Muhabbet

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
1 Ocak Mekke'nin Fethi Tüm İslam Alemine Kutlu olsun derken, Hırıstiyan Alemininde Yılbaşı Kutlu olsun dilekleriyle Selamün- Aleyküm diyorum Arkadaşlar! Sosyal medyadan istesemde istemesemde define konularını takip ediyor arada yine bizim için olmazsa olmaz define sohbeti sitesinede bir göz atıyorum.

Özellikle son aylarda defineciyim diyebilen bir kaç insan bir şeyler yapmaya çalışıyor, akabinde bana zarar gelir fişlenirim diye sinenler çok tabi. Yada banane kim ne yapıyorsa yapsın diyenler ! Ve yahut o adamın benim işime cebime zararı var bırak mort olsun diyenler var.

Bahsi geçen isim Sayın Uğur Kulaç tabi. Evet bir çok kişiyle adamın problemi olabilir bunlar belki kişisel belki toplumsal o konulara girmek istemiyorum kimi az bilir kimi çok, kimi iyi cihaz yapar kimi kopyalar veya daha kötü cihaz yapar yada aralarında rand kavgasıda olabilir. Bu kimseyi özellikle beni bağlamaz ve kimsenin reklamıda bana düşmez! Bütün bunların yanında Türkiyede bu güne kadar hiç yapılmamış cesaret dahi edilememiş bir örgütlenme bir ses sitem duyurma maksadıyla Uğur Kulaç çıkıp bir dernek kurdu. Bizi ilgilendiren konu bu çünkü bu güne kadar konuşanlar ben dahil hep boş konuştuk, hep olsa dedik hep yapilabilse dedik, hep kanunlardan yakındık hep jandarmadan polisten kaçtık !
Adama akabinde Kültür Bakanlığı içinde olmak üzere 8 yada 9 tane dava açılmış durumda. Sebeb ne bizim gibi insanların sesini duyurabilme.

Nitekim kanunların celişikligi ve ilk defa böyle bir şeye cesaret eden bir adamın arkasında sözde definecilik yapan bencil insanların durmayışı nedeniyle durum vahim. Şu an karşılıklı bir düello yapılıyor ancak derneğe 2000 kişi ancak üye olabilmiş.

Halbuki saysan her evde bir defineci var, abi şu işaret neyin nesi demek yerine toplumsal bir hareket içerisine kanunlar çerçevesinde sesini duyurmaya kimsenin aklı yetmiyormu ? İdrak edebilse hem işareti hem nasıl alınır bunu en iyi şekilde öğrenecek hemde gizliden saklıdan korkarak değil.

Bu işin sonunda ya birlik olup bu güne kadar sitem ettigimiz söz hakkı alınacak yada bu başlangıç yarın derdinize care aradıgınız tüm define form siteleri gibi yerleri dahi kapattıracak.

Yarın işaret dahi soracak bir platform bulamayacaksınız. Gelir elde eden site yöneticileri bu gün sadece reklam geliri ne kadar alırım derdindeyken yarın tek bir üyeleri olmayacak! Bu güne kadar banane ondan bundan deyip jandarma kokusuyla dağa gidenler malisef artık öylede gidemeyeceksiniz. Ya Devlet biz definecileri daha çok sindirecek susturacak durduracak yada bizim haklarımızı esnetip bizimle çalışacak. Aksi halde şimdiye kadar olduğu gibi bu işin kaymagını hep kodamanlar yiyecek sende yazıp çizip işaret sormaktan öteye varamayacaksın sevgili sözde definici kardeş ! En önemlisi bu vatana ait tüm kültürel varlıklar yurtdışına kacırılmaya devam edecektir. Akabinde yüz milyon dolarlar verip devlet geri almaya çalışacaktır.

Bizler mezar soygunculugu yada kültürel varlıklara zarar vermek istemiyoruz. Aksine gerçek definecilik neyse onu yapıp devleti arkamıza almak istiyoruz. Bunları yıllardır dillendirirken;

Bu gün adamın biri çıkıp sözden öte icraata geçmişken tüm definecilerin bu adama destek olması gerektiğini söylüyor. Siz değerli Arkadaşları Muhabbetle selamlıyorum.

Kafanı iki elinin arasına al düşün define adına ne kadar kanun varsa bunlar senin leyhine mi yoksa hakkı olmayan yurt içi ve yurtdışı tacirleremi? Senin , milletin fakirin, yetimin olanı mevcut kanunlarla kim cebine koyuyor ? Evet bu kanunların değişmesi gerektiğini birlik olup söylemenin dile getirmenin fırsatı işte. Zor değil arayıp derneğe üye olacaksınız korkmayın kimse sizi içeri atıp fişlemez. Bu işin özü ve sloganı BEN DEFINECIYIM arkadaş bu suç ise adım adresim belli bulamayan özelden sorsun yazarım. Benim işim defilecilik ve bunu devletten gizli değil devleti arkama alarak yapmak istiyorum ! Evet kanun var ama ama bu kanunlar bana zarar verirken Avrupalıya Amerikalıya yarıyor, bu kanunlarla kazı yapamıyorum yapsamda ya durduruyor yada paramı vermiyorsun beni kacakcılıga yöneltiyorsun arkadaş !

