7 civciv 1 tavuk cozemeyenler buraya

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Selale eskiya isi. Eskiyada kileseye calisir zaten. Butun mesele tum bu isaret sistemlerinin kiliselerden ciktigidir. Hepsinin anlamlari ayni. ( ermeni ve suryani) madem biliyorsunuz o zaman bir soru sorayim. Tavuklu cuvciv altin parasinin uzerinde hangi resim var😊
"tavuk ve civcivin şelaleye yakın olması = eşkıya" değildir fakat bahsettiğim eşkıya işidir ve doğrudur. savaş baltasının 6 m kuzey batı tarafından kaya altından ufak bir teneke alınmış. görüntüyü paylaşmıştım. konuyu takip edenler bilgilenme için bakıp bulabilir.
diğer temel özellik;
tüm tavuk ve civcivler kilise işi midir ?
hayır.
şahıs malı olanlar 3 civciv ile sınırlı oluyor genellikle 3'ün üstü 5 ve 7 kilise mallarıdır. net!
yine doğu bölgesinde bu emareler kiliselerin kuzey cephesindeki kayalık dağ eteğinde bulunur.
bu bir nevi sınır temsilidir.
bunun bir de kardeşi vardır.
yılannnn!
yılan'da kilise saklantısını ve sınırını işaret eder.
e hocam nedir bu mevzuuu;

kilise görevlilerinin saklantılarıdır bunlar. bazı noktalarda değerli taşlar bazı noktalarda kilisede kutsal sayılan kitap, küre, heykel değerli altın nesneler özel basım sikkeler ve nadiren külçe..
külçe işi yılan'da çok oluyor.

- nasıl yani ? kiliseler bu kadar zenginlikleri sakladılar mı ?
hem de tehcir döneminden yıllar önce yapıldı bunların çoğu!

tavukçu kardeşime dönecek olursak.

üfürükten teyyare modunda değilsin bilgilerin sistemle tutarlı tebrik ederim fakat hatalar var.
malesef hepsinde saklantı olmuyor.
mesela bazı tavuk civcivler o dönemin aziz sayılacak kişilerinin mezarını da işaret ediyor.
ee mezar dolu mu ? evet!

bazılarından sadece heykel çıkıyor. bazılarında altın namına bir şey yok. yerine değerli taşlar var.

- ee hocam anladık çeşit çeşit buluntular var problem nerde ?
şurda;
bazıları 14 ile şifreli bazıları üçgen-teslis ana temeli.

bölgesel farklılıklar bütün işaretlerde aynıdır.
sürekli söyleyip dururum. ağrı tarafındaki ermeni işi kabartma balık ile bitlisteki ermeni işi aynı ölçü ve sistemli kabartma balık bile farklı şifrelenmiş.

hiç bir zaman aynıdır demeyin mutlaka farklılık oluyor.
değişmeyen şey ne ?
"üçgen-teslis ana denklemi" !

Son düzenleme:

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
ha bu arada es geçmeyeyim. doğudaki ermeni çetecileri örgütleyen yine kilisedir. bu bilgi dönemin siyasi ve sosyolojik bağı için önemlidir.
volçan iti dahi soygunlarını yaparken ermeni köylerindeki kiliselerle ilişki ve yardım içerisinde idi. hatta tahtalıdaki papaz bunlara destek vermeyince papazı da katledip mezarının üstüne mallarını bırakmıştı. söz konusu tahtalı köyü ve hamile kadında doğu bölgesindedir ve bulunmuştur. güneş taşı felan da duruyor hala. kirkorda obalaşırken bu şerefsiz buraları kırıp geçirmiştir.
bu yazdıklarımı not edin arşivleyin bulamazsınız bu bilgileri.

burada kiliselerin ne denli şer odağı ne denli fitne fesatın döndüğü ana merkez olarakta görebilirsiniz.
her şey size anlatıldığı gibi toz pembe değildir canlar!

Benefsaneyim

Yeni Üye
Madem öyle..şu konuyu dogru düzgün bi anlatın da faydalansın.. Tek tavuk nedir.te tavuk tek civciv nedir vs.anlatın bilelim insaallah..

neonkratos

Yeni Üye
@Xlawoy Bu nasıl bir yaklaşımdır. İşaretin çözümü bana kalsın, isteyen özelden ulaşsın, yere beraber gidelim... Bu ne demek usta. Burası bilgi paylaşım platformu. Kaldı ki yüzlerce mesajda bilgi sahibi olan onlarca ustamız daha bir kez olsun bilgi saklamadı ki senin niyetini gerçekten kestiremiyorum.
Sen tokatçı mısın paycı mısın yoksa bu alanda yeni olup güvensiz misin anlayamadım.

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Çok şey duydun hepsi yalan senin dediklerin doğru öylemi kardeşim. Bizim dediklerimiz de safsata yani bu durumda. Peki Kardeşim öyle olsun. Ben bu tarz giriş yapıpta burda barinanina pek denk gelmedim. Ne olur sen bizi şaşırt kardeşim.....

Xlawoy

Yeni Üye
@Xlawoy Bu nasıl bir yaklaşımdır. İşaretin çözümü bana kalsın, isteyen özelden ulaşsın, yere beraber gidelim... Bu ne demek usta. Burası bilgi paylaşım platformu. Kaldı ki yüzlerce mesajda bilgi sahibi olan onlarca ustamız daha bir kez olsun bilgi saklamadı ki senin niyetini gerçekten kestiremiyorum.
Sen tokatçı mısın paycı mısın yoksa bu alanda yeni olup güvensiz misin anlayamadım.
Bir tane usta goster bana hangi tavuklu civcivde ne tur para cikiyor gostersin. Bulduklari tek sey mujdeler. Bana kalsin derken; buyuk definesi buyulu arkadasim kimseye yarari yok. Varsa tanidigin suryani papazlar soyleyeyim noktasini. Metre hesabi degil. Yok gagayi olc yok kopuk ayagi bul hepsi safsata. Bana yakin bolgeden olanlar olursa benide goturun diyorum o heyecani yasamak guzel cunku kotu birseymi? Bir pay istemiyorum ki.. 7 civciv bir tavugun hediyesi altin paradir ve genelde mutlaka kupun birtanesinin uzerinde bir kitap cikar.

Ekli dosyalar

Xlawoy

Yeni Üye
Ve bu paralarin esi benzeri yok internette. Hani cikarip buluyorlarya birturlu internete dusmuyor ne hikmetse.. dusundurucu

Xlawoy

Yeni Üye
Çok şey duydun hepsi yalan senin dediklerin doğru öylemi kardeşim. Bizim dediklerimiz de safsata yani bu durumda. Peki Kardeşim öyle olsun. Ben bu tarz giriş yapıpta burda barinanina pek denk gelmedim. Ne olur sen bizi şaşırt kardeşim.....
Herkesi dinliyorum ne kadar biliyorlar acaba diye. Ama genelde gordugum teksey tarih dersi verdikleri. Bircok kisiye cogu onemli bildigim isaretlerin anlamlarini cozmelerini istedim onlardan ama bilmediklerini gordum. Biliyorlarmis gibi yapiyorlar ama bilmiyorlar. Ornegin bir isaret kabartma ise; gomusu tasin icindedir. Oyma ise topraktadir. Bu bilgiyi veren var mi?

Xlawoy

Yeni Üye
Her isaret define gomusu anlamina gelmez. Yilana gelecek olursak; kiliselere yakin bolgelerde yilan vardir ama gomu anlaminda degildir. Sinir anlaminda da degildir.Sifa anlamindadir. Turk tabibler birligi amblemi gibi dusunun. Bu bilgide yanlis. Bu soylentiler yuzunden kilise icinde bulunan yilan motiflerinden dolayi yikilip harap oldular. Yazik..

Xlawoy

Yeni Üye
Mor abdişo dag manastiri. Kobra basi. Horosan ile yapilmis. Altinda mahsen falan yok. Ilerisinde mahsen yok.

Ekli dosyalar

Xlawoy

Yeni Üye
Tabi suan bu gordugunuz kobra basi bile artik yok. Buna sebep olan yanlis bilgiler.