surferden ilk çıktı

Nil

Engellendi
gridreferencefinder i açıyorsunuz, çekim yapmak istediğiniz yere sağ tıklayıp enlem boylamlarını alıp gridrefecencefinder in lat go kısmına yazıyorsunuz. sonrasında ise örnek ;39.215486 ile 27.215489 olsun koordinatların sondan iki yani 48 kısmını 5 eksilterek 43 yaparak enterliyoruz aynı işlemi 10 defa -5 şeklinde tekrarlıyoruz sonrasında . diğer koordinat için aynı işlemi yapıyoruz, sonrasında ilk koordinatı -5 yerine +5 şeklinde 10 defa tekrarlayıp ikinci koordinata da aynı şeyi uyguluyoruz . sonuç olarak 10 a 10 luk bir mavi çerçeve elde ediyoruz. sonra gridreferencefinder den elevaiton chart ı tıklayıp grafik çıkıp çıkmadığına bakıyoruz grafik çıkmıyor ise orada birşey yok demektir .grafik çıktığını görürsek , tekrar gridreferencefinder den poinsto exel i tıklıyoruz ve açılan penceredeki verilerin tamamını kopyalıyoruz. kopyalanan verileri masa üstündeki exel dosyasına yapıştırıyoruz . sonra yapıştırdığımız verilerin içinden enlem boylam kısımlarını kopyalayıp ayrı bir exel dosyasına yapıştırıyoruz. sonra gridreferencefinder e dönüp elevation chart ı açıp önce metric -ingilish kısmından metric i işaretliyoruz , sonra önümüze çıkan değerleri masa üstündeki ikinci exel dosyasına enlem ve boylamları yapıştırdığımız exel dosyasına enlem ve boylamların karşılarına sırası ile tek tek yazıyoruz . sonrasın da işte çevirmen burda giriyor devreye çevirmeni açıyoruz exel deki verilerin enlem kısımlarını kopyalayıp çevirmene yapıştırıyoruz verileri dönüştürüyor ,dönüşen verileri ayrı bir exel olarak kaydediyoruz. sonra tekrar cevirmene girip busefer boylam verilerini çevirmene yapıştırıp dönüştürüyoruz çıkan verileri exel e yapıştırıp kaydettikten sonra hepsini kopyalıyoruz surfere girip file den new ordan da workshed i seçip açılan ekrana exel den kopyaladığımız verileri açılan ekrana yapıştırıyoruz. sonra file den farklı kaydete girip kayıt türü data dat ı seçip kaydediyoruz . data dosyamızı oluştuduk . sonrasında grid den data yı tıklıyoruz açılan pencereden oluşturduğumuz data dosyasını seçip açıyoruz,açılan pencereden filter data yı tıklayıp first ten tıklayıp median Z yapıyoruz ok dedikten sonra advanced options tan add yi tıklayıp linear ı seçiyor ve micro varience 3 angle ise 90 yapıp ok diyoruz sonra ki kalan pencereye de ok diyoruz, ok dedikçe önümüze açılan pencerelere hep ok diyoruz enson kalan pencere de ok dedikten sonra pencereyi kapat diyoruz karşımıza açılan secenekten kaydet i seçip kaydediyoruz ve grid dosyasını oluşturmuş oluyoruz . sonra surferden grid den calculus u tıklayıp grid aut dosyasını açıyoruz frst derivative seçip ok diyoruz önümüze gelen pencelere de ok diyoruz sonra grid den tekrar calculus u seçiyoruz grid aut dosyasını açıp differential integral operatör ü işaretleyip ok diyoruz açılan küçük pencerelere de ok diyoruz . sonra grid den filter i açıp grid aut u seçip açıyoruz nonlinear filters ten orter nonlinear a ordan da median difference seçip rows 9 cols 7 number of psses 89 yapıp ok deyip çıkan küçük pencerelere de ok diyoruz.tekrar grid den filter e giriyor gridaut dosyasını seçip açıyoruz ve nonlinears tan orderstatik i seçiyoruz ve lover kalite yi seçip rows 9 cols 7 deyip ok diyoruz açılan küçük pencerelere de ok diyoruz . sonra surferde ki fotograf makinesi amblemine tıklayıp grid aut dosyasını seçip açıyoruz ve ekrana taradığımız alanın görüntüsü geliyor . alınan görüntüyü daha ayrıntılı hale getirmek istersek bir filtreleme seçeneği daha var onuda uyguluyoruz hepsi bu. not: bu anlattıklarımın tamamını eksiksiz yapmadan cekim yaptım işte bu demek imkansız hepsini eksiksiz yapmak gerekiyor biraz zahmetli dadas_25 timur964 doğrudur aynı kişilerden görmüşüzdür

jeolog

Co Admin
Co Admin
Nil bu bahsettigin donusturme isleminde sadece enlem ve boylam bilgileri mevcut ve tum isleme sureci bu iki boyutlu duzlem verileri ile yapiliyor dogru mu anladim.

