U.m .t

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Alınan darılan kardeşlerimden de Özür diliyorum ama böyle içi boş ne idiği belirsiz, piyasa yapıp yapmadığını dahi kavrayamadığım, boş yere 5 sayfa okuduğum bi formcuk oldu bu başlık.
Neyse açık açık anlatın. Öyle uyanan müslümanlar falan?
Müslüman gerçek bi mümin ise zaten hep uyanıktır, gaflet yoktur :)

Esteban74

Editör
Nihat k
Ustam bir yerden başlamak gerek. Bu seviyede devam ederse boş muhabbet gibi oluyor.
Bölge hakimiyeti ve konular olarak , projenize gönüllüyüm.
Saygılarımla ve Selametle

H. Y. Ş

Member
Acizane benim anladığım, gönüllü bir ekip kurulması yönünde. Gelen işaretler içerisinde sonucu mutlaka para olan yerleri bitirebilecek tecrübe, işaret ilmi, tarih bilgisi, her türlü cihaz donanımına sahip ve sonuca hızlı gitmeye hazır ve nazır ağır makineleri olan bir birlikten büyük bir kuvvet doğacağı aşikar olsa da herhangi bir iletişim bilgisinin bile verilemediği site kuralları içerisinde "hadi bir ekip kuralım, kimin elinde ne imkan var, ne katkı verebilir, çıksın ortaya" diye direkt söylenemediği için konu uzamış ve bunun altyapı kıvamı oluşur mu acaba diye konu açıldı sanırım. Uyanık Müslüman Topluluğu'ndan benim anladığım bu... Site kuralları izin vermiyor ki uyanık olup siz anlayın meseleyi denmeye çalışılıyor gibi geldi bana, tamamen yanlış da olabilir.
Hadi ben atlayayım ortaya (site kuralları izin verdiği kadar) ;
Ben de altın, gümüş ve boşluk ayarlı alan tarama + vlf dedektör + gradio ve gpr tarzı bir görüntüleme mevcut (hiçbirinde usta değil belki başlangıç seviyesindeyim). İstanbul ve yakın civarına gücüm yeter...
Ben kendim çalıp kendim oynamış gibi oldum ama sanırım anlatılmak iatenen buydu. Bunun getireceği sakıncalara şimdilik hiç girmiyorum, konunun nereye kadar gideceğini görmek istiyorum.
Keşke 3 kişinin hemfikir veya saf niyetli olamadığı bu sektörde, tecrübeli, tuttuğunu koparan, girdiği yerde herkesi karlı çıkaran, gerçekten ihlaslı bir ekip olsa da bugüne kadar boşa çalışmış herkes nasiplense. Bunu herkes ister ama ilerde ne kavgalara gebedir bunu kestirmek oldukça zor, mağdur olduğunu söyleyenin ilk cephe alacağı yer de burası olacaktır ama şimdilik olumsuz taraflarını erteleyip ne olacağını görmek isterim :)

Nihat k

Aktif Üye
Nihat k
Ustam bir yerden başlamak gerek. Bu seviyede devam ederse boş muhabbet gibi oluyor.
Bölge hakimiyeti ve konular olarak , projenize gönüllüyüm.
Saygılarımla ve Selametle
Evet arkadaşlar duyarliginiz dan anlaşıldığı gibi bir şeyler gerçekten yalnis bunu düzeltmek te küçük ayrıntılarda gizli biz kendimizi gömüyü saklayan yerine koymaz isek onun baktığı pencereden bakmaz isek daha çok oyalaniriz biraz sabir lütfen benim niyetim kötü değil benim niyetim sağlıklı bir sonuca toplum olarak ulaşabilmek zaten hobi olarak yapıyorsunuz bu işi ne den yeni bir pencereden bakmayalım artık ne kaybederiz ki zaten işimiz hobimiz bu
Esteban74 arkadaşım dediği gibi kaybedecek bir şeyimiz yok BulursamKader25 Bayram hocam senle araziye bakış açılarımız aynı biliyorsun bir yere kaçamazsın ona göre şimdi arkdaslar size teknolojiden vazgeçin falan demiyoruz arazi veya bölgelerinize yeni bir bakış açısı getirelim diyoruz çubuklardan falan da vazgeçin demiyoruz tek söylemek istediğim hazine ariyorsak önce gözlemlemeliyiz araziyi en olasılık dışı yerleri gözden geçirmeliyiz tüm bildiklerimizin tersine şimdi iki üç kişi de olsak güzel bir yola çıkıyoruz en kısa zamanda daha net görseller ve daha net açıklamalarla sizi yine rahatsız edeceğiz simdi üzerinde çalışmamız ıçin müsade istiyorum biraz sabir ve anlayış

Son düzenleme:

mucit

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Defineci ne yapmalı, ne yapmamalı !

