Tünellerdeki tehlikeler

poseidon2023

Uzman
agaaa azından cımbızla kelime alıyoruz ne diyek daha arazi resmi istiyoz yok olsa arazi yapısına göre neler var kac oda var başka neler var mezarlar nerde anlatayım arazi şekline göre diyer kuyular nerde tünel yönünü neresinde bir biri ile alakalımı ayrı işmi bilmiyoruz
kuyu resmi yok tünel yok iki kişinin sana ne dedi diyoz cevap yok

en son da Allah kolaylık versin diyorum

adem44

Bilgili Üye
Kuyudan girmek bana mantıklı gelmiyor bu yerde 2 giriş olması lazım kuyudan gidilen giriş kapalı odalara gidiyor hepsi bos dolu oda kapalı dolu odaya giden uzun tunelli bir giriş olması lazım orası acık direk emareye gidiyor benim cubukla tesbit ettiğim gibiyse anlattıgına gore oyle kuzey batıdakı tuneli cubukla bidaha kontrol yapın tesbiti iyi yapın iş yarım gibi tesbit dogru cubukla detayları kacırmadan bismıllah deyip işe baslamakta fayda var kuyudan girerek size yaptıgınız hamallık kalabilir tesbiti bidaha gozde gecirin ustam odaları bakın dolumu bas oda doluysa kapalıysa oraya giden baska tunel cubukla bakın arada kapak varmı acıkmı cubukla detayları iyi baktıktan sonra işe baslayın cubukcular bana biraz amator gibi geldi .

BayPars

Member
poseidon2023 Ustam neden cımbızla alasın.Konularda acemi olduğum için anlatım nasıl yapılır bilmiyorum.O yüzden soru cevaplarda daha net bilgiler verebiliyorum.
arazi fotosu ekleyeyim ama çok sık ağaçlık bir orman.ve yüzeyde hiçbir işaret emare yoktu, yada biz direk olarak kutıya odaklandığımız için göremedik.Bölgeyle çok uğraşılmış çeşitli yerlerden girilmeye çalışılmış ama hep yarım kalmış.Yanlış yerlerden girilmeye çalışılmış kaya zemine ulaşılamadan bırakılmış.Biz kapak taşının olduğu yerden indik.
Tüneller büyük olan güneyde güneydoğuya doğru üçdört metre gidip batıya doğru viraj oluyor.70 80 cm en birbuçuk iki metre boy üstte üçgen şeklinde birleşiyor kaya oyma
diğer küçük tünel tam karşısında yani kuzeybatı gibi 50 cm çapında 60 mt re yakın dümdüz gidiyor aşağıya doğru hafif meyili var.Yani suyu bıraksan ucundan diğer taraftan çıkar.Hava geliyor küçük tünelden küçük bir dumanka test ettik.
Söylenenlere gelince büyük tünelin sağa döndüğü yerden yaklaşık 10 mt sonra bir oda var,sonrasında 40 ile 50 mt sonra bir oda daha var.Aslında bölgededaha fazla oda olduğu söyleniyor ama şuan girilen tünelle bağlantısı varmı diğer odaların çok netleşmedi çünkü şuanli büyük olan tünelden uzaklaştıkça arazi genişliyor ve hakimiyet kayboluyor.Bizim girdiğimiz tünelin üst kısmında yani tepeye doğru güney kusım oluyor otuz kırk metre sonra büyük kuyu var derinlik tahmini yine 30 mt civarı.bu kuyuta inerken onuncu metresinde yan yüzeyde 60 70 çapında büyük bir kaya kapak var içerden dışarı doğru itilmiş kapatışmış gibi.eğer oda tünelse ozaman tünel katları var demektir çünkü bizim büyük tünel kot farkı olarak yaklaşık onbeş yirmi metre daha aşağıda.Biz orayla hiç uğraşmadık.
Ustam durum bu şekilde.Umarım detaylı olmuştur :)
Birde kroki çizip ekleyeceğim konuya becerebilirsem.Sizin veya diğer ustaların soruları varsa cevaplayabilirim.

BayPars

Member
ragıp ustam kusura bakma.İlgimiz var tabiki de ani misafir baskınına uğradık :)
Oyüzden siteye giremedim.
Üstad tepede bir zamanlar kilise olduğu söylenmekte lakin ne kalıntı var ne bir iz.Dolayısyla ne tüneli olduğunu bilemiyorum.Ama oldukça büyük ve işçilikli bir tünel

Kamhi Leonard

PiSaGoR
BayPars hoş geldin öncelikle

Bahsi geçen dehliz
Ne dehlizi bunu ordaki bir takım araştırmalar sonucu bir şekilde öğrenmelisin...

Ustalar güzel yorumlar geçmiş
Lakin ne tüneli bunu bilmek gerek

Kalemi
Tumbulusmu
Kilisemi vs.vs

Burda yapmanız gerek
Birinci öncelik
Zemin zeminde bastığınız yerler
Parkeli topraklimi
Yoksa sade toprak veya sade döşenmiş sal taşlarından mi oluşuyor iyi bir gözlem gerek

Bunun yani sıra sağlı sollu duvarlarda gözlenmeli ...
Yığma seklindemi irili ufaklı taslarlami örülmüş
Taş duvarmj
Ne şekilde bu tünelin detaylı bilgi vermen gerek
Ve varsa çekim

Bir ip ucu
Tünelin içinden bak
Gittiği istikametler doğrultusunda ne yöne
Gidiyorsa o yönde yüzeysel keşif yap
Gittiği istikamet illaki toprak üstünde bir ip ucu vardır