Yeni fotolar oyma oturak taşı sunak kaya 3 gen

Renix

Bilgili Üye
ustam köşede bir yer var ama toprakla dolu çalışma yapmak lazım yapacagımda ama daha ilginç bi yer gördüm şimdi :) fotoda işaretledim bu işaretin altında

Şirvan

Operatör
Kardeşim bulunduğun alan zemin altı oda olma ihtimalini cürütür .kaya yüzeylerinde işaret bakip kapatılmıs mağara bak. Şu resimlerde birşeyler göremedim .

Şirvan

Operatör
Doğu ve batı taraflarıni incele derim

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
mağara varmı yakınlarda

Turko

Uzman
Ustam neden bizi sürekli aynı resimlere yönlendiriyorsun altını üstünü karşısını dere var sanki orada her yeri fotoğraflasana bakalım var mı birşeyler.

Renix

Bilgili Üye
ustam aynı yer ama burayı temizledim yan yana olan yer üstü kapalıydı bu yeni yerden çektim, o diger işaretlerde önceden fotolar net deildi o yüzden tekrar koydum .,emin altı mezar degil kaya mezar a daha uygun 1 alan burası zemin altıysada çok büüyük bişeydir o zaman, alttaki 3 resimde derenin oldugu yer
Ustam neden bizi sürekli aynı resimlere yönlendiriyorsun altını üstünü karşısını dere var sanki orada her yeri fotoğraflasana bakalım var mı birşeyler.

Turko

Uzman
Gördüğüm kadarı ile hava şartları olarak yağış alan bir bölgede değil buralarda bir şey olduğuna dair ısrarcı isen mesafe önemli değil 3-4 km uzaklıkta görmüş olduğun bir işaret varsa kabulüm net ise işaret onuda görelim belki bağlantılıdır evet kaya yapısı güzel duruyor yüzeyleri müsait mezar için ama bir şey göremiyorum ısrarla işaret arıyor gözlerim belki bir kapama görürüm belki bir dolgu ne bileyim zemine bakıyorum çökme yakalar mıyım diye bir şey göremiyorum olumsuz eliştiri kabul edip hevesini kırma amacım o değil sadece boşuna uğraşmanı zaman kaybetmeni istemem çok kurak bir bölge orası engebeli tepelik alan. Rakım olarak bulunduğun noktadan daha yüksek rakım lı yerler var ise oralara bakalım bence. Rast gelsin.

poseidon2023

Uzman
üste düzlükte cubuk kullanarak odaların boşluklarını bulursan oda sınırına en yakın izadan yandan başlarsın

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
bu arada ustam koltuk dediğin yere oturup tam karşısının resmini çekti isen sana zahmet onu da yüklermisin? Ayrıca o kapak dediğin yerin üst tarafında birileri işlem yapmış gibi.

Renix

Bilgili Üye
kayalar zamanla kendi çökmüş,ustam burada kayaların arlarında her yerde yani iki kaya tabkasının birleştigi yerlere merdiven gibi yerler yapılmış su tahliyesi için ve çok sayıda suyu savmak için ufak ufak yerler var altta onu koydum ve işaret olarak koyduklarımın hepsi gerçek ama uzak çekimi merdiven götürüp tekrar çekecem.
Birde yanlış anlama olmasın benim derdim ,ögrenmek istedigim şey burası tarihi bir bölgemi degilmi sebebi ise kazma kürekle dalmak yerine ,tarihi ise uygun yerlere başvuru yapmak istiyorum.haa degilse sıkıntı yok her türlü dalarım dinamitte koyarım başka şeyde taş ocagı derim yer bölge uygun köy benim köyüm. Bölge içanadolu geçmişini araştırdım frig hitit sınırı ipek yolu güzergahına çok yakın bir yer ,ayrıca bu bölgede ermeniler yaşamış çok saglam bir eşkiya grubuda bir dönem hüküm sürmüş sırf bu yüzden köy 3 kere yer degiştirmiş

belirli fotoları döndürmem bu yüzden 1 ustanın gözünden kaçan digerinden kaçmaz diye düşünüyorum,yorumlar sabit işaretlerde bile birbirni tutmuyor bazen buda farklı bilgilerden kaynaklı sanırsam.

bir örnek beim 3 defa koydugum ama hiç yorum alamadıgım 1 foto koyacagım altında da @MendereS ustanın web sitesindeki kullandıgı fotoyla bir karşılaştırın bakın ne olacak

Son düzenleme:

Renix

Bilgili Üye
benim 4 defa koydugum oyma bu ve alttada menderes ustanınki tam olarak işaretlemiş ustam benim koydugumda da küçük yuvarlak iki tane onda bi tane hadi bakalım, şimdi ustalarıma soruyorum hayalcimi davranıyorum acaba , öyleyse buna kanaat getirdiyse çogunluk hemen bıraktım gitti.

not:Şunu belirtmek isterim bazen foto bir ayrıntıyı görmenizi saglıyor bu dogru ama bölgeyi canlı görmek bambaşka birşey resimlerin en büyük eksikligi bütünlügü saglamıyor o yüzden kimseye ne kızarım nede hade ordan derim ancak sagolun Rabbim razı olsun derim saygılarımla

Son düzenleme:

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Aradaki farkı ben bildiğim kadarı ile söyleyeyim değerli ustam, menderes üstadın koyduğu resim öncelikle yere paralel olduğundan toprak yani zemin altı oda der. Seninki ise yere dikey olduğundan kaya mezar der. Lakin ikisi arasındaki fark işaretteki işçilik ile ortaya çıkar. Bu işin olmazsa olmazı işçiliktir. Şöyle söyleyeyim senin oyma eğer ki bir işaret ise ilk bakman gereken nokta tam karşısıdır.Karşıda belirgin bir işaret yoksa yanındaki yardımcı işaretlerden yola çıkılır. Ama sen hala karşı yamacın resmini yüklememişsin. Koltukta da aynı işlem söz konusu iki kol dayaması olan bir koltukta sırt bölgesi sarp kayalık ise ilk bakman gereken nokta tam karşısıdır. Aynı şekilde az önce sana koltuğun karşı taraf resmi var mı diye sormamın sebebi ise koltuğun ayak basma kısmının hemen altındaki kayada tek göz işaretine benzer bir işaretten şüphelendiğimden ( ki tek gözün baktığı nokta son noktadır ) karşı tarafın resmi varsa yükle dedim. Ayrıca bence buradaki değerli ustaları sınıflandırmak yakışık kalmaz. Herkes elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor. Sen de değerli bir ağabeyimizsin diğer hepsi gibi. Dilerim kalbini kıracak bir yanlışımız olmamıştır. Selametle