Gradiyometre goruntu !

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Hocam birde grafik değerlerini paylaşsaydınız ve sıfırlamayı ilk noktadamı yoksa ayrı bir yerdemi yaptınız bunuda yazın lütfen. Bunun yanında bu tür tecrübelerinizi pekiştirmek için yanında birde voxler çalışması yaparsanız ilerisi için size bilgi

BUYURUN HOCAM

Ekli dosyayı görüntüle 235970
Ustam öbcelikle bu değerlere öre hiç boşluk yoktur. Sadece mineral yada demir parçaları olan bir toprak yapısı görünüyor. Grafikte hiç - değer yoktur. Yani sadece size çizilen grafiği yapı olarak alılamışsınız. Sadece yanlış anlaşılma olmuş.

mihendis96

Aktif Üye

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Hocam mineral yada dmir parcasina verdigi deger 7 olur mu hic
Daha öncede söyledim çıkan şekil önemli değil aldığın grafik değerleri önemlidir. - değerler boşluk + değerler metal cinsleridir. Değerli metal demen için +10 ve üstü olmalıdır. Tabi herzaman bu değerler aynı cins metal olmayabiliyor. Ayrımı zamanla yaptığın tecrübelerle kendin belirleyeceksin.

mihendis96

Aktif Üye
Daha öncede söyledim çıkan şekil önemli değil aldığın grafik değerleri önemlidir. - değerler boşluk + değerler metal cinsleridir. Değerli metal demen için +10 ve üstü olmalıdır. Tabi herzaman bu değerler aynı cins metal olmayabiliyor. Ayrımı zamanla yaptığın tecrübelerle kendin belirleyeceksin.
Hocam firmanin dedigi once yapi olabilecek bir goruntunuz mevcut mu buna bakacaksiniz ? Atiyorum tunel ebatlarinda algilama yada mezar vs oda gibi. Bu varsa eger sonra degerlere bakacaksiniz yapi degerinde mi ? ( Yani +4 ustu +9 un alti yapiya giriyor ) bu tuglali horosonli sivali yapilar icin. Tabi yapiya gore bu dege 3 e 8 de olabilir. Degerli metali gradiyonetre gormuyor hocam. +10 ustu miknatislanabilen metal. Yani gradiyo altini gumusu gormez. Firma diyor bunu. Altinin bulundugu küpü tenekeyi tuglali bosluklu yapiyi algilar sadece. Onun disinda metali gorur bakiri gorur pirinc malzeme gorur vs.
Eger yapilardan tiglali horosanli yani mezar gibi mahsrn oda gibi yapilari bulmak icin sivali yani yon kuzeye bakacak sekild cekim alirsak daha net algilar. Eger bosluk islenmis toprak miknatislanamayan metal yani pirinc mermer gibi yapilari gormek icinde guneye bakilarak cekim alinmalidir. Benim.o arazidr aradigim horosanli bir yapiydi cunku o bolgedrki mezsrlar sivali. O yuzden cekimi kuzeye bakarak aldim ki boslugu degilde yapiyi net gistersin. Bosluk isi sakat yargalda olabilir cunku. Yani anlayacaginiz durum bu. Elimdeki TE nin android surum gradiyometresi icin. Sizdrki farkliysa bilemiyorum

Siva

Bilgili Üye
Bu resimde derinlik 1.20 gozukmuyor dahada dusuk sanki 50 santim inmissiniz gibi. Aldiginiz sonuclara gore 70 santim derinlik demis diyelimki dogru burdan yola cikarsak inmis oldugunuz nokta cok sert beton gibi burdanda belli oluyor bana gore zeminin sertligi makinanin gordugu deger 70 aslinda daha derin demek cok sert bir zemin oldugu icin makina degerler dusuk gosteriyor mesala normal bir topraktan kac misli sert sana gore egerki diyelim 3 misli sert ise normal toprakga gore 3 ü . 70 ile carpsan 2 metre 10 santim olur yani 2.metre 10 santim daha ineceksin yanlis dahi olsa nere olursa 2 veya 3 metre inip bir sey yoksa o derinlikte birakacaksin diyorum hic bir makinada kullanmadim bugune kadar b bu benim dusuncem

