Surfer'den Kordinatlara Filtreleme Yaparak Görüntü Elde Etmek

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Öncelikle Mevlam size de hastanıza da acil hayırlı şifalar versin inşaallah. 2.mevzu, 2000 nokta dediniz şevkimize şevk kattınız ustam :) böyle bir noktalama karış karış röntgen çekmek gibi olacak Allah'ın izni ile... 3. ve benim için daha sevindirici olan İstanbul'a uğrayacak olmanız. Sizin de meşguliyetleriniz müsaade ederse sizi misafir etmekten hatta havaalanı veya otogarda karşılamaktan şeref duyarım. Tabi planlarınız ruhsat veriyorsa... Aksi takdir de sizi zor durumda bırakmak da istemem.
Bende memnun olurumdum ama 1 haftalık eğitim için orada bulunacağım. Eğitim dışında kalan zamanda yardımcı olabilirim. Ataköy tarafında konaklayacağım isteyen olursa bizzat yardımcı olmaya çalışabilirim.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
@dadas_25 advence options isigi sonuk yanmadi xyz olan yerde bende kordinat cikiyor senin videoda ilk video onda a ve b yaziyor neden olabilir kordinatlarda nokta vardi kaldirdim gene olmadi senin kordinatarda virgul var bu sebep olabilirmi metre kismini seninki gibi yazdim aynen bendki metreye yazdim 3 saat ugrastim ustam ister inan ister inanma yardim et gozunu sevim neden sorun ne burda
Ustam hazır excel vermişim onda dene birde.

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Konuyu ara ara takip ediyorum,ama sistemin çalışma mantığını tam çözemedim.Daha önce uydudan çekilmiş bir resimden nasıl analiz yapılabiliyor? Uydu resmi,filtrelemeyi sağlayacak dataları nasıl barındırıyor? Bu sistemi kullanarak daha önce farklı çalışmalarla belirlenen bir yeri teyid eden oldu mu?

Nasip34

Bilgili Üye
Merhaba arkadaşlar, bir süredir yazdıklarınızı takip ediyorum yazdıklarınızda bir kısım doğruluk payı olsa da bir çok bilgi eksikliği ve yanlışlığı var.
Başta yapılan en büyük hata googleearth veya nroute gibi programlardan aldıgınız data, bu datalar sadece oranın dış yüksekliğini verir size taban ile ilgili bir sonuç vermiyor.
Doğru datayı nasıl alacağınızı yazayım size, cep telefonunda GPS olan akıllı telefona bir adet gps kayıt programı indirin, tarama yapmak istediginiz bölgenin üzerine gidin ve oranın üzerinde gezerek data toplayın.
İkinci olarak surfer ileri matematik yorumu yapan bir programdır, bu görüntüleri yorumlama için iyi bir matematikçi olmanız gerekiyor(mühendislik seviyesinde) ki o zaman detayda net sonuç ve derinlikleri çok ne ve rahat bulabilirsiniz.
Sizin yaptığınız analizler sınır göstermede ve büyük oda tespitinde fikir verebilir ama detay almanız için farklı matematiksel formüller uygulamanız gerekmektedir.
Bu yazdıklarım sadece boşa kürek sallamamanız için bir mühendis yorumu. Gerisi size kalmış. Ekteki ise benim kendi yöntemim ile detay bilgileri içeren resim. Selamlar
hoşgelmişsin kardeşim.gördüğün gibi çoğumuz bu işlemlerin acemisi olmakla beraber epey tecrübe edinmiş birkaç lişi de mevcut forumumuzda. eğer biraz daha yardımcı olmak istersen seviniriz. kendi sistemininiz hakkında katkıda bulunmak isterseniz dadaş25 ustamızla istişare edebilirsiniz veya daha fazla ayrıntı alabilirsiniz dediğiniz gps kayıt uygulaması hakkında şu uygulamayı şu şekilde kullanın derseniz şimdiden teşekkür ederiz.