Nil

Engellendi
Sy jeolog gridreferencefinder den evolosinchart yapinca enlem boylam harici baska degerlerde veriyor o degerler ile birlikte donusturuluyor

jeolog

Co Admin
Co Admin
Sunun icin sordum, biz surferi meslek geregi kullandik. Surfera verileri girdigimizde anlatimini yaptigin gibi excel donusumleri ile bir nevi data dosyasi olusturup islerdik. Ama bu konu ve benzer sekilde daha once islenmis konularda hep enlem ve boylam verileri haricinde bir veri eklenmiyor. Fakat bizim surfer icin girdigimiz enlem ve boylam bilgileri haricinde bir de yukseklik-derinlik verileri de oluyordu.
Ornek:
X: 45.456789
Y: 36.6588890
Z: 12.42 (metre veya santimetre)
Ve bu veriler calisma yapilacak saha icerisindeki her bir nokta icin gecerlidir.
Bu veriler isiginda sahanin gercek topografik haritasi ortaya cikar. Yerkabugunun uzeri olan kisim.
Bu bahsettiginiz gridreferencefinder (grid referans bulucu) koordinat bilgilerini girdikten sonra bizlere Z duzlemini otomatik ekliyor mu? Bu kisim onemli oldugu icin 3.boyut verilerini otomatik eklemesi bu tip calisma icerisinde bulunan arkadaslara yuzey yapisi icin faydali olacaktir. Aksi halde bir de arastirma yapilan calisma alanlarinin Z duzlem verileri eklenerek yapilmasini oneririm.

Nil

Engellendi
jeolog dogrudur enlem boylam haricindeki veriler yukseklik degerleri .Rakim verileri onlar ile birlikte isleniyor

jeolog

Co Admin
Co Admin
Yerin alti degil yerin ustu konusunda veri islendigine hemfikir oldugumuza sevindim.

Nil

Engellendi
Sy@jeolog celalbayarda hala ders veren bir hoca var ona anlattim inanamadi ,sonra kendi oturdu pc basina uygulamalari yapti ve oda sok oldu inanilir gibi degil dedi yer altini gosterdigini acilmis kendi bildigi bir kac yeri cekti,sapma yapiyor dedi baya ugrasti ama cozemedim dedi , fakat dogruymus yer altindaki bosluklari gercekten gosteriyor dedi, sonra benim bildigim onun bilmedigi yerlere bakmasini rica ettim , ve onlarda da basarili oldu ama gene sapma yapti , hoca akil erdiremedi ama onayladi ve suan hala universitede aktif ders veriyor, programi nereden nasil buldugumu sordu satilan birsey degil dedi . bir dostum verdi dedim ne is yapiyorda boyle bir program ve bilgiye vakif dedi tanismak isterim ona soracaklarim var dedi , sahis uzakta oldugu icin mumkun olmadigini ama en kisa zamanda tanistiracagimi soyledim.hatta hoca ara ara soruyor nasil gittigini ama noktalama sorunu sebebi ile ben denemeyi biraktigimi soyledim. Sonra buradaki arkadaslar benzer konulardan bahsedince bende boyle bir durum yasadim olay bu diyerekten .benim %100 buluyor iddiam olmadi ama birseyler gosteriyor defalarca cekim yapildi tesadufe yer birakmayacak sekilde . sahsen ben isin icinden cikamadim , kendim rezistivite kullanicisiyim onunla devam ediyorum ,durum bu yani

jeolog

Co Admin
Co Admin
Vardir mutlaka bir aciklamasi ve ben de bos bir zamanimda bu konuyla detaylica ilgilenirim.

