Tavuk ve Civciv

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
bakalım @Keskingöz usta ne diyecek :)
Merhaba.
İşaretin orjinal ise şahıs malı der.
Kilise sihir tılsım v.b. kapsam dışında kalır.

Şimdi esas soruya gelelim.

İşaretin gövdesi kabartma ama ayakları oyma mı???

Durum 1: ayakları yoktu, gövde kabartma duruyordu vakti ile biri gelip ayak çizdi ki bu durumda işlem değişir.

Durum 2: köyde canı çok sıkılan zeki biri güzel iş çıkarmış. Bu da diğer şüphelendiğin noktalara gitmen gerektiğini, tavuk civcivin senin için zaman kaybı olduğunu gösterir..

Fırsat buldukça gelip konuna bakacağım inşallah.

OZY.YA

Moderatör
Moderatör
Merhaba.
İşaretin orjinal ise şahıs malı der.
Kilise sihir tılsım v.b. kapsam dışında kalır.

Şimdi esas soruya gelelim.

İşaretin gövdesi kabartma ama ayakları oyma mı???

Durum 1: ayakları yoktu, gövde kabartma duruyordu vakti ile biri gelip ayak çizdi ki bu durumda işlem değişir.

Durum 2: köyde canı çok sıkılan zeki biri güzel iş çıkarmış. Bu da diğer şüphelendiğin noktalara gitmen gerektiğini, tavuk civcivin senin için zaman kaybı olduğunu gösterir..

Fırsat buldukça gelip konuna bakacağım inşallah.
etrafındaki kayaların hemen hemen hepsine baktım ayakların orjinalinde olmayışını düşündüm ama bulamadım buda beni orjinalini yaparken işaretin kabartma ayakların oyma olduğu kanısına getirdi ama ola ki orjinalinde ayakları yoktu o zaman tıkanır kalırım düşüncesindeyim bu nedenle fikir almak istedim.
o köyden birinin gelip bununla uğraşacağını sanmam etrafına dokunulmamış sadece biraz uzağında koltuk ve kalp var kalp olan yerde çalışma yapılmış başkasının yarım kalan çalışması olduğundan bakmadım oraya aşağısında daha basit mezarlar var onlara bile karışmamışlar etrafı ekili arazi olduğundan sanırım.
ben hem bu işarete göre çalışma yapmayı hemde görüp şüphelendiğim yerlerde çalışma yapmayı düşünüyorum ustam.
bu arada ustam senin çok seveceğin ve piri olduğun bir işaretten bahsettiler baya gören var ama bir türlü nasip olmadı oraya gidip bakmak gidersem inşallah fotoları atcam.

OZY.YA

Moderatör
Moderatör
Bahsi geçen tavuk betimlemesi basit bir günümüz işçiliği üstünde durmaya zaman harcamayın .
günümüz işçiliği olmadığına eminim dokununca hissedebiliyorsunuz bunu ayrıca arsa sahibinin söylemesine göre babalarından önce de varmış yani 60-70 yıldır orada bu

Ledun

Bilgili Üye
merhabalar fotoğraflar yetersiz ama kendi çekimim ve işaret orjinaldir görüşleriniz değerlidir bu adımdan sonra yapılması gerekenleri konuşabilirsek güzel olur :)

Ekli dosyayı görüntüle 294276
Bu sonradan yapılmış kardaşım.
Amma epey olmuş. 20-30 sene önce gibi. Kayadaki renk bütünlüğünün bozuluşu ve figürün yapısı bize bunu söylüyor. Bu iş sizi yorar buna emin olun. Tavukla civcivi birlikte ben görmedim. Lâkin tek tavuk çok gördüm.
Bu işçilik de uygun değil.
Karar sizin elbette.
Kolay gelsin.

sandalci14

Operatör
uzun zamandir paylasilanlar arasinda 1.siraya yerlesebilecek guzel bir isaret gorduk tesekkurler paypasim icin.sonucuda tecrube olur basarili olur insallah.hedeften fazla uzaklasmadan ugrasirsan sonuca gidebilirsiniz.ben kayalari tahmin ediyorum.

Keskingöz

Süper Moderatör
etrafındaki kayaların hemen hemen hepsine baktım ayakların orjinalinde olmayışını düşündüm ama bulamadım buda beni orjinalini yaparken işaretin kabartma ayakların oyma olduğu kanısına getirdi ama ola ki orjinalinde ayakları yoktu o zaman tıkanır kalırım düşüncesindeyim bu nedenle fikir almak istedim.
o köyden birinin gelip bununla uğraşacağını sanmam etrafına dokunulmamış sadece biraz uzağında koltuk ve kalp var kalp olan yerde çalışma yapılmış başkasının yarım kalan çalışması olduğundan bakmadım oraya aşağısında daha basit mezarlar var onlara bile karışmamışlar etrafı ekili arazi olduğundan sanırım.
ben hem bu işarete göre çalışma yapmayı hemde görüp şüphelendiğim yerlerde çalışma yapmayı düşünüyorum ustam.
bu arada ustam senin çok seveceğin ve piri olduğun bir işaretten bahsettiler baya gören var ama bir türlü nasip olmadı oraya gidip bakmak gidersem inşallah fotoları atcam.
İşte o öyle olmuyor. Uyumsuzluk sahteliğe işarettir. Gövde kabartma kanat oyma ayak boya vb. Uzar gider. Tüm olarak düşün. Biçim olarak kabartma seçilmişse tüm uzuv kabartma olmalı. Ha yanına oyma ayrı bir sembol çizer haç gibi. Bu da yön gösterir ama seçilen figürün biçimi tektir. Kabartma ise kabartma oyma ise oymadır.

Kardeşime tavsiyemdir, diğer noktalara odaklan. Yorar bu seni.
Kaybettiğin zaman ve emek yanına kalır.

Araştırma yaptığın bölge çok zengin. Bakir gibi de duruyor.
Güzel bir çalışma ile nasiplenirsin ordan inşallah.

Keskingöz

Süper Moderatör
Durum 1 oldu varsayalım.
Ayak yoktu sonradan çizildi. Ayakları bulman gerek. Ve o ayaklarda kabartma olacak oyma değil.
Biçimde bütünlük ilkesi gereği.
Çift figür olduğu için işin toprakla kayada değil.

Yine de genel görüşüm. Velev ki işaret kabartma ama işçiliği çok kötü. Bulunduğun şehirde onlarca tavuk civciv vardır. Fotoğrafları defineci kahvelerinde bulabilirsin. Bakıp kendince kıyasla.
Anlayacaksın ki bir bit yeniği var bu işte.

Kolaylıklar diliyorum.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Kardeşim işaretin kendi kanaatimce tamamen sahtedir. Sebenine gelince öncelikle yosun sadece tavukta ve çevresinde değil oymaların içinde de olması geredir. Buda resimdede görüldüğü gibi oymaları yeni yapıldığı gösteriyor.
İkincisi tavuk kabartma olup ayakları oyma yapacak kadar acemi bir sahtekarın çizimine denk gelmişsiniz. Büyük ihtimal ayakları kabartma yapmak için kullanılacak olan murcun ince olacağını kestiremeyip kalın murçla vurunca kırdı ve oyma yaparak yutturmaya çalıştı.
Burada bu işaret için boşuna emek harcamanıza gerek yoktur diye düşünüyorum.