Member
Allah muhafaza kesinlikle kendinizi tehlikeye atacak en ufak bir tehlikeden bile kaçınınız. Tüm güvenlik teçhizatları hazır olmadan adım bile atmayın. Ve herşey hazır bile olsa mağara ve tünel konusunda uzman birisi yanınızda olmadan hareket etmeyin. Eğer sakıncası yoksa elinizde fotoğrafları varsa tünelin paylaşın ustalar ortak bir fikir yürütecektir

yorumun için teşekkürler öncelikle. tünelin resmi yok giremediğimiz için dışardan çektiğim fotoğraf budur. tek kişinin geçeceği kadar açtık. yukardan halatla aşağı sarkılarak girilir derinlik ortalama 10 metre. aşağısı geniş ve güzel duruyor daha girmeden:) burası tünel girişi değil tünelin ortalarından rastgele biryer. giremememizin sebebi içerde ne çıkcağını bilmiyoruz bilsek ona göre techizatları alıp gireriz. körü körüne girmek isteyen arkadaşlarımız var tabi ama ne blmeden ne ben girerim ne başkasını sokabilirim oraya allah muhafaza bişey olur.

Ekli dosyayı görüntüle 164294