Nil

Engellendi
jeolog sevinirim bir aciklama yada gelisme olursa ,paylasiniz lutfen

pusula17

Engellendi
gridreferencefinder i açıyorsunuz, çekim yapmak istediğiniz yere sağ tıklayıp enlem boylamlarını alıp gridrefecencefinder in lat go kısmına yazıyorsunuz. sonrasında ise örnek ;39.215486 ile 27.215489 olsun koordinatların sondan iki yani 48 kısmını 5 eksilterek 43 yaparak enterliyoruz aynı işlemi 10 defa -5 şeklinde tekrarlıyoruz sonrasında . diğer koordinat için aynı işlemi yapıyoruz, sonrasında ilk koordinatı -5 yerine +5 şeklinde 10 defa tekrarlayıp ikinci koordinata da aynı şeyi uyguluyoruz . sonuç olarak 10 a 10 luk bir mavi çerçeve elde ediyoruz. sonra gridreferencefinder den elevaiton chart ı tıklayıp grafik çıkıp çıkmadığına bakıyoruz grafik çıkmıyor ise orada birşey yok demektir .grafik çıktığını görürsek , tekrar gridreferencefinder den poinsto exel i tıklıyoruz ve açılan penceredeki verilerin tamamını kopyalıyoruz. kopyalanan verileri masa üstündeki exel dosyasına yapıştırıyoruz . sonra yapıştırdığımız verilerin içinden enlem boylam kısımlarını kopyalayıp ayrı bir exel dosyasına yapıştırıyoruz. sonra gridreferencefinder e dönüp elevation chart ı açıp önce metric -ingilish kısmından metric i işaretliyoruz , sonra önümüze çıkan değerleri masa üstündeki ikinci exel dosyasına enlem ve boylamları yapıştırdığımız exel dosyasına enlem ve boylamların karşılarına sırası ile tek tek yazıyoruz . sonrasın da işte çevirmen burda giriyor devreye çevirmeni açıyoruz exel deki verilerin enlem kısımlarını kopyalayıp çevirmene yapıştırıyoruz verileri dönüştürüyor ,dönüşen verileri ayrı bir exel olarak kaydediyoruz. sonra tekrar cevirmene girip busefer boylam verilerini çevirmene yapıştırıp dönüştürüyoruz çıkan verileri exel e yapıştırıp kaydettikten sonra hepsini kopyalıyoruz surfere girip file den new ordan da workshed i seçip açılan ekrana exel den kopyaladığımız verileri açılan ekrana yapıştırıyoruz. sonra file den farklı kaydete girip kayıt türü data dat ı seçip kaydediyoruz . data dosyamızı oluştuduk . sonrasında grid den data yı tıklıyoruz açılan pencereden oluşturduğumuz data dosyasını seçip açıyoruz,açılan pencereden filter data yı tıklayıp first ten tıklayıp median Z yapıyoruz ok dedikten sonra advanced options tan add yi tıklayıp linear ı seçiyor ve micro varience 3 angle ise 90 yapıp ok diyoruz sonra ki kalan pencereye de ok diyoruz, ok dedikçe önümüze açılan pencerelere hep ok diyoruz enson kalan pencere de ok dedikten sonra pencereyi kapat diyoruz karşımıza açılan secenekten kaydet i seçip kaydediyoruz ve grid dosyasını oluşturmuş oluyoruz . sonra surferden grid den calculus u tıklayıp grid aut dosyasını açıyoruz frst derivative seçip ok diyoruz önümüze gelen pencelere de ok diyoruz sonra grid den tekrar calculus u seçiyoruz grid aut dosyasını açıp differential integral operatör ü işaretleyip ok diyoruz açılan küçük pencerelere de ok diyoruz . sonra grid den filter i açıp grid aut u seçip açıyoruz nonlinear filters ten orter nonlinear a ordan da median difference seçip rows 9 cols 7 number of psses 89 yapıp ok deyip çıkan küçük pencerelere de ok diyoruz.tekrar grid den filter e giriyor gridaut dosyasını seçip açıyoruz ve nonlinears tan orderstatik i seçiyoruz ve lover kalite yi seçip rows 9 cols 7 deyip ok diyoruz açılan küçük pencerelere de ok diyoruz . sonra surferde ki fotograf makinesi amblemine tıklayıp grid aut dosyasını seçip açıyoruz ve ekrana taradığımız alanın görüntüsü geliyor . alınan görüntüyü daha ayrıntılı hale getirmek istersek bir filtreleme seçeneği daha var onuda uyguluyoruz hepsi bu. not: bu anlattıklarımın tamamını eksiksiz yapmadan cekim yaptım işte bu demek imkansız hepsini eksiksiz yapmak gerekiyor biraz zahmetli @dadas_25 @timur964 doğrudur aynı kişilerden görmüşüzdür
ustam mesela 31.554433 43 ü 5 eksilttim sonra 10 kere tekrarlıyınca 04 kaldı 5 çıkartığımda 99 yazıyorum tam tersi yöne atıyor.

Nil

Engellendi
04 kalirsa - 5 yapabilmek icin bir basamak daha kullanicaksin yani uc basamak kullanicaksin 31.554043 ise 404 ten -5 yapicaksin sy pusula17