Sikke

Metehan0770

Aktif Üye
İlk resimdekine bişey diyemem de, ikincisi tam bir facia. Hayır altın olsa üstünde paten ne arar. Hayır değilse rengi neden böyle, veya temizlediniz ise o kalan patenler ne üstündeki? Bu sikke tam bir foseptik işine benziyor, topraktan siz çıkarmadınız veya birilerinin yönlendirmesi ile gittiyseniz uzak durun bu işten.

Alper Karaman

Member
İlk resimdekine bişey diyemem de, ikincisi tam bir facia. Hayır altın olsa üstünde paten ne arar. Hayır değilse rengi neden böyle, veya temizlediniz ise o kalan patenler ne üstündeki? Bu sikke tam bir foseptik işine benziyor, topraktan siz çıkarmadınız veya birilerinin yönlendirmesi ile gittiyseniz uzak durun bu işten.
Hocam ikinci attığım zaten altın değil bakın ikisini yan yana atıyorum şimdi ikincisine kimse altın diyemez zaten ben bunları aynı bölgede arazimizde tarım ile uğraşırken buldum ben anlamam dedektör ile aramaktan bu sikkelerden anlasam bilsem burada ne işim var benim bildiğim renk farkı ve ağırlık farki bir daha diyorum Allah şahit Kur'an çarpsın ikisi de aynı yerde ve yaklaşık 60 70 cm derinlikte toprak devirdaymi yapılırken tesadüfen bulundu aranarak değil aramayı bilmeyiz etmeyiz biz sordum ilmonsuyu ile yıka denildi çıktıklarında toprak yapışmıştı siyah idi ben eve gelip limonlu suya koyup ovalayinca böyle renk çıkınca çok şaşırdım o yüzden bilen eden varmıdır diye araştırıyorum birinci altın dediğimiz sikkenin bir ikinci örneği olmaması bazılarının aklında kaplama mı sorusu uyandırdı arkası düz dediler sivri bıçakla batır dediler aynı renkte ise bıçak batıyor ise altındır kaplama değildir dediler ön yüze dokunma dediler olay bu kaplama diyenler yemin ederim benden cahil dedemin tarlasında kaplama 60 70 cm de kimin işi yokta yapar koyar Allah aşkına @iyi usta var onu ayırarak söylüyorum bunları o ihtimal var dedi sadece saygı duyuyorum herkese tşkler

Metehan0770

Aktif Üye
Gardaşım yemin falan etmene lüzum yok. Sana inanmadığımız gibi bir sonuç çıkarma. Şahsen, gayem senin bu tür bir olaydan canının sıkılmaması. Çünkü bu işte çok umut taciri var.
Bir de aklında bulunsun, sikke temizlenmez. En fazla elinle üstündeki toprağı alırsın.

Alper Karaman

Member
Çok şüpheli duruyor paralar :(
Kime neye göre şüpheli duruyor ustam ben olayı yazdım çok net yazdım herşey açık yazdım Allah var neyin şüphesi ben para satmıyorum yada gelin alın parayı demiyorum ki siz neyden şüphe duydunuz varsa tarihi sikkeniz bana burada denildiği gibi limonlu tuzlu suya atıp yıkayın sonra da normal suda yıkayın böyle rengi çıkmazsa tertemiz ben adam değilim denileni yaptım çokta güzel oldu daha fazla açıklamaya lüzum yok bence