1- Sözü doğru olmalıdır.

2- Tecrübelerini paylaşma işini bir görev saymalı

3- Çözemediği işaretleri korumalı, kırmamalıdır.

4- Yasal sınırları aşmamalı, kaçak kazı yapmamalıdır.

5- Tarihi bilgisi üst seviyede olmalı.

6- Bu alanda kullanacağı teknolojiyi iyi tanımlıdır.

7- Nefsine düşkün tamahkâr olmamalıdır.

8- Definecilik bir geçim kaynağı olarak görmemeli. Bir hobi şeklinde yapmalıdır.

9- Tarihi izleri korumalı, müze ve yetkili mercilerle temas halinde olmalıdır.

10-Bir defineci bir arkeolog kadar bilgili ve becerikli olmalıdır.

11- Yapacağı işleri bir plan dahilinde yapmalıdır.

12- Her bulduğu veriyi kayıt etmeli, sonrada yorumlamalıdır

13- Hurafelerle yola çıkmamalı Mutlaka yüzeysel bulgularla işe başlamalı.

Nihat k

Aktif Üye
kısaca istemezük bizde yeterli bilgi mevcut diyorsunuz güzel maşallah

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Defineci ne yapmalı, ne yapmamalı !

1- Sözü doğru olmalıdır.

2- Tecrübelerini paylaşma işini bir görev saymalı

3- Çözemediği işaretleri korumalı, kırmamalıdır.

4- Yasal sınırları aşmamalı, kaçak kazı yapmamalıdır.

5- Tarihi bilgisi üst seviyede olmalı.

6- Bu alanda kullanacağı teknolojiyi iyi tanımlıdır.

7- Nefsine düşkün tamahkâr olmamalıdır.

8- Definecilik bir geçim kaynağı olarak görmemeli. Bir hobi şeklinde yapmalıdır.

9- Tarihi izleri korumalı, müze ve yetkili mercilerle temas halinde olmalıdır.

10-Bir defineci bir arkeolog kadar bilgili ve becerikli olmalıdır.

11- Yapacağı işleri bir plan dahilinde yapmalıdır.

12- Her bulduğu veriyi kayıt etmeli, sonrada yorumlamalıdır

13- Hurafelerle yola çıkmamalı Mutlaka yüzeysel bulgularla işe başlamalı.
Ustam 1. Ve 4. Maddeler çakışıyor. Çünkü yasalar açıkça toprak altından hiçbirşey alamazsın diyiyor. Bu yüzden gerekli yasal düzenlemeler yapılmadan hicbir çalışma yapılamaz. Aksi takdirde yasalar malesef sen masraf yap izni alıp işe başla biz orayı boşaltalım diye bilgi veriliyor.

yusuf enver

Aktif Üye
yarım saatir bütün yazıları okudum.ne anladın diye sorsanız kocaman bir hiç. bir arkadaşımız anladığım kadarıyla ustalar arasında bir konsorsiyum kuralım daha faydalı oluruz diyor daha içeriğini dinlemeden bir başka gurup yanlış yoldasın diyor . @ustam bu fikri kafanda oluşturduktan sonra burada paylaşırsan insanlar niyet okumak yerine daha faydalı yorumlar yapar.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Selamün Aleyküm Kardaşlarım,

Bir şey; konuşmadan istişare edilmeden gelişmiyor ve çözülmüyor.
Nihat kardaşımız benim tanıdığım bildiğim bir kardaşımızdır.
Bir cihaz veya sistemin satıcısı değildir.
Define işinde sektör oluşturmuş hoca denen şahıslardan değildir.
Kastettiği şey gizli ilimler de değildir.

En kısa haliyle sözün özü şu:
"Zamanında" bu işaret bırakılan yerler açılmış, içleri boşaltılmış ve buradaki malzemeler,
bir sistematik içinde başka yerlere gömülmüştür. Bunları da yapanlar genellikle eşkiyalar olmuştur.
Bu eşkiya "hikayelerinde" bahsedilecek ölçekteki malların ve daha fazlasının olduğuna inanıyoruz.
Lakin verilen yer isimlerinin tamamen aldatma amaçlı verildiğini kabul ediyoruz.
Dikkat ederseniz açılan konuların yaklaşık %80 kadarı mezar ve mezar işaretleri ile alakalıdır.
Bir gerçek daha var ki; bulunan mezarların ekseriyeti Boş çıkmaktadır. Malı alınmıştır.
Nihat ustanın isteği biz buraların peşine düşelim; işaretsiz bir şekilde yapılan
sistematik gömü sistemlerini çözelim ister.
Bu iş de bir kişinin yapabileceği iş değildir.
Konusunda uzman ekip olmalıdır.
Branşı farklı farklı olanlarla bir -istişari- ekip kurmak.