Son düzenleme:

szihoprenic

Bilgili Üye
Sedagor usta
Samimi ve ictenlikle anlatmissin ustam peki ustam ortalama 2 milyon kisi bu isle ugrasiyor diyelim bu ulkede ve birlik olundu x, y, z kisisine destek olundu diyelim ayni samimiyet ve ictenlikle size soruyorum sizce kanunlarda bi degisiklik olur mu ?
Kendi soruma kendimce cevap vereyim hic bir degisiklik olmaz neden mi sizinde yazinizda bahsettiginiz kodaman kesim isin kaymagini yiyen kisiler.
Devletin birakin kültür varliklari kanunlarini normal kanunlar bile vatandasin aniden zenginlesmesine engel hadi bi isci kardesimiz 50 bin uzeri yatirsin bankaya nasil soruyorlar bu parayi nasil buldun nasil elde ettin diye kisacasi bu kanunlarin birlik ve beraberlik icerisnde dahi degisecegini dusunmek ütopik bi durum bana göre.
Not yazisinizda ismi gecen sahsi ne tanirim nede bilirim iyi veya kötu birsey diyemem

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
szihoprenic kısaca değişir kardeşim inanmak birlik olmak gerek. Gecmistede sendikacılık dernekcilik olmadan önce hal başka idi. Bu gün kitlelerin sesini yukardakikerin duymama imkanı yok onlardan alınacak cevap sadece kitlenin büyüklüğüne bağlı. Az olursan umursamazlar ama çok olduğun zaman mecburlar. Sesi çıkmayan kitlenin derdi umursanmaz. Aglamayan bebek misali. Geçmişte umursanmayanların bu gün masasına devlet oturup pazarlık yapıyor. Bir işçinin iyi yada kötü hakkını hangi toplumsal örgüt savunup alıyorsa yarın bu durumda öyle olacak. Ama olmaz denildiği sürece asla.

Son düzenleme:

szihoprenic

Bilgili Üye
szihoprenic kısaca değişir kardeşim inanmak birlik olmak gerek. Gecmistede sendikacılık dernekcilik olmadan önce hal başka idi. Bu gün kitlelerin sesini yukardakikerin duymama imkanı yok onlardan alınacak cevap sadece kitlenin büyüklüğüne bağlı. Az olursan umursamazlar ama çok olduğun zaman mecburlar. Sesi çıkmayan kitlenin derdi umursanmaz. Aglamayan bebek misali.
Inşallah ustam dedigin gibidir ben yaniliyorumdur sen haklisindir

fatih7979

Süper Moderatör
Süper Moderatör
bazı konularda sen ne dersen de devlet he he der gecer bence buda o konulardan bırı uygulama olursa ıyı olur ama zor

sepetkaya

Editör
Sedagor ustam uzun zamandır goremiyordum seni, konuyu açanin sen olduğunu görünce sevindim.. yazına tamamen katılıyorum vede destekliyorum... Birlikten kuvvet doğar inşallah.. biz sesimizi duyuralım Allah yolumuzu açacaktır...nacizane elimizden ne gelirse yaparız inşallah... Bizler bu kaymağı kim yiyor farkındayız... Başta bu kanun koyucular... Buna rağmen destekleyelim inşallah...

eski

Editör
Hükümet defineciliğin önünü nasıl açsın.
Yaşadığımız bölgede onlarca medeniyet geçmiş.
nereyi eşelesen bir şeyler çıkar. Devlet Çıkacakların olası değerlerini ödemeye kalksa bütçe yetmez olduki ödemeye kalktı devlet bu kadar tarihi eseri ne yapacak satsa satamaz devlet bütçesine ilave yükten başka bir işe yaramayacak. Nihayetinde izin çıksa bizler yerin 500 metre altını bile boşaltırız.
devlet kolleksiyonerliğin önünü bir nebze açmış, kimse kolleksiyoner olmak isteğinde değil , alacak satacak para kazanacak, beklediği paralarda yurt içi kolleksiyoner satışlarında oluşmayacağına göre kimse tarihi buluntuları kayıt altına aldırmak istemeyecektir. Kayıtsız ürünü yurt dışına gönder parayı kap zihniyeti devam edecektir.
Bu önemli noktayı burada ayırmakta fayda var bizde definecilik toprak alından çıkar zengin ol zihniyetidir. Önce kendimizi değiştirmeliyizki devletle ortak bir yerlerde buluşabilelim.
kısaca definecilik , tarihi eserin çıkartılması muhafaza edilmesi rant zihniyetinden çıkmadıkça birşeylerin oluşmasını bekleyeneyiz.