saftilki

Moderatör
Moderatör

joyistic kol bağladım pc ye, mause işaretçiyi minimum'a indirdim on numara izlek çiziyor, 6949 rota :)

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Arkadaşlar kamilll isimli arkadaşın anlatmak istediğini sizlere kısaca anlatayım. Garmin etrex20 veya aynı özelliklere sahip bir cihaz alarak bazı ayarları değiştirildikten sonra aslen bakmak istediğiniz alana gidip GPS ile alan tarama kısmından alanı dolanarak alınan verileri bilgisayarda surfer ile işlemekten bahsediyor. Bu işlemide kendime yakın alanlarda yapmışlığım vardır. Fakat herkesin böyle bir işi her zaman yapma şansı olmadığından hazır verileri kullanma yolunu seçmiş bulunmaktayız. Bu yüzdende sapmalar veya hatalar meydana gelebilmektedir.

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Merhaba arkadaşlar, bir süredir yazdıklarınızı takip ediyorum yazdıklarınızda bir kısım doğruluk payı olsa da bir çok bilgi eksikliği ve yanlışlığı var.
Başta yapılan en büyük hata googleearth veya nroute gibi programlardan aldıgınız data, bu datalar sadece oranın dış yüksekliğini verir size taban ile ilgili bir sonuç vermiyor.
Doğru datayı nasıl alacağınızı yazayım size, cep telefonunda GPS olan akıllı telefona bir adet gps kayıt programı indirin, tarama yapmak istediginiz bölgenin üzerine gidin ve oranın üzerinde gezerek data toplayın.
İkinci olarak surfer ileri matematik yorumu yapan bir programdır, bu görüntüleri yorumlama için iyi bir matematikçi olmanız gerekiyor(mühendislik seviyesinde) ki o zaman detayda net sonuç ve derinlikleri çok ne ve rahat bulabilirsiniz.
Sizin yaptığınız analizler sınır göstermede ve büyük oda tespitinde fikir verebilir ama detay almanız için farklı matematiksel formüller uygulamanız gerekmektedir.
Bu yazdıklarım sadece boşa kürek sallamamanız için bir mühendis yorumu. Gerisi size kalmış. Ekteki ise benim kendi yöntemim ile detay bilgileri içeren resim. Selamlar
Evet söylediğiniz yöntem biraz daha gelişmiş hali, bir de cep telefonunun vericisini aktif ettin mi çevrede yayılan bir çok frekansı alma hitimalin çok yüksek. Ya da bölgeye bir kaç kazık çakarak direnç verip bu şekilde özel cihazlarla veriyi almak gibi bir çok yöntem var. Lakin ustam burada araştırdığımız konu minimum imkanlar ile ne kadar yol ilerleyebilirizleri konuşuyoruz. Mühedis olduğunuzu ima etmişsiniz. Bizim de sormak istediklerimiz var bizi aydınlatabilir misiniz?
Mesela diyelim elimizde yeterli veri yok gördüğünüz gibi.
1-Peki en düşük veri ile en iyi görüntüyü yakalama yöntemi nedir?
2-Yani filtrelemede ne gibi bir yöntem ya da yol izlemeliyiz.
3-Kullandığımız filtreler doğru mudur?
4-Eklemek istediğiniz başka bir filtreleme ve ya yöntem var mıdır?
5-Mesela ben yeraltında sadece ilk 10 metreyi görmek istiyorum bunun için nasıl bir filtreleme yapmalıyım.
6-Derinlik ölçüsünü yani aldığımız odanın kaç metrede olduğunu nasıl bileceğiz.

Hocam tanıdığım bir jeofizik mühendisi arkadaş var sakın sen de onun gibi yapmayasın. Veriyi hangi cihaz ile alıyorsun diye başlayıp neye göre işliyorsun ile devam etmek istemiyorum :)
Elimde diyelim ki veri var. Bunu programla en iyi okuma yöntemini soruyorum. Derdimiz filtreme teknikleri ve çıkan sonucun derinlik ve netlik meselesi.
Şimdiden teşekkürler. Hayırlı forumlar