Oyma balik ve kaplumbaga kafasi

ARtur273

Yeni Üye
S.A ustalarim. Roma ve bizans donemleride en son kayitlari gorulen 2 yerlesim alaninin yakinlarinda yerli bir kaya uzerinde (4x4 mt kare bir kaya) 2 adet oyma balik isareti yan yana ve kayanin yan tarafinda el isciligi ile yapilmis bir adet kaplumbaga kafasi bulunmaktadir. Baliklarin uzunlugu 2side 11cm kaplumbaga ana kayadan 6 cm cikartilmis.kayanin 30 mt yaninda baliklarin baktigi istikamete paralel dere akmakta. Kaplumbaga kafasinin baktigi yonde ise dere 70 mtde kesismekte. Daha once bolgede hicbir calisma yapilmamis. Sizce aramaya degermi.degerli bilgileriniz icin simdiden tesekkurler

S:W:A:T

Editör
Fotoğraf varsa yüklermisin hocam ? Fotoğraf olmadan yol göstermek pek mümkün değil . Anlattığına göre değecek bir yer . Bu aralar kaplumbağa lar gün yüzüne çıkmaya başladı :)

ARtur273

Yeni Üye
Ustam fotograflari var ama yukleyemiyorum.telefondan beceremedim.

ARtur273

Yeni Üye
Ustam yaklasik 1 ayi geckin suredir ise gider gibi hergun gidip inceleme yapiyorum ayni yere. Ve daha once hic kurcalanmamis bakir bi yer burasi. Kaya ve toprak analuzlerini yaptirdim kaplumbaganin ana kayadan farkli bir malzeme ile yapildigi konusunda kesin bilgiye ulastim

ARtur273

Yeni Üye
Bu 2 isarette ayni kaya uzerinde . 45 derece egimli birarazi uzerinde ve bolgedeki tek kaya

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
Raatgele kaplumbaganin evi icerde yani kayanin kendisi kayada guzel arastirma yap ilk arican yer orasi olsun bosluk ara kaya ve yakininda.. Balik olan resimde ayaginin dibini bi kontrol etsene farkli duruyor. Daha soonra derenin birlestigi yerde kontrol yap..kaplumbagayla alakali biseyler olabilir orda.. Ayrica dere ve yakininda mahsen oda arayacaksin ustam.. Ozellikle dere civarinda kesme duz tas gorursen aramani oraya yogunlastir. Kolay gelsin
Ilk is ana kaya arkadasim ve yakini.. Bosluk bul gelir gerisi

Son düzenleme:

ARtur273

Yeni Üye
Ustam ana kaya ve etrafinda detayli inceledim fakat herhangi bir bosluga denk gelemedim. Kaplumbaga kafasinin baktigi istikamette 70 mtrede dere ile kesisen yerde su kaynagi var ve tam burada 1x1 duz bi kaya topragin 20 cm altinda tespit ettim. Ama bu dere ve su kaynaginin tam ortasinda.buraya mudehale icin su kaynaginin yonunun degismesi gerekiyor. Bir digeri konu ise balik kuyruklarinin tam arkasinda 30mt mesafede yaklasik 800 yillik 3 adet cinar agaci var.