Turko

Uzman
Uğur kulaç ın baş edebileceği bir konu değil bu . Mit ve Askeri istihbarat özenle ilgileniyor bu konu ile. Bölge paylaşımı içersinde başkanlığa bilgi verilerek varlığı devlet için önem arz eden bilir kişi statüsünde olan koleksiyoner şahıslara istedikleri bölgede izin ve üst düzey rutbede koruma veriliyor . P......tı kirlenmiş adamlarını askeri kolluk kuvvetleri korkusu ile milletin peşine takmaya devam etsin kulakları uzadı boynu kopacak uzatıp dinleyeceğim derken. Beyler Şampiyonlar liginden bahsediyorum , ş.liginde oynayan emminiz yoksa tek tek devam . Dernek falan kurtarmaz.

sef_er

Operatör
Turko
Uğur kulaç ın baş edebileceği bir konu değil bu . Mit ve Askeri istihbarat özenle ilgileniyor bu konu ile. Bölge paylaşımı içersinde başkanlığa bilgi verilerek varlığı devlet için önem arz eden bilir kişi statüsünde olan koleksiyoner şahıslara istedikleri bölgede izin ve üst düzey rutbede koruma veriliyor
Uzman olmak gerekmiyor, ülkede herhangi bir konuda en kötü neyse onu dusun iste dogru odur, memlekette her köşe basi tutulmustur, sizin buyumenize izin vermezler, ulkeyi kim yonetiyor sorusu buraya kadarda uzanmaktadir,

Ustad en dogrusunu yazmis cekinmeden, üzgünüm ama acınacak halimiz var, iki kurek ve bir kazma ile kacak kazi diye yakalanan gariban insanimiz icinde üzgünüm

Turko

Uzman
Turko

Uzman olmak gerekmiyor, ülkede herhangi bir konuda en kötü neyse onu dusun iste dogru odur, memlekette her köşe basi tutulmustur, sizin buyumenize izin vermezler, ulkeyi kim yonetiyor sorusu buraya kadarda uzanmaktadir,

Ustad en dogrusunu yazmis cekinmeden, üzgünüm ama acınacak halimiz var, iki kurek ve bir kazma ile kacak kazi diye yakalanan gariban insanimiz icinde üzgünüm
Uğur kulaç ı severim , cihazları nida almış kullanmisligim var , satmaya kıyamadığım bir cihazda Hala durur elimin altında. Tokat Yozgat tarafında seminer düzenledi aradım sordum ordaki ekibe gittiniz mi diye abi sıkıntı dedi kestirdi kapattı konuyu , adama rahat vermezler . Inşallah muvaffak olur.

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Ustam çok güzel bi konuya değinmişsin umarım bi netice alınır. Bende dinledim o konuşmayı malesef devletin bu hususlara ayrımcılık yaparak yaklaşımını doğru bulmuyorum.

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
okudum abiler ustalar kardesler okudum fikirlerinizi...herkes kendine gore hakli....tek haksiz..define bulma umuduyla dag tas tepe dere bataklik.ucurum magara.dolasip hem kendini hem sosyal hayatini riske atan defineci..kimisi icinde bulundugu maddi zorlugu bu sekilde gidermeye calisiyor.bir umut...kimiside bu insanlarin azmini ona silah olarak kullanip turlu hileyle somurup birakiyor.iste malum seyler..harita adres.diini zayif yonlerden.digital sanal elektronik.kanun yonetmelik vs gibi..yanliz.doganin da bir kanunu var.tas bile yanliz degil onuda zamanla yosun sariyor....su sartlarda kitlesel olarak.yapilacak hicbirsey yok bukonuda....yuzdebirmilyon ihtimalle yok...ancak dunyadaki tum madde ve canlilar gibi.formunu degistirmen gerekli..defineci yaftasi hem toplumda hem ailede hem resmiyette nekadar antipatikse..bi okadarda hizli formumuzu degismeliyiz...ornek.son onyilda artan dagcilik .trekink .amator tarihci .kaya tas arastirmacisi..medeniyetlerin gecmisi kitap yazarligi..amator balikci karti..kampci dogagezgini .kus bocuk arasturmasi gibigibi vs konularinda onbilgi ve ormandan muzeden suislerinden unuversite bilimdallarindan.bikac gonullu arastirmaci katkici evraklari.temin edilince..negatif durumlarda birazdaha sirin gozukuruz.....asla ama asla kat aa .bizim lehimize duzenleme beklemeyin...olmaaaaaazz..su gibi olun bulundugunuz kabin seklini alin.yilunyza bskin...akil vermek degil bu yazdiklarim...sadece sesli dusundum... Turko ustanin dedigi gibi yaa dayin olacak..yada dayanacak kapin olacak....kimin nerde nekadar mal cikarip hangi yolla degerlendirdigi malumumuzdur.ancak budurum bizi bozmaz aksine kamcilar...O lahit huplettiyse sende iki kucuk altin la yetinirsin...onemli olan bulmaktir