bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Son fotoğraftaki kaya kendisi mezar sanırım. Boşluk ve degerli testi yapınız. Diğerlerine sonra bakalım.

orcun

Member
Merhaba oguzkagan

Böyle bir yapıya 2-3 yıl önce rastlamıştım. Yanılmıyorsam 4 kat kadardı. Yanımda da bu işlerden çok ekmek yiyen bir abim vardı. Aile mezarı olduğunu ama tuzaklı olduğunu söylemişti. Hatta 15-20 metre kadar solunda aynı boyda kayaların üstünde, tam bu dediğim bloklara bakan yuvarlak, simit boyutlarında bir taş vardı. (Simit gibi yuvarlak ve içi boş)

Mevki olarak Eflani tarafındaydı. (Mevkiyi bilerek söylüyorum, aynı medeniyet işi olabilir belki diye..)

Yanlış anlaşılmasın, belki faydam dokunur diye, bana verilen bilgiyi paylaşmak istedim. Yoksa daha çok acemiyim.

oguzkagan

Bilgili Üye
Sn bozoklu tesekkur ederim,test yapildi hem icinde hem altinda sinyal alinmis lakin kafalar biraz karışık desek yeridir test yapanlar icin

oguzkagan

Bilgili Üye
Merhaba oguzkagan

Böyle bir yapıya 2-3 yıl önce rastlamıştım. Yanılmıyorsam 4 kat kadardı. Yanımda da bu işlerden çok ekmek yiyen bir abim vardı. Aile mezarı olduğunu ama tuzaklı olduğunu söylemişti. Hatta 15-20 metre kadar solunda aynı boyda kayaların üstünde, tam bu dediğim bloklara bakan yuvarlak, simit boyutlarında bir taş vardı. (Simit gibi yuvarlak ve içi boş)

Mevki olarak Eflani tarafındaydı. (Mevkiyi bilerek söylüyorum, aynı medeniyet işi olabilir belki diye..)

Yanlış anlaşılmasın, belki faydam dokunur diye, bana verilen bilgiyi paylaşmak istedim. Yoksa daha çok acemiyim.
Sn orcun teşekkür ederim,estagfirullah yanlis anlasilacak bir durum yok .. resimde görülen altinda ufak bir tasla uzun dev bir balina gibi duran kayanin uzerinde ihtisamli koca bir kaya var ve ayni simit seklinde yuvarlak lakin ortasi bos degil,bizim dusundugunuz gibi bir durum var ise yani tuzak o dev kaya suphelendigimiz yere degil hemen sagina yani resimde gorunen kucuk merdivenlerin oldugu yere dusecek gibi duruyor ..

oguzkagan

Bilgili Üye
Sn fatih7979 hocam karşıdan resimlerinide yuklucem tesekkur ederim isaretlediginiz yerdeki kanalin arkasinda küçük merdivenler var

oguzkagan

Bilgili Üye
Güzel bir medeniyetin kalıntıları .Tüm resimler aynı yere aitse alan mezarlık .
Bu tip yerlerin bakirlik oranı her zaman yüksektir ki resimlerden de anlaşılıyor .Tüm resimler şüpheli ama yinede net işaret bulmak gerekli ve ona göre hareket edilmesi taraftarıyım .
Üstünde durupta foto aldıgınız yuvarlak sunu çanağı olan yer; ayaklarınızın altındaki kaya yapısı ve sunağın çeşidi bu kayanın kendi içerisinde mezar odası olabilme ihtimalini yüksek tutuyor .Keske baska acılardan resimleri olsa girişi ele veren emareler mutlaka vardır .
Az önce nette tam buna benzer yapılar okuyordum tamda denk geldi .Birebir olmasa da benzerlik gösteren bir sunak ve alt tarafındaki giriş kısmı örnek .
Ekli dosyayı görüntüle 170144Ekli dosyayı görüntüle 170145Ekli dosyayı görüntüle 170146

Hocam oymanin karsisindan cekilen resimler bunlar yakinlarindada diger resim var 2 kisi uzaniyor yerde

oguzkagan

Bilgili Üye
Ekli dosyayı görüntüle 170137buranın önünü bıraz acıp karsıdan resımleyın
Ekli dosyayı görüntüle 170152Ekli dosyayı görüntüle 170153Ekli dosyayı görüntüle 170154Ekli dosyayı görüntüle 170155Ekli dosyayı görüntüle 170156 eger bu kaya fatih7979 hocam dusecek olursa yerde boylu boyuna uzanan sol tarafinda küçük 3 oyma yada sunu ,merdivenler var. Hocam isaretlediginiz kanalin baslangic yerindede resimlerde gorulen mihrap seklinde belkide kendisidir o var

oguzkagan

Bilgili Üye
yerin çok harika,en basiti bence o ayakkabını olduğu birbirine geçmeli yani bağlantılı 3 adet mezarın var ben olsam onlardan başlardım.tuzaklar,tılsımlar,baş belalerın çok.senin tüm bu dertlerine çare olacak tek bir alet var.işlem yap bak,gör.

kabakburgiba hcam isaretlediginiz bu kayanin yandan ve karsidan resimleri bu sekilde siz ve diger ustalarin yorumlari benim için onemli saygilar sunarım Ekli dosyayı görüntüle 170157Ekli dosyayı görüntüle 170158

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ve birşey daha soracağım. Bu kayalıkların karşı kısmında ( karşı tepe veya arasından dere de geçiyor olabilir ) göze çarpan bir oluşum yokmu? Çünki bu sunaklar ve silüetler biraz uzağı ve karşı tarafı simgeliyir gibi. Daha önce etüt ettiğim bir yere çok benziyorlar onun için sordum belki aynı şekilde yapılmış olabilir