Ses gelen taşın içinden çıkan objeler

Turko

Uzman
Ne çıktı içinden , üzerlik tohumu deme bana sakın :)

SLayer

Bilgili Üye
Diğer konuma bak üstat konu içinde resim atamıyorum yoksa atardım

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Her iki konu birleştirilmiştir bilginize...

SLayer

Bilgili Üye
Ustam altta kutahya potselen yaziyor ufo goren maasum koylu gibi kaldim....saka biyana bu arkadaslar ilginc bir obje bulmus gunumuz kumbarasi gibi icinde degerli tas ve sikke var ilginc ve cok gizemli
Kafayı yicem valla kardeş böyle bir şeyi ilk defa görüyorum ne olduğunu da bilmiyorum zor bir durum valla ?

Turko

Uzman
Ekli dosyayı görüntüle 248533g]248532[/attach] büyüteç kamera ile bakınca böyle oluyo flasli olunca nedir acaba bu
Hayda hacı sana biri dua etmiş kabul görmüş artık kim ettiyse hayırlı olsun . Siyah elmas görmüş oldu forum sayende kıymetini bil işlenmiş kıymet lidir. Tabi jeolog ustam son sözü söyler. Umarım yanılmam.

Düzeltme yapayım aslında pırlanta demem gerekiyor du işlenmiş olduğu için ama bu taşta fazla işçilik yok o yüzden elmas dedim. Dikkat et elmas gibi sert olmaz siyahlar biraz daha yumuşak tır.

Son düzenleme:

Mushap

Editör
Bu roma dönemi bir mekandan çıkmıştı değilmi ustam.araştırmaya oradan girmek mantıklı gibi geldi merak ettiğim için yazıyorum.
Yumurtanın yapılış şekli ve içine birşeyler koyabilmek için 2 ihtimal görüyorum birisi homojen kıvamda harç varı bir malzeme ile içinde gördüğünüz malzemeyi kaplayarak yapılması ki bu durumda sallanınca ses çıkartmaması gerekirdi diğeri önceden hazırlanmış bir kutucuk gibi yapılmış olup içine malzemeyi koyup üzerine kapağı yapıştırmak sallanınca ses gelmesi böyle olabilir.yapıştırma izi görmüşmüydünüz.merak ettiğim için sorduğumu tekrar belirteyim.

SLayer

Bilgili Üye
Bu roma dönemi bir mekandan çıkmıştı değilmi ustam.araştırmaya oradan girmek mantıklı gibi geldi merak ettiğim için yazıyorum.
Yumurtanın yapılış şekli ve içine birşeyler koyabilmek için 2 ihtimal görüyorum birisi homojen kıvamda harç varı bir malzeme ile içinde gördüğünüz malzemeyi kaplayarak yapılması ki bu durumda sallanınca ses çıkartmaması gerekirdi diğeri önceden hazırlanmış bir kutucuk gibi yapılmış olup içine malzemeyi koyup üzerine kapağı yapıştırmak sallanınca ses gelmesi böyle olabilir.yapıştırma izi görmüşmüydünüz.merak ettiğim için sorduğumu tekrar belirteyim.
Roma dönemi olduğu kesin içinden öyle aşırı şekilde ses yoktu ufak bir boşluk içinde malzeme vardı sallayınca ufaktan tık tık diye geliyordu tammen alcidan yapılmış kırması çok basit oldu

SLayer

Bilgili Üye
Hayda hacı sana biri dua etmiş kabul görmüş artık kim ettiyse hayırlı olsun . Siyah elmas görmüş oldu forum sayende kıymetini bil işlenmiş kıymet lidir. Tabi jeolog ustam son sözü söyler. Umarım yanılmam.

Düzeltme yapayım aslında pırlanta demem gerekiyor du işlenmiş olduğu için ama bu taşta fazla işçilik yok o yüzden elmas dedim. Dikkat et elmas gibi sert olmaz siyahlar biraz daha yumuşak tır.
Eminmisin kardeşim valla dediğin gibi ise çok güzel kim dua etti bilmiyorum ama çok acayip iyi niyetimizden dolayı evimizi herşeyimizi dilandiricilara kaptırdık 6 aydır çekmediğimiz çile kalmadı desem yeridir elhamdülillah varlıkta yoklukta sınav

Turko

Uzman
Eminmisin kardeşim valla dediğin gibi ise çok güzel kim dua etti bilmiyorum ama çok acayip iyi niyetimizden dolayı evimizi herşeyimizi dilandiricilara kaptırdık 6 aydır çekmediğimiz çile kalmadı desem yeridir elhamdülillah varlıkta yoklukta sınav
Olayı yanlış anlama ustam siyah elmas dahi olsa olay karat meselesinde biter. Ne kadar büyük okadar kıymetli olur. Çok uçuk rakamlar bekleme piyasa bellidir. Bu işin en kötü tarafı bu . Elmas yakut zümrüt Vs taş her dönem de taş isterse topraktan çıkalı 10 bin yıl geçsin piyasa Neyse ederi o olur. Dur bakalım sen jeolog ustanın istediği şekilde fotoğrafları çek paylaş bir baksın Ondan sonra . Ben siyah elmasa benzettim belkide farklı birşey belkide daha değerli belkide beş para etmez. Uzman olan işin ehli olan jeolog usta , adamın mesleği bu o diyecek son sözü.

Mushap

Editör
Alçı olduğunu sanmam usta aynı şekilde günümüzde de çok çeşitli yapı malzemeleri var alçının uzun bir geçmişi yok yüzde 40 oranında kireç bağlayıcı ve çeşitli dolgu malzemelerinin karışımı diye hatırlıyorum iş yine jeolog ustaya kalıyor.