Tarihi hamam ermeni kuyusu yardım!!!!!!

alagzhakan

Member
@posedion2013
Hocam bizim çubuklar 4parçadan oluşuyor makas gibi her çubuğun ağız.
2tanesi bende 2tanesi ustamızda parmakların arasında birleştiriyoruz makas gibi geçiriyoz iç içe hemen çaprazlaşıyor ayak bastığımız yerde iç içe geçiyor dışa doğru açılmıyor tamm çapraz oluyor x şekilde hızlıca ayağımızı bir iki adım ileri geri atıkkmı çubuk kımıldamıyor yerden 50-60 cm yukardan tutuyoruz

poseidon2023

Uzman
karşılıklı tutulan cubuklarda tespit zordur çok uraştırır büyük mazeme varsa direk ona gider küçükleri görmez boşlukta da oşekilde dir L cubuk kullanacaksın onlar ile tespitin daha kolay olacak

burda odanın giriş tünelini yakalıyacan sonra odayı şimdi tüneli yakalayınca orda kapak taşı olacak kapak taşın kenarlarında kurşun olma ihtimali büyük sende bunun saglamasını yapacan tünelin üzerinde L cubuklar elindeyken eline kurşun alıp köşelerdeki kurunu bulacan ve giriş kapagını kesinleştirecen kapagı kaldırınça basamaklar ile aşarı inecen sonra odaya

örnek resme bak ve yazdıgımı iyi oku

Ekli dosyayı görüntüle 144945

Obenim58

Member
Çok tehlikelidir arkadaşlar​ dikkatli çalışın su tepeden akıyor sakata gelmeyin aman.ustten açma gibi bir imkânınız yokmu aceba

alagzhakan

Member
poseidon2023
Hocam olduki boşluğu bulamadık?merdiven yerini çubuğun gösterdiği yeri direk kazarak kaç metre aşağıda direk odaya çıkar tepeden bi fikrin varmı? Çünkü çubuk tutuğumuz yerde inanılmaz şekilde x oluyor 1-2 adım attıkmı çubuk kımıldamıyor?

alagzhakan

Member
Obenim58
Hocam zaten biz ayak kısmından aşağı doğru inecez su sadece kazacağımız yeri doldurcak büyük ihtimal onuda bi kaç fikrimiz var suyu ordan getirtmicez yönünü.

Obenim58

Member
poseidon2023
Hocam olduki boşluğu bulamadık?merdiven yerini çubuğun gösterdiği yeri direk kazarak kaç metre aşağıda direk odaya çıkar tepeden bi fikrin varmı? Çünkü çubuk tutuğumuz yerde inanılmaz şekilde x oluyor 1-2 adım attıkmı çubuk kımıldamıyor?
Çok makas vs önemli değil önemli olan orada boşluk bulmak değil bulduğun boşluğun tünele veya odaya benzemesi.bunun içinde en iyisi l çubuk derim.sekli bulmadan çalışmaya başlama hevesiniz kaçar boşa yorulursunuz. .l çubuk kullanım ini biliyorsundur umarim

alagzhakan

Member
Hocam bizim çubuk resimde örneğini vermiştim biz bu çubukla tam noktayı buluyoruz 2adım ileri geri yaptıkmı çubuk kımıldamıyo üstat poseidon2023 dediği gibi bu elimizdeki çubuk nokta sağlıyomuş bende sorduğum tam o üsten kazsak kaç metre acaba aşağıda boşluğa kavuşuruz yada nasıl tabir ediliyosa

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yukaridan asagisinin krokisini cubukla cikarabilirseniz is kolaylasir, yoksa hem is uzar hemde tehlike artar. Bence ilk once bu tespiti yapmalisiniz.

Onemli bir husus da; elinizde calisma eldiveni degil boyu dirseniginize yakin LASTİK ELDİVEN baska bir degisle bulasik yikama eldiveni olmali. Oradaki hicbir sivi, su dahil cildinizle asla temas etmemelidir.

Yanlislikla cikaracaginiz kafa buyuklugundeki bir tas su tuzagini harekete gecirecektir. Burasi birkez yapilip kapanan bir yer degil. Muteaddit defa girip cikilacak tarzda yapilmis bir yer. Suyun artmamasi bunun delilidir. Bu ayni zamanda su tuzaginin da nisanesidir.
Muhtemelen odanin birisine girisde bu tuzak harekete gececektir. İlk odadan ikinci odaya girdiginizde olmasi kuvetli olasilik. Bu nedenle ikinci odaya girdiginizde hicbir seye el surmeden tahliye tasini bulmaniz gerekecek. Tahliye tasi odanin egiminin bitiminde ve kosededir. Ucgen bir tas olacagi gibi kare seklindede olabilir. Tikac olan yeri pirizmadir karenin devaminda. Bu tasi bulduktan ve yerinden cikardiktan sonra malzemenin toplanmasi yapilmalidir.
Allah cc yardumciniz olsun.
Kolay Gelsin.

alagzhakan

Member
Hocam eline sağlık ne gzl anlatmışsın BulursamKader25
Hocam biz kolidorda suya doğru çubukla baktıkmı tam ortada çaprazlaşıyor ve o yer ayakta duyabileceğiniz yükseklikte baş kısmımdada önceki resimlerde attığım gibi haç kılıç neyse şekil var bir adım atıkmı ileri yada geri zeminde çubuk dik duruyor x işareri kayboluyo normale dönüyor çubuklar ve 1-2 adım ileri geri yaptıkmı kafa hizamızda daralıyo 1.80yüksekliğinde ayak kısmımızdada çubuk x oluyor hızlıca bu arada resimden bakarsan suyun arkatarafıda mevcuttu orasıda 1.5 metre uzun 2metre yüksekliğinde bir oda gibiydi ve orası hiç su almıyodu eğimden kuyuya doğru geliyordu. Birileri yanlış çalışma yapmış kocaman kaya ve. Taşlar orayı kapamış ben 15gün önce gittiğimde arkasına geçebiliyordum.

poseidon2023

Uzman
Allah iylini versin emi
hem soruyon hemde niye bildigini okuyon sana olması gerekeni söylüyoruz sana yardım için daha garanti olsun diye L cubukla tünelin şeklini hadi yok odanın boşluk cercevesini hadi oda yok kasa sandık gibi boşlugu yakalaman ve cercevesini cizmen gerekiyor sonra içinde metel varmı diye bakacan altın gümüş bakır bunu cubuklar elindeyken eline alacan cubuklar cizdigin boşlukta altını da gümüşüde bakırıda tespit edecen saglamasını yapacan

cubuk ile derinlik ölcersin ama garantisi yoktur bunuda tavsiye etmem ezberede derinlik söylemek istemem

alagzhakan

Member
yeni resimler acil ustalar yardım.

Ekli dosyayı görüntüle 147066
Öncelikle böyle çalıştık belirlediğimiz yerin dibini kazdık eşeledik bu yeri temizledik 30-40 cm ve zemini bulduk bu yerde x işareti veriyodu çubuklarımız onun 1-2 önündede boşluk veeiyodu temizledik.

Ekli dosyayı görüntüle 147067
Bu şekilde molozları kenara aldık.

Ekli dosyayı görüntüle 147096
Zemin kırmızı kiremit taşlarla döşeliydi. Demir çubukla vurdukmu zemine boşluk sesinide hisettik. Duvarın eşeledikmi sağ ve sol tarafını kilile döşeli bu arada.

Ekli dosyayı görüntüle 147069
Resimde göründüğü gibi

Gelelim bu güne hiltimizi aldık 1metrelik ucumuzu vs önce direk x işareti veren yere düz delik açtık 24lük uçla 20-25 cm den sonra uç bir yere deydi hilti kullanan ustalar bilir demire denk geldimi uçdönmez makına titrer o şekilde oldu ucu geri çektik su hafif bulanmaya başladı kokuda geldi kömür tozu gibi şeyler çıkmaya başladı sonra onun bi karış önüne yeni delik açmayı denedik ve bu sefer uç 20-25 cm den fazla girdi ve komür tozu gibi dediğim gibi çıktı yüzeye kokusuda bizi hafif etkileyince çıktık hava almak için 2saat dinlendik.sonra geri indik su normalde topraktan bulandımı 10dk temizlenirken (ilk resimde su rengine bakarsanız bulanık öteki resimde temiz şeffaf ) su sim siyah kömür gibi kum gibi minacık suya çıkır ve çok hafif yağlanma vardı suda bu sefer demirle zemine vurmadan önce ayağımızla zemine boşluğu gösteren yere vurdum taş sanki rerinden oynayacak altım dan kayacak şekilde boşluk hisini verdi o yeri tekrardan hiltiyle deldik açtık aynı cm lerde girdik uç nerdeyse 60cm fazla içe girdi dönüp duruyorum uç dönerken suyun bulanıklığınıda geçirtti bu kömür ne olabilir acil fikir bıraktık o şekilde bir hafta kadar beklicez o kömür gidecekmi Gider havuzu güzel çünkü orda su denge havuzunda hiç dolmuyor o kömür ne ustlara saygılar poseidon2023 poseidon2023 BulursamKader25 Obenim58@ragıp Mirkut Şirvan Turko

Son düzenleme: