Ufak bir yardım gerekli...

jeolog

Co Admin
Co Admin
Göstermiş olduğun yönde bu üçlemeye bakacağım... teşekkür ederim kesiş13

degirmenci

Aktif Üye
yakınlarda mağara veya açılmış bir mezarın veya kapalı bir mezarın zemininde üş tane saklantı mevcut

Bystelhard

Member
bu işaretın sol tarafına 2 3 metresınde işaret varmı varsa yer orası

Wazgecilmez

Aktif Üye
NOT: ALINTIDIR..

Murç, ların tek başına anlamları

Bu işaretler kesinlikle tas ustalarının atmıs oldugu işaretlerdir.Şimdi bir arkadaş cıkacak büyük ihtimalle diyecekki şu kadar ötesinde yada hemen altında acılmıs oda mezar var.Oda mezar olabilir bu murc izlerinin yakınında.Buna olmaz diye tepki gösteremem.Ancak bilinmesi gereken bir nokta var.Hemen altında yada yakınında olan bir mezar için böyle bir işaret atılmamıstır.Yani o murc izlerinden yola çıkılarak ölcüp biçip carpıp bölüp işte mezar şu noktada diyemezsiniz.Taş ustaları gerek sur duvarları için gerek tapınaklar için yada yapılacak bir bina için bu işaretleri taşı yerinde yontacak usta için bilgi amaclı olarak yaparlar.Bazende tümülüs yada benzeri mezarlar için taş gerektiğinde aynı yöntemi kullanırlar.Dogal olarak da bir mezara kullanılacak taşlar o civarda bulunan taş kütlelerinin kullanılması ile gerceklesir.Bu nedenle mezarlık cevresinde yanında bu tür işaretlerin bulunması normaldir.Taş ustaları bu işaretleri atarkende tas işlenirken damarlı cıkabilecegi yada kırılabilecegi içindegerektiğinden biraz daha fazla taş kütlesini işaretleme yoluna giderler.Bu nedenle işaretlenen taşlar işlenirken gerekli hesdaplanmıs miktara ulasıldııgında fazladan işaretlenen taşlar üzerinde calışma geregi duyulmaz.Bu nedenle bu tür işaretli taşlarda mezar cevresinde yanında bulunabilir.Ancak bu işaretler tek basına yön ve mesafe vermezler.Böyle bir işaretin varlıgı sadece bize çevrede bir mezar odası insa edilmis olabilecegi ihtimalini verir.Bunun sonucunda daha dikkatli bir gözlemle diger emareler aranır cevrede acılmıs baska mezar odaları olup olmadıgı gözlemlenir.Dikkat edilecek tek nokta budur.Bu kalan işaretli tas kütleleri mezar içinmi yoksa baska amaclımı işlenmis bu sadece orayı arastıran kisinin bilgisi ve gözlem sonucu buldugu verilere göre karar verilebilecek konudur.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Bystelhard guncel zaman dilimimizde isaretlerin oldugu kayanin 30m capinda cevresinde herhangi bir isaret mevcut degil. Eskiden varsa da artik yok. Yada ben isareti farkedemiyorum. Tesekkur ederim.

Son düzenleme:

jeolog

Co Admin
Co Admin
degirmenci ustam cevrede acilmis bir mezar ya da acilip kapatilmis bir yer yok. Magara veya mezari henuz bulamadim. Bulursam zemini artik es gecmeyecegim kesin. Tesekkur ederim

jeolog

Co Admin
Co Admin
Wazgecilmez ustam verdigin bilgi icin tesekkur ederim. Lakin benim paylasimimda murc izlerinin bulundugu yer sunagin icinde verilmis bir cizgi isaretinin uzerinde. Muhtemelen tas ustalarinin malzeme konusuyla alakali degildir. Destek icin tesekkur ederim.

nik

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Benim daha önce açtığım bir konuda var olan bir oymayı daha detaylı inceleyebildim. Oymanın içinde U var ve U harfinin içinde 1 adet murc izi, açısı 7 cm derinliği 9cm ve murç sol koldan 2cm sağda U içinde. Açık ucu Kuzey batıya bakıyor. hemen U harfinin solunda bir M harfi var dış kollar 5cm, kollar arası 8cm. M harfinin yanında da bu tek çizgi içinde 3 murç izi. aynı zamanda oymanın duvarında U harfinin arkasında 7cm olan bir J ya da sola bakan L harfi var. U nun hemen sağında sunağın sığlaştığı yüzeyine doğru da bir çizgi daha mevcut ve 5 cm. Sunağın ebatları da boy 38cm en 24cm derinlik 8cm.
Yakında tekrar bu bölgeye gidip bakacağım. Elimdeki fotolarda bu işaretler belirgin görünmüyor çünkü o dönem baktığımda bu konulardan pek anlamıyordum :)
el yordamıyla hızlıca bir çizim yaptım.
Ekli dosyayı görüntüle 118037
usta hangi oymada -u- harfi var baştamı ortadamı son oymadamı büyük itimale dere kenarında olmalı ama dere şu anda kurumuş da olabilir ve sıralı kayalık olmalı (bend)üç şerit kademeli yukarıya doğru olmalı kroki bu şekildeise üç mağara olmalı ikisi boş biri dolu olmalı girişi u olan da girilmeli.şimdilik bu kadar .

saygılar ve sevgiler.

jeolog

Co Admin
Co Admin
nik ustam oymanin oldugu kayanin resimleri ve yakin resimleri bu baslikta mevcut. Civarda dere yok. Kurumus dere yok. Cevrede kayalar sirali degil daginik olarak mevcut. Yalniz yapmis oldugun yorumu arazinin egimine gore uyarlayarak bakabilir cunku hafif egimli ve bend gibi dusunebilirim. Magara yuzeyde degil. Eskilere de sordum magara hatirlayan yok. Muhtemelen gizlenmis ya da yer altinda var ve oraya giris gizli. Karelaj yaptim sisleyerek bakiyorum araziye gidebildikce.

nik

Süper Moderatör
Süper Moderatör
derinliği4 parmağı geçen oymalar kuyudur

jeolog

Co Admin
Co Admin
nik ustam kuyulara henüz çalışmadım :) teşekkür ederim hem site için hem de bana sarf ettiğin emeklerin için...

zaz12

Bilgili Üye
jeolog Dostum Merhaba biraz geç oldu ama inşallah yardım konusunda yararlı olur.
Zeyntilkte bulunan bir yamaç ın arkasında giriş olacak. 3 girişten birisi doğru bir magara olacak. Yamaç var ise ne tarafta kuzeybatı da mı ? Oylese sunak ın dışında ki mM harfini ölç o kadar adım yamaca dogru adımla Son nokta bir giriş işaretin olacak.ama alan çok yıpranmış.senin doğal bir yene yanı su kaynağın olacak yamaç tarafında