Ben kendisiyle 1 saat önce uzun bir görüşme yaptım.
Fikrinin güzel olduğunu, ancak pratikte uygulanamayacağını ifade ettim.
Net sonuca ulaşmak için arazinin bizzat görülmesi gerekmektedir.
Düşündüklerinin Resim-fotoğraf üzerinden olmayacağın da mutabık kaldık.
Bu nedenle de; müslümanların yüzünü güldürecek ekibi oluşturmak çok zor.

Herşeyden önce bir araya gelebilecek zamanları yok, herkesin bir işi var.
Zaman çok olacak,
Para derdi olmayacak,
Haftada 3 gün araziye çıkıp gezilecek.

Bir önceki yorumumda ifade ettiğim gibi asıl işaret arazinin kendisidir.
Bunu anlamak için iyi bir gözlemci olmak lazım.
Bu araziye karar verildikten sonra muhtemel girişler, yerler yine ileriden tayin ve tespit edilir.
Sonra bu tespit edilen yerler cihaz/çubuk yardımıyla taranır. Bulunan yerlerde sonraki aşama:
Değerli tespitinin yapılmasıdır.

Şu aklınıza gelebilir:
Madem bu tür yerlerin çoğu boşaltıldıysa, biz boşa mı kürek çekiyoruz..?
Hayır ihtimalleri değerlendiriyoruz.
Belki sizin bulduğunuz bu yer, boşaltılmayan yerlerdendir.. Bilemeyiz.
Bu nedenle her zaman;
1-İşaret bulun
2-Boşluk tespiti yapın
3-Değerli maden tespiti yapın diyoruz.
Sonuçların hepsi pozitif çıktı ise hedef netleşmiş olur.

Herşeyin ötesinde; nasip-rızık meselesidir.
Varsa nasibimiz-rızkımız muhakkak bizle buluşacaktır.

Son olarak şunu söylemek istiyorum;
Malını gömen, gömdüğü yeri DOĞAL haline getirir ki yer anlaşılmasın..
Nihat Usta diyor ki; bizim doğal dediğimiz bir çok yer aslında doğal değildir,
Doğal hale getirilmiştir. İşte bizim buraları tespit etmemiz gerekir.

Son düzenleme:

Nihat k

Aktif Üye
Selamün Aleyküm Kardaşlarım,

Bir şey; konuşmadan istişare edilmeden gelişmiyor ve çözülmüyor.
Nihat kardaşımız benim tanıdığım bildiğim bir kardaşımızdır.
Bir cihaz veya sistemin satıcısı değildir.
Define işinde sektör oluşturmuş hoca denen şahıslardan değildir.
Kastettiği şey gizli ilimlerden değildir.
Evet bir ekip kuralım istiyor;
Amma bu ekip, işlem yapıcı bir ekip değil, istişari bir ekip olsun istiyor.
Kendince haklı sebepleri ve müslümanların yüzünü güldürmek gibi bir de niyeti var.
Benim ve onun birçok konuda mutabık kaldığımız hususlar var.

En kısa haliyle sözün özü şu:
"Zamanında" bu işaret bırakılan yerler açılmış, içleri boşaltılmış ve buradaki malzemeler,
bir sistematik içinde başka yerlere gömülmüştür. Bunları da yapanlar genellikle eşkiyalar olmuştur.
Bu eşkiya "hikayelerinde" bahsedilecek ölçekteki malların ve daha fazlasının olduğuna inanıyoruz.
Lakin verilen yer isimlerinin tamamen aldatma amaçlı verildiğini kabul ediyoruz.
Dikkat ederseniz açılan konuların yaklaşık %80 kadarı mezar ve mezar işaretleri ile alakalıdır.
Bir gerçek daha var ki; bulunan mezarların ekseriyeti Boş çıkmaktadır. Malı alınmıştır.

devamı var---
Yüregine sağlık hocam kalp kalbe karşıdır demiş eskiler
boşa dememişler niyetimiz doğru olduktan sonra gelecektir arkası inşallah hayırlısı olsun hakkımızda biz çalışmalarımızı yapalım inşallah

Moderatör tarafında düzenlendi: