Değirmen!!! Ali bey mi? Emin ağami? Tüm detaylariyla...hayran kalacaksiniz

Apollon01

Moderatör
Moderatör
poseidon2023 ustam eyvallah, yer çok güzel bakalım inşallah hakkımızda hayırlısı inşallah, yalova1971 ustam sizede çok teşekkür ederim, evet bende sizin gibi düşünüyorum, ama anlatılan eşkiya işlerine bayağı uyuyorburası

Apollon01

Moderatör
Moderatör
Sarniçlar bunlar

@poseidon2023 ustam sarnıçlar bunlar saymadım ama 7-8 tane var, hepsinin üzerinde bir kanal var, aynı tarzda yapılmış, hepsi değirmen karşısıdüzlükte kayalık ile toprağın birleşim yerine, son 2 resim aynı yer,
ilk 2 resimler de aynı yer, bir de oturak taşı var ustam teşekkür ederim, eline emeğine sağlık

Son düzenleme:

Apollon01

Moderatör
Moderatör
bu hayvanlar nedir

burası doğal olamaz poseidon2023 ustam bur da bir ayı var, başka da neler var bilemedim, sonradan resimde farkettim, bir de ocaklık var ustam onu gördün mü bilmem, 2 resim daha koyuyorum
may77 ustam izindemisiniz, görmediniz galiba,,

poseidon2023

Uzman
bi söz var calışan demir ışıldar diye resim yüklemek bitmez denilen yerlere baktınmı hiç tespit yaptınmı yani içragat gerek

ÜstaD1

Bilgili Üye
Bu alanda makina ya da çubuk olmadan çıkmak zor, resimleri görmekten ziyade olması muhtemel yer çok ve şurası burası derken yorar.

Apollon01

Moderatör
Moderatör
poseidon2023 ÜstaD ustalarım eyvallah, 3 4 gündür yağmur yağıyor yerler çok çamur, gidemiyorum maalesef ama yarın deneyecem inşallah, poseidon2023 ustam sarnıçları sormuştunuz onları attım abicim kolay gelsin,

poseidon2023

Uzman
gittigin zaman derinliklerine ve genişlikleri ve içleri resmi ve sıralama şekli kiyat al sıralama şeklini işaretle

H. Y. Ş

Member
Ustam ben tecrübeli biri değilim ama uzun zamandır bu piyasada olan birabimizin seyir defterinden alıntıdır. Belki bir nebze faydası olur mu dedim.
KUYULAR VE AÇIKLAMALARI;;;;;;; Sarnıçlar; Sarnıç suyun stoklandığı kuyuya verilen addır. Bu normal kuyu değil yağmur suyunun kanallar yardımıyla yerin altına özel olarak inşa edilmiş depodur. toplanan suları kanal, tünel ve kemer benzeri yapılarla şehir yada hamam gibi istenilen yerlere akıtılabilir.

Bu tip depolarda giriş ve aşağı doğru inen merdiven varsa bu merdivenin 3. basamağında bir miktar para alınabilir. Eğer boşsa içeri girdiğinizde yan duvarlara bakın kesme taş kendini gösterir vaziyettedir bu taşı tıklayın boşluk veriyorsa bir miktar para bu taştan alınır.

Diğer: Sarnıç aynı bölgede 3 tane ise doğu taraftakine gidin, sarnıcın 9 metre çevresini iyi etüt edin bir küp para buradadır, biz buna 3 sarnıçlar deriz.

Diğer: Sarnıç olan yerdeki dere çok önemlidir, bu dere ileride ikiye ayrılır bu ayrışma noktasında göbekte kalan yer çok önemlidir, burada kesme bir kaya vardır çok büyüktür biraz altına bakarsanız kayanın 2 katman halinde olduğunu anlarsınız yüklü miktardaki altın bu kayanın içindedir. Yine aynı şekilde sarnıç olan yere en yakın dere ileride bir başka dere ile birleşiyor olabilir buradaki çatal malın olduğu yerdir.

Diğer; Her sarnıçta mutlaka kitabe vardır, bu kitabe sarnıcın yapım tarihi ile alakalıdır, bu kitabe orijinal-inden kaydırılıp üzerinde çeşitli eklemeler yapılmış ise bu yüklü miktarda paranın habercisidir. orijinal kitabeyi yok sayarak sonradan eklenenleri dikkate alıp çözüm süreci başlatılmalıdır. bu sarnıçlar genelde gövdesi dikdörtgen yada geniş hazneli sarnıçlar-dır.

Kuyularda Define:
Edindiğimiz tecrübelere göre neredeyse her kuyudan para alınmıştır. Kuyu paraları en çok kuyu iç duvarlarında saklanmaktadır, kuyudan içeri baktığınızda yan duvarlarda diğerlerine göre daha kaliteli taş görürsün bu taş kapak taşıdır kolayca çıkarılabilir, el dirseğe kadar sokulduktan sonra bir kese altın buradan alınır. Bu üste yakın taşlar için geçerlidir, bazı kuyuların mimari yapısı altı geniş üstü dar şeklindedir, bu tür kuyulardan alınacak bir taş kuyunun göçmesine neden olur bunların parası yüklü miktardadır lakin çok tehlikelidir, kuyuyu tamamen taşıyan gibi görünen taş paranın saklı olduğu taştır bu taş alınırsa kuyu göçer içinde kalırsınız. Allah korusun.

Diğer Tecrübe: 3 kuyu varsa paranın hangi kuyuda olduğunu söyleyen bir işaret vardır bu işaret kuyulara biraz mesafelidir bunu bulmadan paranın hangi kuyuda olduğunu anlayamazsınız.

Diğer Tecrübe: Kuyu eski ermeni evi yanında ise burada birde yaşlı ağaç vardır, para ya bu ağacın dibinde yada kuyu dadır, evin oturma odasına gir pencereden bak hangisini görürsen para oradadır.

Diğer Tecrübe: Kuyular kayıp olmayacağı var sayılarak gömü için bulunmaz hali hazırda işarettir, genelde hedef kabul edilerek gömü yapılır, kuyudan bakıldığında en iyi görünen yaşlı ağaç yada tek tepe malın yerini verir. bu belirgin kaya yada dikili taşta olabilir, bu saydıklarımın yanına gittiğinizde kuyu buradan net görünmektedir işte malın olduğu yer burasıdır. bu mantık pınar ve çeşmeler içinde geçerlidir.

Apollon01

Moderatör
Moderatör
@H.Y.Ş ustam bu acıdan bakmamıştım hiç bakacam ve sizin notunuz bi agaca yönlendirdi beni bu değirmen icindeki dut ağacı var ya, bu değirmen taşa oyularak yapılmış ama dut tasta bitermi, yani zeminde ağaç altında oda girişimi var diye düşündüm, @poseidon2023 ustam bu ağaç buraya dikilmiş yada kendi orda bitmiş zemin taş degilmiydi orda oda girişi mi vardida bu kadar gelisti değil mi? Araştırma ya devam ustalar teşekkürler hepinize

Son düzenleme: