Kesme blok tasin üstünde catalli hac ?

soldierhero

Yeni Üye
Kesinlikle doğal bir oluşum insan tarafından yapıldığına dair bir işçilik belirtisi göremedim.

Erhan48

Aktif Üye
Usta bulundugi yerde yerleşik hayat yasanmamis olsa dediğine katilirdim.lakin bu taslardan bir sürü var.ve bu tas ebat olarak diğerlerinden biraz daha buyuk .size tam konum veremem ama bulundugu mevki rodos adası, simi adasi ,marmaris ucgeninde yer alan biryer.tarihe ve efsanelere sahitlik yapan topraklar buralar.bu kadar belli bi isarete dogal dediyseniz size tavsiyem bu isleri birakin.
Bu isaret ile ilgili Bilgisi olan arkadaşlar lutfen bilgilendirin.

edirne22

Editör
Mezar var, daha geniş çevre fotolarını da çekerseniz iyi olur.
taşın yeri değişmemiştir inş.

Erhan48

Aktif Üye
Usta bu taş tahminimce 400~600 kg ağırlığında tasimasi yuvarlamasi oldukca zor,bnm görüşüm eger dediginiz gibi mezar ise tasin bulundugu yerden cokta uzak olamaz .peki usta bu hediye vaadeden bi isaretmi ?yorumlariniz için saolun,

edirne22

Editör
Fourchy Haçı
pek özentili yapılmamış, işçilik kötü. zamanla taş da aşınmış...
alttaki haçlarda herhangi bir işçilik var mı belli olmuyor, taşın damarlı yapıları da olabilir.
bir tane mezar var, hediyesi var mı yok mu mezarı bulup açmadan bilemezsin.
pek önemli bişey olacağını zannetmiyorum, zira zengin birinin mezarına benzemiyor...
Ekli dosyayı görüntüle 128434

Erhan48

Aktif Üye
Gun icinde degisik açılardan cektigim fotograflarinida atacagim bu tasin

edirne22

Editör
taşın etrafını da çekip yolla...

Erhan48

Aktif Üye
Usta altındakiler taşın damari ,ayrica bu hac kabartma.internetten bolgede yasayanlara baktim romalilarin m.ö 100 yılında yasadigini öğrendim. Ayrıca bu taş derenin 100 metre uzaginda kaliyor.ce bu yerlesim yeri denizden 500 metre geride

Amisos

Bilgili Üye
şayet bunlar haç ise sende bende birşey bilmiyoruz abi :) taşa yapılan işaret kaybolmayacak yıpranmayacak bir şekilde işlenir bu ne kabartma nede oyma bu sadece taşın gözelerinde oluşan farklı bir oluşum damar misali

Erhan48

Aktif Üye
Kardesim görüşüne saygı duyuyorum ama bi kac saat sonra değişik acilardan fotografladigimda bu yorumunu silme lutfen .sonucta 2000 bin yıllık bi isaret ister istemez deforme oluyor.
Dip not :Isaretin bulundugu kaya dikdörtgen ve kayanin ortasindan su kanalına benzer 5 cm genisligin de bir oyma kanal var.