Alper Karaman

Member
Gardaşım yemin falan etmene lüzum yok. Sana inanmadığımız gibi bir sonuç çıkarma. Şahsen, gayem senin bu tür bir olaydan canının sıkılmaması. Çünkü bu işte çok umut taciri var.
Bir de aklında bulunsun, sikke temizlenmez. En fazla elinle üstündeki toprağı alırsın.
Hocam dediler limonlu tuzlu suda pamukla ovala sonra normal suda yika bırak kurusun dediler ben deneni yaptım işi bilsem burada hiç bilgiye ihtiyacım olmazdı yani eğer bakınca net ne olduğu anlaşilmiyorsa oradan bilgi aramak için yanlış yeni seçmişim @iyi ustam hariç düzgün yorum yapan olmadı kaplama da kaplama ben ortadan ikisini de kesmeye razıyım kaplama mi değil mi ama sonucundan kim utanacak kırk yılda tesadüfen elime bir şey geçmiş duyduklarima bakar mısınız yine de herkese saygılar teşekkürler bilgi için ayrıca temizlenmez demişsiniz @iyi ustanın attığı linkten baktığım altın sikkeler tamamı temizlenmiş nasıl temizlendi bilmem ama bildiğim tek şey altın topraktan öyle bu günkü bildiğimiz rengi ile çıkmaz temizlenmezse de ben bunun uzerindekini göremezdim buradan bilgi arayamazdim arka kısmı düz sikkenin biri çıkmış bıçak batır düz yere diyor hocam yani anlamıyorum ki herkes bir şey diyor yanlış bilgi ediniyorum @iyi usta hariç biri çıkıp da arkadaş tarihi bu şu tarihin parçası olabilir demedi ben ticaretini yapacak değilim ben elimdekinin ne olduğunu anlamaya çalışıyorum saygılar

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Merhaba, burada kimse kimseyi suçlamıyor.
Burası bir forum ve herkes kafasındaki soru işaretlerini soracak.
Aslı ispat edilmedikçe beyan esastır, biz size inanıyoruz.
Lütfen kuyumcudan alacağınız bilgiyi bizimle paylaşın.

Alper Karaman

Member
Tabi ki olur hocam kesinlikle paylaşacağım akşam olmadan dönüş yapacağım

Alper Karaman

Member
Tabi ki olur hocam kesinlikle paylaşacağım akşam olmadan dönüş yapacağım
Değerli arkadaşlar kuyumcuda tartildi o sikke 14.8 g geldi muhtemelen 15 g dı tarihi zamanda aşindigi için olabilir dendi altın olduğunu bir sıvı ile tespit etti kaplama olma olasılığını söyledim ucu sivri bir cihaz ile iletkenliğine mi nehine bakti bilmiyorum kesinlikle kaplama değil 2.5cm zaten 15 g kadar etmezdi dedi bu parçayı böyle ortada gezdirme dedi böyle bir sonuca oluştım ben isterim ki tarihini bileyim benzerini aynısını göreyim herkes bir şey dedi bilgiler için teşekkürler ediyorum herkese saygılar

Alper Karaman

Member
Değerli arkadaşlar kuyumcuda tartildi o sikke 14.8 g geldi muhtemelen 15 g dı tarihi zamanda aşindigi için olabilir dendi altın olduğunu bir sıvı ile tespit etti kaplama olma olasılığını söyledim ucu sivri bir cihaz ile iletkenliğine mi nehine bakti bilmiyorum kesinlikle kaplama değil 2.5cm zaten 15 g kadar etmezdi dedi bu parçayı böyle ortada gezdirme dedi böyle bir sonuca oluştım ben isterim ki tarihini bileyim benzerini aynısını göreyim herkes bir şey dedi bilgiler için teşekkürler ediyorum herkese saygılar

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Hayırlı olsun kardeşim.
Görsellerinden pek bir şey anlaşılmadığı için tarihi eser niteliği taşıdığını zannetmiyorum 24 ayar olduğunu varsayarsak gramı 460 TL den yaklaşık 7000 TL yapar

jeolog

Co Admin
Co Admin
Iki parayi da mermer bir yuzeyin uzerine hafiften atin, once altin olmayani atin ki cikan ses ile altin olani atinca alacaginiz ses ile karsilastirin, bir de 1 tl yi deneyin. Ses farklari madenleri hakkinda bir fikir verebilir.