mihendis96

Aktif Üye
Bu resimde derinlik 1.20 gozukmuyor dahada dusuk sanki 50 santim inmissiniz gibi. Aldiginiz sonuclara gore 70 santim derinlik demis diyelimki dogru burdan yola cikarsak inmis oldugunuz nokta cok sert beton gibi burdanda belli oluyor bana gore zeminin sertligi makinanin gordugu deger 70 aslinda daha derin demek cok sert bir zemin oldugu icin makina degerler dusuk gosteriyor mesala normal bir topraktan kac misli sert sana gore egerki diyelim 3 misli sert ise normal toprakga gore 3 ü . 70 ile carpsan 2 metre 10 santim olur yani 2.metre 10 santim daha ineceksin yanlis dahi olsa nere olursa 2 veya 3 metre inip bir sey yoksa o derinlikte birakacaksin diyorum hic bir makinada kullanmadim bugune kadar b bu benim dusuncem
Algilamlari ortalaycak sekilde uc tarafdan metreyle.sabit 1.20 m hocam . Heyeri 1.20 inmedkk algilama olan yere yogunlastik dogrudur.
Aynen oyle hiltiyle anca dusunun. Evet dediginiz mantikli ustam

Siva

Bilgili Üye
Noktayi daha genis alip 2 metre daha inip. Tekrar gradyometre ile tekrar goruntu ve degerleri tekrar gozden gecirip. Eski ve yeni goruntu ve degerleri tekrar gozden gecirip uyusma varmi degerler birbirini tutuyormu ele almak lazim boylelikle veriminiz yuksek olur gradyometreninde tecrubesini edinmis olursunuz .resimdeki cukur ilk 40 santim cok sert beton gibi gorunuyor altta gorunen toprakli kisimda bundan nasibini almis ama yukari kadar sert degil sanirim. Birde simdi direk ustden girmek zor eger allta bir oda varsa ustu sert olabilir giristenmi giriyosunuz yoksa orta noktadanmi burada onemli .

yolcu_37

Member
Bana gore yuzeysel sertlik var.arkadas ted formatinda yukseklik olayina girmis oda burda sanki bir oda var gibi bi hava yaratmis.

mihendis96

Aktif Üye
Noktayi daha genis alip 2 metre daha inip. Tekrar gradyometre ile tekrar goruntu ve degerleri tekrar gozden gecirip. Eski ve yeni goruntu ve degerleri tekrar gozden gecirip uyusma varmi degerler birbirini tutuyormu ele almak lazim boylelikle veriminiz yuksek olur gradyometreninde tecrubesini edinmis olursunuz .resimdeki cukur ilk 40 santim cok sert beton gibi gorunuyor altta gorunen toprakli kisimda bundan nasibini almis ama yukari kadar sert degil sanirim. Birde simdi direk ustden girmek zor eger allta bir oda varsa ustu sert olabilir giristenmi giriyosunuz yoksa orta noktadanmi burada onemli .
Kismet hocam bakalim biraz daha arastirmayla drvam edeiz insallah.
Tam ortadan giriyoruz ustten. Giris bulacak kadar tecrubeli degiliz makineyidr test edemedik daha boyle goruntu kolau elde edilmiyor bakalim nolavak burdada.

mihendis96

Aktif Üye
Bana gore yuzeysel sertlik var.arkadas ted formatinda yukseklik olayina girmis oda burda sanki bir oda var gibi bi hava yaratmis.
Sertlik asikar ortada fotoda mevcut. Ama sifirlamayi ayni yerdr yapiyoruz ayni kayac uzerjnde 1 noktaya bu degeri veriyor. Sizin dediginiz gibi durum olsa kayacin tamamina boyle drger vermesi lazim hic bir tarafta bu algilama yok o noktada var. Yani yuzeysel sertlik olsa dahi dediginiz gini bu degerleri vermesi makineyi cok supheli bir duruma sokar .

mihendis96

Aktif Üye
Yani algilama degeri sinirdada degil 6-7 gibi bir durm soz konusu tam yapi sklasi icinde. Bu makine daha onu ayirt edemiyorsa sertligede direk yapi diyorsa tartismaya acik bir konu bu ozaman.ama anlamadigim neden sadece o bolgede bu algilama vede gayet duzenli bir yapi dogaya aykiri bir duzenlilik var.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...