Uzun Kanallarla Yapılan Sunular

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Burda muhabbet 3 değil çifttir ikiz tepe bir uzun bir kısa .Bir uzun blok kayalık bir kısa yan yana.Saplı kaya bir uzun bir kısa .Akan su bir uzun ona kavuşan bir kısa.
Kardasim sagolasin.
Bahsettiklerin alana uygun.
Benim gordugum bir dere vardi debisi az olan. 2-4 parmak kalinliginda. Abdest alacak kadar akiyor. Baska pinar var miydi?
Vardi da sezonuk su mu akiyordu bilemiyorum. Arkadaslara sorayim insallah.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Konuyu tam okumadım ama dikkatimi fakir sunaklari çekti usta uzun kanal in 11 metre yönünde neler var yani 177 cm olan kanal yönünde .?
Az bir meralik alan mevcut.
Burasini da kontrol ettik.
Maalesef boş.

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Aleyüm selam
tek tek oymalarla çok karşılaştım ustam hepsi de mezar sunağıydı
en ilginci de tepeye çıkan patika yol üzerinde zemine yapılmış yuvarlak oymalardı
bunların bazısı tepedeki statüsü yüksek mezara ait olsada bazılarının mezarı da hemen yanı başındaydı
sonuç olarak; bu tip yuvarlak oymalar %90 üzeri mezar ya da mezarları ifade eder Sedegor kayınçomun dediği gibi bazen tek oyma birden fazla mezara işaret ettiği gibi
bazen de birden çok oyma tek mezarı işaret edebiliyor
buradaki bir incelikte toprağa inen kanallar
kesilen kurban kanı ya da yağ tütsü her neyse aslında direkt mezara temas etse daha makbul ama
mezara yakın toprağa temas etmesi de çoğu zaman yeterli geliyor
şahsi kanaatim; oymalar mesafe ve yön vermez
büyüklüğü ve oymadaki işçiliğin kalitesi statüyü gösterir

örneğimizdeki gibi çoklu oymaların handikapı mezarların yerinin tespitinin zorluğudur
evet alanda mezarlar vardır ama acaba nerede ?
büyük oymalarda sunağa yakın arayın, küçük ve çoklu oymalarda işiniz şansa kalmış
toprak 50 cm. kadar demişsiniz o halde zemin altı kaya mezar arayacaksınız
şiş tavsiye ediyorum ben burada, kapak olmalı, kapakları bulmalısınız
Allah kolaylık versin

impossibleman

Yeni Üye
işaretin güneydoğusunda 1 adım yada metrede ne var. bir tepecik, çökük yer yada giriş olabilecek bir yer bak. bence olay işaretin altında oda. tünel gelecek buraya güneydoğudan. işaretli kayada bir ufak kasa olabilir. kanalların bittiği yerde. inşaallah doğru yorumlayabilmişimdir. dere yakınmı buraya. derin bir vadi gibi dere.

Demirçalık

Aktif Üye
kaynak ustam çok ilginç, sunağa bağlanan kanalların her biri bir kuşağı mı temsil ediyor? O zaman bir sonraki sunak da 3 kanal olmalı. Hangi medeniyet ustam çok eski olmalı

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
@kaynak ustam çok ilginç, sunağa bağlanan kanalların her biri bir kuşağı mı temsil ediyor? O zaman bir sonraki sunak da 3 kanal olmalı. Hangi medeniyet ustam çok eski olmalı
Medeniyet olarak kestirebilmem zor , m.ö dayanıyor diye düşünüyorum ve aynen çok eski çok...Üçüncü kroki kuşak babında ön görümüzü teyit eder vaziyetde,oradaki çizgilerin yapısalı daha farklı, eğer bunlar bir bütün olarak tümüyle ritüel olsaydı hepsinin aynı olması gerekirdi.Sunağa kadar aynı sonra değişim başlıyor.

The King1

Member
Sekilde gorulen sunu canagi o bolgenin mezarlik alanini temsil eder. Merasim yeridir. Kare canak dik kayada olsa karsiya bakilir. Lakin yerde ise zemin alti mezardan bahsederki giriside canagin oldugu bolgenin 50m capinda bir alanda arastirma yapmak gerekir. Burada en onemli husus sis kullanmak. Birde sahsi gorusumdur eger imkan varsa sunagin oldugu kayayi bir yoklamak gerek karot ile bakmak gerek. Mezar ya bu kayada yada bu kayaya cok yakin bir yerde.

Cann

Editör
Usta zor bir alan çözümleme zaman alır. .

kaynak

Usta zor bir alan çözümleme zaman alır. .
Can kardeş sorun çözmekte değil bir şekil yolunu buluruz fakat sahada tık yokmuş mesele burada hani çözsek ne edicez :)

kaynak

Olmayanı da çözmek gerekiyor olmadığına göre ;)
Bir bakımdan deneyim oldu çünkü sonu sekizle biten grafikler pek az rastlanan veya gündeme az düşen konu olarak gördüm,burada yok diye diğer taraftada yok anlamı taşımaz değilmi :)