Surfer'den Kordinatlara Filtreleme Yaparak Görüntü Elde Etmek

ahmetaydn61

Yeni Üye
456. resim exell de enlem ile boylamı yer değiştirdim de yaptım google earth da tam yerine resim otursun diye 456. resmi de yanlışlıkla yükledim

Erkan55

Member
Kordinatlarinizi eksi olarak başlayın x y değerlerine ters şekilde girin 41.xxx 35.xxx yerine 35.xx 41.xxx olarak aldığınız görüntüyü earta aktarmak için kordinat ayarlarından utm den wgs84 41n yı seçtiğinizde görüntü cuk diye araziye oturur sanırım doğru çekimde bu şekilde test yerinin koordinatlarını aldığımızda net şekilde doğru çekimi aktaririm

ahmetaydn61

Yeni Üye
bu 106 sayfanın tamamını okuyan ama anlayarak okuyan en azından işin %50 sini yapmayı başarmış demektir. ALLAH razı olsun bende burdan öğrendim bütün herkese canı gönülden teşkkür ediyorum. çünkü herkes ne biliyorsa onu dökmüş buraya paylaşmak istemeyen paylaşmaz heleki böyle önemli bir konuyu. buradaki dostlukların ve samimiyetin her daim devam olması dileğiyle ALLAH'a emanet olun.

baye63

Member
elimizde üç adet yükseklik verisi alınabilecek yöntem var.
1- google earth dan tcx ile ,
2- garmin den kendi yükseklik değeri veriyor ki, bu değer 0 ile 10 arası değişiyor.
3- dadas 25 ustanın önerdiği değerler, 001 , 00002 gibi.
koordinatlar aynı kalma şartı ile yükseklik - z - değeri değiştiğinde görüntüde değişiyor.
öyle görünüyorki bu sistemde çözülmesi gereken konu yükseklik verisinin hangi değer kabul edileceği.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
elimizde üç adet yükseklik verisi alınabilecek yöntem var.
1- google earth dan tcx ile ,
2- garmin den kendi yükseklik değeri veriyor ki, bu değer 0 ile 10 arası değişiyor.
3- dadas 25 ustanın önerdiği değerler, 001 , 00002 gibi.
koordinatlar aynı kalma şartı ile yükseklik - z - değeri değiştiğinde görüntüde değişiyor.
öyle görünüyorki bu sistemde çözülmesi gereken konu yükseklik verisinin hangi değer kabul edileceği.
Yükseklik değeri asıl alınması gereken değerdir. Bu değeri en iyi 2. seçenek olan garmin el terminali ile almaktır. Fakat sürekli sahaya gidemeyeceğimiz gibi garmin gps bulunmayan arkadaşlarda bulunmaktadır. Öyleyse bu iş nasıl olacak. Koordinatları oluşturduğumuz exceli farklı bir program ile yükseklik verilerini almaya geliyor. Bunu bir ara yapmıştım fakat sonrasında hastane işim ve bilgisayarı formatlayınca nasıl yaptığımı unuttum. Bunu tekrar bulabilirsem denemelere başlayacağım.

Yani voxlerde çalışma yapacak arkadaşlar z değerini gerçek zamanlı yükseklik değeri girmeleri gerekiyor. Yoksa voxler çalışması işe yaramaz diyebilirim.