KÜP te KÜL !!!

carsambali

Bilgili Üye
Selamün aleyküm,herkese iyi forumlar.Arkadaşlar hakkınız helal edin belki konuyu yanlış yere açıyorum ama hep söylenir ve duyarız "küpten çıka çıka kül çıktı,ee neyaptın? attım,döktüm gitti" v.s. tecrübeli olan arkadaşlar ustlarım!!! küpte çıkan bu kül denilen şey nedir? neyapmak gerekir? bilgi ve paylaşımlarını esirgemeyen herkese teşekkürler.Arkadaşımla az evvel sohbet ederken bana bununla alakalı bişi anlattı.kendisi erzincanlı,yıllar evvel bahçelerini sürerken traktörün sabanı yaklaşık 4-5 cm kalınlıkta yaklaşık 1*1 eninde düz bir taşa takılıp kaldırıyor,arkadaşım bunu görünce koşuyo ve bakıyor eni yaklaşık 70-80 cm çapında,derinliği yaklaşık 150 cm boyunda bir küp.atlıyor içine,boş küp ama dibinde yaklaşık 4 parmak yüksekliğinde ve yaklaşık 2kg +- ağırlığında tahmini kül gibi bişi.bir avuç eline alıyor ve kül diye döküyor yerine.içini toprakla doldurup olduğu yerde bırakıyor...bana ilk başta SU küpü olarak geldi ve büyük ihtimal öyle ama neden yinede içinde kül yada onun gibi bişi var ???...yorum yapan elleriniz dert görmesin,harcadığınız emekler boşuna gitmesin inşaallah...selam ve dua ile
Ekli dosyayı görüntüle 135336
temsili :23:

Son düzenleme:

Belaruslu

Yeni Üye
Merhumun külleri :) Define değildir, bir şey kaybetmemiş arkadaşınız.

hades40

Bilgili Üye
@carsambal Rivayetler vardır ermenilerin veya rumların altınlarını bu şekilde sakladıgına dair görmediğim ve tecrübe etmedigim icin o konuda yorum yapamam fakat bldlgim yönden yorum yapacak olursam medeniyet gömü kültlerinde kramasyon usuluyle yapılan definlerde küllerini küp veya vazolara koyup defnettiklerini söyleyebilirim muhtemelen sizinde karşılaşmış oldugunuzda bu şekilde.

carsambali

Bilgili Üye
hades40 ustam elinize sağlık,lakin bildiğim kadarıyla ölü külleri daha küçük ve taşınabilir küplere konulur olması.burdaki su küpü olarak kullanılmıştır büyük ihtimal ama gri tonda kül gibi bişi çıkınca acaba mı? dedim...

carsambali

Bilgili Üye
ayrıca şöyle bir yazı ve paylaşıma denk geldim bir yerde,buda "acaba" dememe neden oldu
"DEGERLİ .................... EKİBİ ARAMA SIRASINDA KÜP İÇİNDE TOZ,KÜL,TOPRAK BULURSANIZ SAKIN ATMAYIN.
ÇÜNKÜ ALTINI BÜNYESİNE ALAN BİLEŞİKLER VAR ÖRNEK CİVA VB.BİLDİGİNİZ GİBİ ESKİ ZAMANLARDA ALTINI TAŞIRKEN BAZI ÖNLEMLER ALINMIŞ BUDA KİM YASINI DEGİŞTİRME.BUNU BULAN ANLAMAZ.AMA ALTINI NORMAL OLARAK KÖR BİLE ANLAR.YER ALTINA GÖMÜLENLERDE BÖLE KİMYASINI DEGİŞTİRİP SONRA GÖMERLER HABERİNİZ OLSUN.TOPRAK KARIŞTIRIRLAR .KÖMÜR KARIŞTIRIRLAR VB.
bende hani diyorumki,belki bir arkadaşının başına gelen bir arkadaşımız vardır belki
:200:

Heda

Member
Arkadaşının başına gelen olay bence şarap küpünün özelliğini kaybedip toprağa sızması sonucu en dibinde şarabın tortusunun kalmasıdır, küpün ebatları şarap için uygun

carsambali

Bilgili Üye
Arkadaşının başına gelen olay bence şarap küpünün özelliğini kaybedip toprağa sızması sonucu en dibinde şarabın tortusunun kalmasıdır, küpün ebatları şarap için uygun
evet ustam şarap küpü içinde müsait ebatlar lakin neden gri renk ve kül gibi olması vede genelde bahsi geçen kül çıktı konuları eşdeğer? hayırlısı diyelim...

Heda

Member
Tam net olmamakla beraber kömür ortamın nemini ve suyu çektiği için toprakdaki malzemeyi korumak için kullanılır ,eğer küpde sadece kül ve kömür varsa 1 metre altına gitmekte fayda var derim... ama altındı kül diye döktük olayı bence rivayet

Heda

Member
Ve arkadaşını bulduğu küp tek değildir ama aynı sonuçla karşılaşman muhtemel yani sadece tortu

carsambali

Bilgili Üye
eyvallah kardeşim,bende başkaları olur diye düşündüm ama bilgim dışında.....örnek ve tecrübe gerek

Pscyhe

Engellendi
Aynen bende katiliyorum defin icin olabilecek bi durum veya küp degil..daha onceden bu toptaklarda yasamis yakma islemi yakmis kulleri kaplara koyup saklamiş medeniyetler oldu ama bu sekildeki kuplere degil...eger yanlis hatirlamiyosam ya elezığ yada diyarbakirda boyle bi yer var hatta halen kupler saklaniyor..bu kup olsa olsa kullanim amacli olmustur ama ne oldugunu kuller dokulmese cozulebilirdi..anlatilanlarin coguda dogrudur altin tozlari dogadaki diger elementlerle karistirilip anlasilmasin ele gecirilmesin diye bu uygulamalar yapilmistir.bunu anlamanin en basiti agzi acik bir kaba bir avuc koyup su doldurup karistiririz eger altin tozu varsa dibe coker digerleri suyla akip gider..

carsambali

Bilgili Üye
Aynen bende katiliyorum defin icin olabilecek bi durum veya küp degil..daha onceden bu toptaklarda yasamis yakma islemi yakmis kulleri kaplara koyup saklamiş medeniyetler oldu ama bu sekildeki kuplere degil...eger yanlis hatirlamiyosam ya elezığ yada diyarbakirda boyle bi yer var hatta halen kupler saklaniyor..bu kup olsa olsa kullanim amacli olmustur ama ne oldugunu kuller dokulmese cozulebilirdi..anlatilanlarin coguda dogrudur altin tozlari dogadaki diger elementlerle karistirilip anlasilmasin ele gecirilmesin diye bu uygulamalar yapilmistir.bunu anlamanin en basiti agzi acik bir kaba bir avuc koyup su doldurup karistiririz eger altin tozu varsa dibe coker digerleri suyla akip gider..
eyvallah ustam eline sağlık,küller dökülmüş değil oyüzden kontrol etmeye emek harcamaya değermi diye istişare yapmak ve bu konuyla ilgili bilgi edinmek isteyenlere de acizane yardımcı olmak gayemiz